| Andreww42 a întrebat:

Salutare!
Am o problema un pic mai delicata:
De cateva saptamani, aud in fiecare zi tipete/certuri puternice din apartamentul de langa. Problema este ca am putut sa aud destul de mult incat sa imi dau seama ca este vorba despre o femeie ce are in grija o batrana ce pare a fi paralizata. In fiecare zi, femeia se poate auzi cum tipa, o injura, o imita (batandu-si joc de ea), iar uneori chiar o si zgaltaie sau loveste. Batrana se aude cum plange cateodata. Am reusit sa fac cateva inregistrari. As fi recunoscator daca mi-ar spune cineva ce as putea face in aceste conditii; daca trebuie sa contactez politia sau vreun centru de asistenta sociala si cum.

Va multumesc enorm!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine că ai înregistrat și nu ai trecut nepăsător peste această situație.
Ce mă întreb: rudele acelei bătrâne unde sunt? Sunt cumva plecate din țară? Căci observ că situația aceasta durează de mai multă vreme.
Îți recomand ca prima dată să afli de la ceilalți vecini datele de contact ale rudelor bătrânei și lor să le trimiți înregistrările.
Dacă nu pot fi contactați, atunci poți lua legătura cu poliția și cu un centru de asistență socială.

| Dana2103 a răspuns:

In primul rand, suni la 112, poti si cu anonimat daca vrei,specificand asta operatorului. Spui ce se intampla si la care usa trebuie sa bata pentru tulburarea linistii publice.
Daca treaba este mai serioasa, poti face denunt in scris la politie, cu probele tale, tu ca martor.
Procedezi foarte bine, asta inseamna sa ai empatie si spirit civic! Bravo!