| Roxana2133 a întrebat:

Buna, am 14 ani si am am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu de 18 ani, am decis sa fug de acasa la el deoarece sunt insarcinata cu el, mama iubitului meu mi-a spus sa imi sun parintii pentru a le explica situatia si pentru a ajunge la un acord. Parintii mei venisera la iubit acasa iar parintii mei imi spunsese sa ma imbrac sa plecam. Eu de frica ca ma bate nu am vrut sa plec si mama iubitului meu le-a spus ca sunt insarcinata. parintii mei au zis sa vin acasa ca nu ma bate, dar de frica eu nu m-am dus, asa ca ei au anuntat politia. Politia a facut dosar penal direct cum s-a aflat ca e major, si mi-au zis ca ii va pune interzictie sa nu se apropie de mine, daca se apropie ajunge la inchisoare. Luni o sa cheme politia familia lui si a mea la sectie pentrua discuta cred. As dori sa mi spuneti ce este de facut ca sa pot ramane cu el, sau sa nu ii bage interzictie. Sau daca implinesc 15 ani si el are 19, politia ne lasa si statu? Chiar daca parintii nu vor? Voi putea sa ma mut la el? Vor avea ce sa mi faca parintii politia si statu? va rog ajutati-ma urgent, va rog din suflet

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iubitul tau a savarsit infractiunea de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Asa fiind poate fi condamnat penal cu inchisoare, in cel mai bun caz cu suspendarea executarii pedepsei.
P.S. Am scris cele 2 cuvinte cu punct deoarece altfel nu ma lasa sa postez aici.

| darrio2007 a răspuns:

El poate intra la corupere de minori. Trebuia sa mergi acasa la parintii tai, fara sa implicati Politia. In faza asta toata vina o porti tu.
Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi. L-ai aranjat. Ai sa-i duci pachet la puscarie.

| Roxana2133 explică (pentru darrio2007):

Si daca implinesc 15 ani si el 19? O sa mai intre la puscarie? Sau o sa pot sta cu el fara sa ne faca politia nimic?

| darrio2007 a răspuns (pentru Roxana2133):

Deja esti insarcinata cu el si inca nu ai 15 ani. Deci reiese ca ati avut relatii sexuale cand tu aveai 14 ani.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dar nu ti-e rusine de oamenii aia? Te muti la ei ca asa ai tu chef? Unde te crezi?