| efik a întrebat:

iubesc foarte mult un baiat poate mai mult ca pe mine dar iata ca trebuie sa ma despart de el din cauza ca numi piermit parintii sa es cu el...cum as putea sa ii scriu si anume ce. vreau sa ii spun purul adevar si sa nu ramina suparat pe mine sau cu ura.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cati ani ai, si cati ani are el? Parintii tai il cunosc pe el, dar pe parintii lui? Ce probleme curente sunt din cauza carora parintii tai iti impun acest lucru?

| efik explică (pentru Zenithf):

Eu am 14...
dar el are 17 peste o luna 18.
nu stiu nu pot sa inteleg

| Zenithf a răspuns (pentru efik):

In schimb eu pot sa-i inteleg. Ei iti interzic asta pentru ca tin la tine si nu vor sa patesti ceva care sa-ti schimbe in rau viitorul. Discuta deschis cu parintii tai si cu prietenul tau, fa-le cunostinta cu el si se vor lamuri multe lucruri.

| efik explică (pentru Zenithf):

Dar cum crezi este normal sa il aduc acasa la virsta aceasta de 14 ani adica eu ma socot mica...imi pare banal sunt clasa 8 si deacum... vreau sfaturi

| Zenithf a răspuns (pentru efik):

Pai vezi, aici e buba, adica poti sa te intalnesti cu el, dar nu poti sa-l prezinti parintilor tai? Ce incredere sa aiba ei atunci in voi doi?
Sa-l cunoasca mai intai, sa vada ca nu-i glan, ca nu vrea sa profite de tine, si atunci poate vor avea mai multa incredere.

| onasis1961 a răspuns:

Vad ca renunti foarte usor la el, asta inseamna ca-l iubesti foarte mult?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Cerele parintilor sa-ti permita macar sa-i spui adevarul.Nimic mai mult.Vor intelege.Si,poate va avea loc miracolul de a fi cu el.

| kiduţa18 a răspuns:

Spune-le părinţilor despre cine e vorba şi adu-l acasă să-l cunoască şi poate aşa o să te lase. Dacă nu explică-i situaţia şi de ce trebuie să vă despărţiţi.

| Andreea19Alina a răspuns:

Daca il iubesti pe baiat,normal ar fi sa lupti pentru el, ai putea discuta serios cu parintii tai si ar trebui sa te comporta mai exemplar, adica asa cum ar dori ei dar sa iti permita sa iti pastrezi prietenul, sau daca nu functioneaza ai putea discuta cu iubitul tau sa rariti iesirile in oras sau sa fie mai pe ascuns, dar daca nu vrea atunci inseamna ca nu te iubeste la fel de tare cum il iubesti si tu si ar trebui sa inchei relatia.

| TravisForest a răspuns:

Buna! Nu renunta la el asa usor, e pacat daca va iubiti atat de mult! Incearca sa iti convingi parintii, cheama-l pe baiat acasa la tine, sa vada parintii tai despre cine este vorba. Daca e un baiat super de treaba si te respecta pe tine si pe parintii tai nu cred ca ai tai au ce comenta!

Sper sa iti convingi parintii!

| SakuraSanNoxu a răspuns:

Depinde ce varsta ai. Parintii din Romania sunt destul de inapoiati. Incearca sa le explici parintilor ca ai nevoie de putina libertate. Spune-le ca daca te tin atat de inchisa o sa ajungi la o varsta sa o iei razna. Am cunoscult multe cazuri.
Daca parintii tai sunt oameni cu care nu poti discuta, atunci poate ar fi bine sa mergi la un preot, sau un psiholog al scolii, sau un profesor care iti este mai apropiat.
Cat despre baiat, spune-i adevarul.

http://afacere-online.ucoz.ro