| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Iubitul meu este foarte gelos și posesiv, mi-a blocat toate prietenele, nu mă lasă să merg niciunde, să ies, nimic. Dacă crede că ies afară înnebuneste, ma pune mereu să îi dau poză,dacă mă vede activă pe whatsapp face scandal că cu cine vorbesc și mă pune să îi dau ss sa vadă,ca acolo nu poate avea parola,dacă vorbesc cu soră-mea la fel să îi dau ss sa vada,uneori se enervează când vorbesc cu ea că nu îi raspund lui, nu ma lasă sa ma angajez sau sa ies fara maica-mea.
Am rămas fara nicio prietena, le-a blocat pe toate pe motiv că sunt târfe.
6 prietene aveam si 2 prieteni cu care doar vorbeam prin mesaje nu ieseam sau ceva si pe toti i-a blocat.
Ma acuza mereu ca vorbesc cu altii, când eu sunt rar de loiala.
M-a înșelat odata, odata stiu eu si l-am prins, s-a rugat de mine să îl iert.
Acum câteva zile m-a mințit ca merge la Caransebeș cu un văr de ai lui la 2- 3 dimineata apoi nu a mai raspuns la mesaje pâna a doua zi, apoi am aflat de la o prietena,ultima pe care o mai aveam ca nu a fost la Caransebeș,ca varul iubitului meu era de fapt cu ea,ei fiind împreuna.
Dupa a bagat vrajeala ca era cu alt văr de ai lui,ăla aprobându-l.
Apoi fata asta mi-a zis ca ăla era acasa în noaptea aia,ea vorbind cu iubita lui...iar iubitul meu mincinos apărea pe Balotești la locatie.
Nu a spus adevarul nici acum, zice ca a fost cu celalalt var sa îsi cumpere eretiere la masina, la 3 dimineata...
Nu pot sa mai fiu cu el știind ca se asa cu altele dupa cu mine.
Dar îmi pare rau sa dau juma de an...

35 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dupa cate iti face, iti pare rau sa dai juma de an, asa cum te exprimi?
Doamne, ce naivă esti!

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i papucii, ca asta nu-ti este iubit ci tiran, care te controleaza si iti impune ce vrea el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar îmi pare rau sa dau juma de an.
Atunci o să îți pară rău că dai juma de viață.
Termină cu el, brusc și rapid, fără explicații.

| mihai69 a răspuns:

Fugi și dărâmă podurile în urma ta!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Nu pot sa mai fiu cu el"

Te-ai prins. Vezi că ești fată deșteaptă?

| Mosotti a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu ma minunez de chestii de genul "nu ma lasa sa, mi-a blocat prietenele, sa nu merg colo si colo", pai stai asa, cum sa accepti sa faca el ce vrea? Eu ii dadeam si o cratita in cap si il dadeam afara asa rapid, sau plecam daca eram la el.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

O cratita in cap laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da.tu ce crezi? Aaaoleu daca eram femeie cre ca bateam la ei de rupeam, ii bateam ca sa plateasca ca au fost jigodii, si apoi ii aruncam afara!
Dar nu se mai ajungea acolo, ca la prima faza urata, zbura imediat.
Nu stiu cum femeile accepta infecti ca aia.
Tot ele se plang, dar tot ele vor baieti rai, culmea, pai ce vor asta au.
Si cand le auzi "dau numa de nenorociti", pai daca vrei numa baieti rai, e logic ca asta se intampla.
Cand e unu mai bun nu le place, ca e pampalau, ca prea face ce vor ele, pai ce n-as da eu sa am pe una sa faca ce vreau eu?! Si sa fie buna cu mine, nu rea.

| Mosotti a răspuns:

Ti-a blocat toate prietenele si nu te lasa sa mergi nu stiu unde, pai ai 3 ani sa faca ce vrea el cu tine? Hai ca esti culmea,
Pai nu mai fi cu el! E simplu, lasa-l dracu de juma de an, altul la rand.
Daca a facut asa, nici nu mai conteaza ca te inseala sau nu.

| Wr3nch a răspuns:

Juma de an? Eu nu stateam cu el o saptamana daca face de astea. Sa o controleze pe mama lui daca se crede de la securitate.

| OldSoul a răspuns:

Mai bine dai juma de an.
Daca dupa juma de an si doua inselari iti pare rau, crezi ca daca mai trece un an, o sa se schimbe ceva? Crezi ca-ti va fi mai usor sa accepti despartirea daca va mai trece inca un an?

| Hammurabi a răspuns:

"Îți pare rău să dai juma de an?"
Atunci rămâi cu el și zobește-ți toată viața.

| johnnny123 a răspuns:

"Nu pot sa mai fiu cu el știind ca se asa cu altele dupa cu mine
Dar îmi pare rau sa dau juma de an..."

Vaaai, dar cât de mult ai investit în relația asta... "juma de an". Ce pierdere irecuperabilă.

Ție chiar ți se pare că merită să ai o relație cu un mincinos care te înșeală și se comportă cu tine ca un taliban? Unde crezi că va duce relația asta?

| sofisis a răspuns:

Nu exista nici un viitor. E gelos si posesiv pentru ca stie ce face el cand nu e cu tine. 6 luni nu e nimic. Se despart altii dupa zeci de ani

| Dismally a răspuns:

Bine iti face, te tine inchisa in casa pentru ca el sa se distreze. Eu zic sa il ierti si acum ca doar nu e pentru prima data si nici ultima nu va fi. Nici n-ar avea cum sa nu-ti para rau dupa un astfel de barbat... big grin

| Emma30555 a răspuns:

Daca ramai in relatia asta inseamna ca iti meriti soarta si nu are rost sa te plangi. Omul te vrea izolata, singura, te streseaza, e maniac cu controlul, isi bate joc de tine, asta nu e iubire din partea lui eu as zice ca e ura avand in vedere cum te trateaza. Nu stiu de ce unele fete, femei, accepta asemenea creaturi langa ele. Eu cred sunt traume psihologice la aceste femei si au nevoie sa fie tratate ca niste proprietati

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Culmea e ca vad multe intrebari ca ale tale pe aici.

Norocul ti-l faci singur(a).

Deci, bravo! Tine-o tot asa.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Ești tanara, chiar așa vrei sa îți traiesti anii ăștia?
Caută unul care sa îți respecte independența, sa te respecte pe tine in calitate de iubita lui, nu sa te controleze 24 de ore din 24. El vrea sa te controleze ca sa nu ai niciun sprijin, practic sa te manipula cum vrea el.
Alege sa fii fericita pe viitor și desparte-te de el, e cea mai înțeleapta alegere. Are probleme serioase pe care trebuie sa și le rezolve înainte de a intra intr-o relație.
Tu nu ai de ce sa pierzi timpul cu așa ceva.

| haileewatson a răspuns:

Isi bate joc de tine iar tu accepti asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta deja e o posesivitate morbida, doamne ferește prin ce trecihee hee paranoia cred că e deja, e o posesivitate dusa la extrem

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îmi e greu sa ma despart de el pentru ca m-am atasat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe scurt: desparte-te de un asemenea specimen. Nu merită osteneala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-am atasat de el

| BabaOarba a răspuns:

Cred ca are probleme la mansarda. Putea sa iti fie si cel mai fidel, si tot trebuia sa il trimiti la plimbare de la primele manifestari posesive. Astia sunt cei care mai tarziu isi omoara nevestele din crize de gelozie.

Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca urmarirea continutului conversatiilor private ale altuia sau urmarirea unei persoane este fapta penala.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Desparta-te si cere un ordin de restrictie, fara nicio gluma.

| anonim_4396 explică (pentru DaFrateEuSunt):

Nu am de ce sa fac asta
Nu este asa nebun

| cobrant a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci conteaza in continuare pe prosti, iar pe baietii destepti lasa-i acasa! cum spune Giovanni Becali

| Mela1000 a răspuns:

Desparte-te de el! Chiar vrei sa iti trăiești viata așa? Ai nevoie de cineva care sa te iubească, sa nu te insele!

| cobrant a răspuns:

Voi,fetele in ziua de azi, pe baietii foarte buni cu voi ii pastrati numai in friendzone si va place si va combinati numai cu baietii rai! Aici, chiar nu ai cum sa ma contrazici, daca eu intalnesc genul acesta de cazuri foarte des!

| cobrant a răspuns:

Voi,fetele in ziua de azi, pe baietii foarte buni cu voi ii pastrati numai in friendzone si va place si va combinati numai cu baietii rai! Aici, chiar nu ai cum sa ma contrazici, daca eu intalnesc genul acesta de cazuri foarte des! Ma

| akaanne a răspuns:

Te a înșelat o data, te va înșela mereu, da i papucii cat mai repede!

| anonim_4396 explică (pentru akaanne):

De ar fi asa usor...

| Andy40 a răspuns:

Zici ca ai trait cu el o viata juma de an. scapa de el repede pana nu incepe sa fie violent sa te bata sa faca urat.
Ce face el acum sunt talente de 2 lei gelozie trebuie sa i tai craca sa i dai block tu lui peste tot.

| miraeeeeeeeeee a răspuns:

Mai bine o jumate de an decat restul vietii. Cand o sa intalnesti persoana potrivita o sa intelegi ca timpul nu o sa conteze niciodata. Sunt persoane care o sa te faca sa te simti mai iubita si mai apreciata decat o face el in doar cateva luni, deci nu trebuie sa tii de o jumatate de an cu un om care nu merita. Sunt oameni care s-au despartit si dupa ani. Stiu ca acum iti poate fi greu, poate te-ai si atasat, chiar daca este el asa cum este, insa dupa ce o sa te trezesti la realitate o sa realizezi ca acea jumatate de an nu a fost nimic. Ti-am zis, cand vei intalni persoana potrivita ai da si 5 ani cu unul ca iubitul tau pentru doar cateva zile cu ea. Nu trebuie sa gandesti asa. Crede-ma o jumatate de an este foarte putin. O sa mai ai relatii, o sa te indragostesti din nou si va fi de o mie de ori mai frumos de fiecare data. Timpul trece. O sa poti face o jumatate de an si poate chiar mai mult si cu altcineva. Insa viata ta nu ti-o mai da nimeni inapoi. Chiar vrei sa traiesti asa toata viata ta? Ti-ar placea? Jumatate de an e nimic in comparatie cu libertatea ta. Cu atat mai mult ca ai fost prizoniera in acea jumatate de an. Oamenii tind sa fie prostuti. Acepta multe lucruri sub pretextul ca iubesc, insa daca vrei sa te iubeasca cineva, trebuie sa te iubesti tu mai intai. Sa nu permiti nimanui sa se comporte urat cu tine. Uite, desparte-te de el. O sa-ti fie greu, stiu, insa e doar din cauza atasamentului. Cand o sa treci peste o sa realizezi ca de fapt relatia voastra nu a avut nicio insemnatate. Nu o sa regreti deloc. O sa te bucuri ca ai scapat. Si o sa te bucuri si mai mult cand o sa intre in viata ta o persoana care sa te aprecieze cu adevarat. Deci indiferent cat de greu e, suporta. Timpul vindeca tot. Avem doar o viata. Cu el vrei sa ti-o petreci? O singura iubire. Iubirea aia speciala pe care o vezi doar in filme. Crezi ca o poti trai cu el? Este omul potrivit? Nu-i pasa de tine. Te-a inselat... Nu te iubeste. Poate ca doare dar asta este adevarul. O sa realizezi mai tarziu cand o sa poti privi obiectiv ca nu te-a iubit niciodata. Cand iubesti pe cineva nu-i poti face nici macar cel mai mic rau. O sa fie bine, nu-ti face griji. O sa traiesti foarte bine si o sa gasesti pe cineva care sa te merite si langa care sa simti ca traiesti un basm, nu un film horror. Crede-ma, nu merita. Sunt atatia oameni in lume. Si multi dintre ei sunt oameni buni. O sa gasesti persoana aia care e pentru tine. Multa bafta si nu te descuraja.
Semnat, o fata care a iubit pe cine nu trebuia si acum traieste cele mai frumoase momente langa omul potrivit.

| sebiplm a răspuns:

Asa am facut si eu cu iubita mea..suntem impr de 3 ani si m-a inselat de ctv ori)) a zis ca e de accord sa o monitorizez(sa fiu toxic) sa vad ca nu ma inseala, insa la tine tu n ai nici o vina, se vede clar ca ii este frica sa nu faci ce face el(sa il inseli) parerea mea e ca cu timpul o sa ajunga ft agresiv si nu are rost sa o mai lungesti, bafta