| Biancasata a întrebat:

Buna. Locuiesc de 3 ani și ceva cu prietenul meu, de când m-am mutat la el nu ne-am înțeles, certuri scandaluri. Și de-a lungul timpului eu am început sa fac crize rău incontrolabile de la bătăi, țipete pe mine sa nu ma mai controlezi. De singurătate, de nemulțumirile mele ca ma lasă mereu singura, nu ma alinta, nu îmi oferă ce are nevoie o femeie. Am încercat cât de mult am putut eu sa ma obișnuiesc eu cu ideea ca așa e el ca om. Dar tot ma macină foarte rău in interior … am ajuns pana in stadiul sa vina poliția la noi ca au sunat vecinii ca au auzit țipete

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Uita-te bine la ce ai scris:
"de a lungul timpului eu am început sa fac crize rău incontrolabile de la bătăi țipete pe mine sa nu ma mai controlez"
Continua tot asa. Nu ar fi de mirare daca ai ajunge cindva in vreun spital de psihiatrie. Se poate ajunge de la batai din partea "iubitelului". Ai pornit pe acea cale.
Nu il lasa sa iti distruga viata, sa iti distruga psihicul. Orice om merita o viata linistita.
"De singurătate de nemulțumirile mele ca ma lasă mereu singura"
Daca tot esti singura, de ce sa mai stai cu el, doar pentru a fi sacul lui de box? Unii, din nefericire, vad in femeile lor doar atit.
"nu ma alinta nu îmi oferă ce are nevoie o femeie"
Am vazut cindva o altercatie (doar vorbe urite) intre doi cunoscuti, prieten si prietena. Dupa aceea, cand am ramas singur cu el, i-am spus ca trebuia sa ia cu binisorul, ca e prietena lui. Ca decat sa ii spuna cuvinte dure, mai multe ar obtine cu un alint. Raspunsul lui m-a socat: "Ce alint, bai? Sa vezi cum o alint eu cu un pumn in fata! Ca asta merita!"
Si de ce mai stai cu el, daca nu iti ofera ce ai nevoie ca femeie? Daca nu ii esti FEMEIE, de ce sa mai fiti impreuna?
"Am încercat cât de mult am putut eu sa ma obișnuiesc eu cu ideea ca așa e el ca om" Obisnuieste-te cu ideea asta. De schimbat nu il poti schimba. Dar nu te pune si tu in ecuatia asta. Iesi din ea, lasa-l sa fie dur cu cine vrea, dar nu cu tine.

Cu multi ani in urma, in centrul Timisoarei s-a organizat un fel de protest. Impotriva violentei domestice. In fata Operei, au fost puse cateva zeci de candele, fiecare avint deasupra ei un text cu o poveste a unei femei ce a sfarsit tragic de pe urma violentei domestice. Mina care trebuia sa o mingiie a omorit-o.
Nu lasa ca mina care trebuia sa iti ofere bucurie sa te bage in mormint. Riscul e imens. Nu trebuie mult. O palma care sa te dezechilibreze, cazi, si in cadere te lovesti cu capul de vreun obiect ascutit. Sau pot fi n alte scenarii. La asta poate duce violenta.

Concluzia mea este:
Mai bine "vai de mine!" decat "vai de noi!"
Oricit de greu ti-ar fi singura (oricum, din ce ai scris, tot singura esti), lasa-l si ramii singura. Va fi mult mai bine asa. Si poate cindva vei gasi un suflet care sa iti vorbeasca frumos si care sa te alinte, cu o mina care sa te apere si sa te protejeze in loc sa dea in tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai femeie daca ai probleme asa mari, rupe relatia si cauta-ti altul!
Nici o femeie normala la cap nu sta sa fie batuta si sa suporte certuri, urlete, tipete.
Cu as aceva NU se obisnuieste nimeni ca nu esti idioata sau atat de proasta incat sa manaci bataie si sa te intorci sa mananic si mai multa bataie.
Rupe relatia si cauta-ti un barbat care nu-i violent!

| relian a răspuns:

Naspa, banui ca nici singura nu poti sa te muti, asta pentru ca nu cred sa lucri pe undeva. Deci el te intretine, ca de ai fi lucrat sigur nu ai mai fi stat cu ala.
Mergi inapoi la parinti, o sa apara el altul, cand o aparea casca urechile bine, vezi cum este, nu te mai arunca asa ca surdu in toba.

| Wr3nch a răspuns:

Soluția:il părăsești si te muți singură.

| Lioana a răspuns:

Clar relatia asta nu duce la fericire. Paraseste-l cat mai repede, inainte sa ramai gravida si sa iti fie si mai greu sa faci pasul asta.
Cauta barbatul care iti ofera ce ai tu nevoie. Poate nu il vei gasi usor dar macar ai sansa sa-l gasesti daca esti libera.

| Emma30555 a răspuns:

Mergi la psiholog. Accepti bătăile ca pe ceva normal, ai o problema

| VoidEternal a răspuns:

Cine pe cine bate?

| Yuoia a răspuns:

Eu nu va inteleg pe voi astea. Zau asa!
De la inceput nu v-ati inteles. Si stai de trei ani sa te bata.
Te "alinta" cu palma si pumnul.
Vrei sa te obisnuiesti cu ideea ca asa este el? Asa este. Sau vrei sa te obisnuiesti cu bataile? Crezi ca e normal?
Sau stai cu el ca sa le faci in ciuda altora ca tu ai barbat. Cu batai cu tot.

| CleanHeart a răspuns:

De ce mai stai cu el fata mea?
Du-te să fii fericita și fericirea îți garantez că nu e în brațele lui.
Daca te iubea, te trata ca o prințesă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai face crize că nu schimbi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine vă despărțiți că numai ceartă o să aveți.

Răspuns utilizator avertizat
| Kamiyashiro a răspuns:

Depinde mult de ceea ce cauți la el. Daca el îți oferă doar scandaluri și telefon la poliție, de fapt tu îți oferi asta ție. Tot el îți oferă singurătatea care de fapt ți-o dai tot tu ție.
Tu ai fost de acord să îți ofere puținul care îl dă.
Ar fi mai bine fără el?
Pai dacă ar fi sa zici da, ai avea să îți oferi aceeași singurătate, dar ai scapa de scandal și deranj public.
Și viata ar fi anosta. Așa ca dorința ta de a avea prezența bucuriei celuilalt se transformă in scandal, fiind o forma de mangaiere și alintare forțată, dar bună in a-ți elibera energiile.
In altă ordine de idei e un caz clasic de deficit de comunicare.
Poate ar trebui sa citești Cele 5 limbaje ale iubirii.
Dacă tu de exemplu, (dau exemple, nu lua de bună), ești tipul tactil vei dori zilnic să fi mangaiata si dacă n-o face devii vulcan. Daca el e tipul auditiv adoră să te audă cum urlii și nu te mângâie ca să te audă mai bine cum urli.
Deci fiecare cu limbajul lui de iubire. Puteți citi amandoi cartea si sa va regăsiți limbajul de comunicare. Momentan vorbiți 2 limbi străine și de-aia nu va înțelegeți. Ma refer la limbajele iubirii, bineînțeles. Adică fiecare exprima altfel dragostea.
Când cunoști limbajul celuilalt de dragoste e imposibil sa dai greș. Si abia atunci înțelegi orice răspuns sau manifestare a celuilalt.