| simonica_9878 a întrebat:

Intrebarea ce urmazeaza o pun pentru o prietena buna care nu are internet si m-a rugat pe mine daca pot sa ma interesez insa pe net nu am gasit ceva exact despre ce vreau sa aflu. Are aproape 17 ani si este cu un baiat care are in jur de 19 ( nu stiu exact ). Problema este ca parintii prietenei mele nu accepta relatia cu el sub nicio forma si incearca sa o desparta de el prin toate mijtoacele posibile ( mai ales prin amenintari). Problema e urmatoarea. tipa si-a inceput viata sexuala cu el de buna voie bineinteles si intrebarea mea e urmatoarea. Daca parintii fetei afla ca ea nu mai este virgina si el e cel cu care a intretinut relatii sexuale, poate fi acuzat de corupere de minori? Poate pati ceva? Daca fata declara ca a facut'o de buna voie, ca au fost amandoi de acord, ca au facut'o din iubire etc? Si inca ceva. daca ea ar pleca sa locuiasca cu el intrebarea e la fel... ce poate pati el? Tot asa declarand ca e acolo de buna voie, ca a plecat din cauza certurilor si amenintarilor de acasa, din cauza ca a pus-o sa aleaga dintre el si parinti, din cauza ca i-au zis daca nu ii convine sa plece samd? Si mai ales avand si martori care pot dovedi chestiile astea? Prietena mea il iubeste enorm pe baiat si din cate mi-a spus ea si baiatul pe ea. Vreau sa stiu ce poate pati baiatul in situatiile precizate mai sus deoarece multi spun lucruri total diferite de genul ca parintii o pot lua inapoi pentru ca e sub tutela lor pana la 18 ani si el poate fi bagat la corupere de minori, ca trebuie sa se casatoreasca pentru ca o pot lua acasa inapoi, ca poate pleca si el nu va pati nimic pentru ca intr-un fel de la 16 ani esti responsabila de deciziile pe care le iei, etc. Multumesc in numele ei :*Astept raspuns de la cine se pricepe :*

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 17 ani va putea depune marturie in proces ca a fost de buna voie, e considerata nublia (adica are discernamant) si va fi achitat. Cel mult va primi interdictie de a se mai apropia de ea. Asta daca se ajunge la proces. Fiindca se poate ajunge la o intelegere inainte, el angajandu-se la politie ca nu se mai apropie de ea si parintii fiind de acord sa-si retraga plangerea.

| fabiola a răspuns:

Inaintea legii sta maturitatea in gandire a fiecaruia.Este frumoasa dragostea dar ea trece prin stomac. Poti face asta daca poti sa o intretii in scoala, daca ii poti asigura un adapost.Asta fac parintii ei acum si nu e deloc usor ce fac.Toate merg bine daca are cine sa te sprijine.Nimeni nu trebuie sfatuit sa se indeparteze de parinti, ei sunt singurii care vor sari in ajutor, la greu, ei sunt singurii care o vor intelege -cu bune si cu rele! Asa ca da-ti dovada de maturitate in tot ceea ce faceti, ca mai tarziu sa nu regretati!

| EUSIATIT a răspuns:

Daca prietena ar pleca cu el si ar sp ca s a saturat de certuri o va lua protectia copilului el daca parintii il reclama poate fi acuzat de corupere. si poate face puscarie. Problema este ca tu nu vb pentru o prietena ci iti expui pb ta ok dar e bine sa asculti de parinti pentru ca va mai trece putin timp si ti vei da seama ca viata nu e numai din [sex] si ca... drumurile vitii sunt ffff intortochiate si greutatile la fel si cind mai vine un copil si el va merge la circiuma si apoi va. da in tine.sau nu vei avea bani cu ce sa cresti un copil sau nu ai unde sta si chiria e mare.atinci vei fugi la parinti. Si ei s ar putea sa ti intoarca spatele >DEci draga mea fii cu picioarele pa pamint si lasa mai usor dragostea ca ai timp. FAti un viitor. invata fa o scoala un serviciu si apoi,,, fa ce vrei. Vei vedea cite rasp asemanatoare vei primi de la persoane mature ca de la copii ca tine te va incuraja sa pleci sau sa faci alte lucruri. Ai grija si nu te lasa pacalita

| remus a răspuns:

Eu cred ca tu esti prietena ce o descrii, opinia mea ca parinte este sa-ti asculti si urmezi sfaturile parintilor tai, vine o vreme cand nu-i vei mai avea si ai vea sa-i asculti. viata privita ca spectator este frumoasa, cand te vei confrunta cu grijile si nevoile unei casnicii la cine vei apela? nu este problema ce va pati el, ce vei face tu daca parinti tai nu mai vor sa te ajute si iubitul iti da un picior in... Pune-ti gandurile si viata in ordine, nu tot ce zboara este comestibil. Sa auzim numai de bine!

| anonimmmmm a răspuns:

Este cam dificila situatia, insa el nu poate fi acuzat de nimic daca fata a facut-o de bunavoie, si daca vrea sa se mute cu el, chiar daca parintii fetei nu sunt de acord cu relatia ei, ea poate zice ca era amenintata de parinti, fiindca are 17 ani are tot dreptul sa ia decizii in privinta vietii sale, nu decizii majore, dar din astea minore are tot dreptul.Si cred ca nu este normal ceea ce ii fac parintii ei, dar totusi nu iese fum fara foc, poate au auzit despre acel baiat ca nu este de treaba, si cred ca ii poate afecta viata fiicei lor, dar daca prietena ta vrea sa faca ca totul sa fie bine, nu cred ca este necesar sa ia decizii prea rapid, ar face tare bine daca ar discuta mai inainte de toate cu parintii ei, si iar explica ca ea tine la el, si ca el nu este un baiat rau asa cum cred ei, sa-i faca cunostinta cu parintii si cu siguranta situatia se va imbunatati, pentru ca doar cu binele te poti intelege cu oamenii.

| string a răspuns:

DACA o iubeste pe bune, o accepta cu parinti cu tot si va "inventa" ceva asa incat sa lamureasca situatia cu parintii si opinia lor despre el. Este adevarat ca trebuie rabdare, consecventa si sa fie adevarat lui insusi, altfel se prinde toata lumea ca minte ( ok, mai putin ea ).
DACA ea il iubeste pe bune, intai isi va lamuri problema cu parintii.
A incepe o relatie cu un astfel de show in spate este suicid curat.
De multe ori parintii vad in prietenul / prietena chestii pe care noi nu le vedem, nu avem experienta lor si nici reperele de valroi / principii.
Dar exista si situatii cand parintii nu sunt de acord cu prietenul / prietena pentru simplul motiv ca proiecteaza in viata copilului lor tot ce nu au avut in viata lor, sau au... dar ceea ce au nu-i pe bune ci este de fatada asa ca vor lupta sa mentina fatada. Chestie de parvenitism.

| andalu a răspuns:

Buna! si eu sunt total de acord cu remus.Si eu am trecut prin situatia cand imi placea un tip si pariintii meu nu erau de acord cu asta si acum imi dau seama cat de mare dreptate aveau.
Oricum nu ar putea intra la corpupere de minori daca fata declara ca a facut-o de bunavoie.
@remus.chiar nu conteaza cine e persoana in cauza. fata a pus o inttrebare iar noi trebuie sa ii raspundem la ea.

| undercovergirl a răspuns:

Prietena ta nu este inca majora, asa ca in cazul in care s-ar muta cu prietenul ei si parintii ar anunta politia, ea va ajunge la un centru de plasament si parintii ei vor fi evaluati de un asistent social.
Eu zic ca mai poate astepta pana implineste 18 ani si poate intre timp se va maturiza un pic si isi va da seama ca ea este cea care greseste.
Cel mai bun lucru pe care poate sa-l faca este sa se gandeasca ca parintii s-au zbatut pentru ea sa o creasca si ca au dreptul de a-si face griji pentru ea, si o simpla discutie cu parintii ar rezolva toate problemele.

| georgiana a răspuns:

Un singur sfat ii dau:sa se gandeasca de 10 ori inainte sa faca lucrul asta. Dragostea trece prin stomac, dar nu tine de foame.Mai tarziu o sa regrete de mentalitatea ei de acum, poate o avea probleme si parintii sunt un pic mai duri, dar e si normal.Cum sa pleci de acasa? Sunt mii si mii de metode pentru a rezolav situatia, calm si vorba buna si multa convingere; probabil au motive parintii sa reactioneze asa. Cei ce te cresc si au grija de tine iti merita tot respectul, iubesti cu inima, dar mai gandesti si cu capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca fata are 15 ani si e cu voia ei nimeni nu poate face nimic.sunt liberi sa stea impreuna si parintii nu mai pot interveni. iar el nu poate fi acuzat de corupere de minori daca ea sustine ca nu e adevarat, si ca se iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ea il iubeste asa mult poate pleca la el doar sa fie foarte sigura ca si el o iubeste la fel

| maryo_2053 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu este normal ce face fata, ar trebui sa stea de vb cu mama ei si sa-i explice ce se petrece, nu cred ca este amenintata de proprii parinti.Singura persoana care o poate ajuta este mama ei, aici nu e vb de ce va pati el, e vorba ce va pati ea, asta este doar un val al tineretii la 17 anii, sfatul meu mama ei trebuie sa-i fie si mama si sora si prietena atunci cand are nevoie. Aici este problema ca in foarte multe cazuti copii nu corespund cu parintii si invers. Adevarul e neplacut in unele cazuri dar sfatul meu ar fi sa stea de vb cu mama ei si nu cred ca nu o va intelege. succes