| Theo423 a întrebat:

Bună lume de pe TPU!
Doresc să spun de acum că motivul principal pentru care postez această " întrebare" este mai mult pentru a mă "elibera".
Am 22 de ani și mă gândesc doar la faptul că am trăit degeaba și doresc să mă sinucid.De când mă știu am fost în depresie. O să spuneți că un copil de 7 ani nu are cum să fie în depresie, ei bine la mine a fost diferit. Părinții mei au divorțat (am rămas în custodia tatălui) când am împlinit vârsta de 7 ani, am fost plimbat prin tribunale timp de 2 ani, acest lucru a ajutat foarte mult la acumularea de stres și lipsa banilor.
Am fost și încă sunt o persoană foarte sentimentala și timidă, din acest motiv puneam la suflet fiecare lucru oribil pe care colegii mei din școală îl spuneau despre mine. Am fost bătaia de joc a clasei mele până am scăpat de ei (am ajuns la liceu)
De la înjurături și bătaia pe care am primit-o de la ei + bătaia de joc pe care o primeam de la profesori când încercam să le spun că sunt bătut și înjurat zilnic de colegii mei.
Din acest motiv nu am reușit să îmi fac nici un prieten în 10 ani sau cât timp am fost la școală.Am ajuns la liceu dar nu am fost în stare să îmi fac prieteni din vina fricii că iar o să fiu bătaia de joc a clasei.
Un an și ceva mai târziu am întrebat fata pe care o placeam dacă dorește să fim într-o relație. A zis nu, am fost ok cu răspunsul ei până la urmă doar eu am fost atras de ea, dar ce a făcut după ce am întrebat-o m-a distrus în mare parte. A spus la toata clasa că am încercat să fiu într-o relație cu ea și așa timp de un an am fost bătaia de joc pentru clasa mea pe motiv că am încercat "să mă dau la ea " așa spuneau colegii.
Cred ca am avut noroc sau ghinion în prima zi după ce am fost bătaia de joc timp de 6 ore, căutam pe internet cum să mă mor fără durere și atunci am descoperit animeurile, am fost așa de atras de ele încât uitam prin ce treceam în fiecare zi și din acest motiv nu m-am sinucis.
Am terminat liceul și am intrat la facultate, tot nu am prieteni dar cel puțin am mai scăpat de depresie.
De ce vreau să mă sinucid? Ei bine îmi doresc să îmi fac o iubită dar NU POT. Nu sunt în stare să vorbesc cu o fată sau mai bine zis îmi e frică. Traumele pe care le am de când eram mic au rămas. O să fie persoane ce o să zică că e un motiv de tot rahatul dar pentru mine e foarte important, de 8 ani îmi doresc să am și eu parte de afecțiune, să fiu luat în brațe, iubit și multe alte lucruri. Nici nu mai țin minte de câte ori am stat seara în pat plângând cu perna în brațe imaginându-mi că este iubita mea ce mă ține în brațe.
Poate pot să dau de persoane ce au avut experiențe asemănătoare și îmi pot spune cum au reușit să treacă peste

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Dragul meu,

desi pe acest site sunt considerat (poate!), de catre unii utilizatori o persoana extrem de transanta si dura este pentru ca viata m-a tarat si pe mine la randu-mi prin ceea ce ti-a oferit si tie. Da, nimeni nu trebuie sa sufere. Am invatat de-a lungul timpului ca Dumnezeu ne da incercari pentru ca are un plan cu noi. Cei care nu au incercari in aceasta viata, nu pot. Pentru a urca trepte uneori sau mai tot timpul trebuie sa dai ceav in schimb. Poate fi si suferinta. Am multi ani peste tine. Inteleg supararea. Eu m-am refugiat la un moment dat in munca si mai faceam psihoterapie din cand in cand. Un suflet nevindecat nu are cum sa fie intr-o relatie armonioasa cu alt suflet pentru ca el insusi/insasi nu se suporta pe sine. De ce cauti tu relatie? Pentru ca este mai mult o dependenta emotionala. Aceasta depedenta emotionala nu poate fi dragoste. Si eu am divortat de o femeie pe care am iubit-o in urma cu foarte multi ani. Dupa cum spuneam m-am refugiat in munca. Conduc un departament cu destule persoane pe care i-am ales pe spranceana, am un salariu mare si cu toate astea am momente in care am regrete. Ce vreau sa spun cu asta?
CHEIA este vindecarea sufletului si IERTAREA. Cand ai iertat din tot sufletul persoanele care in trecutul tau ti-au produs prejudicii, esti alt om. Zbori! Vei fi eliberat de trecut, vei avea o alta viziune. Nu sunt psiholog si nici preot - cu toate ca niste ani i-am petrecut prin strane si coruri de biserica. Am voce de bariton si asta m-a mai salvat. Am invatat ca orice experienta din viata asta conteaza si ca foarte multele suturi sunt totusi binecuvantari si trepte de urcat.
Sinuciderea inseamna renuntare, lasitate si pacat. Nu noi ne-am dat viata, ci Dumnezeul cel Mare. El a ingaduit ca noi sa ne incepem misiunea pe pamant si tot El ne va chema la Dansul atunci cand se va fi terminat.
Cel mai mare pacat este sa renunti, sa nu-ti atingi potentialul, sa nu te mantuiesti. Fa o rugaciune, dragutule si roaga-te din tot sufletul sa-ti daruiasca inima buna sa ierti. Sus Inima.

17 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

O spui chiar tu, ai traume. Acestea nu se vindeca, nu se rezolva singure si nici nu se ascund sub pres! Acestea trebuie identificate calumea si infruntate, pentru a le aduce la un nivel minim. Iar cu asta nu te ajuta o iubita, te poate ajuta un PSIHOLOG ( nu psihiatru - pentru psihiatrie e deja altceva, nivel de boala care trebuie tratata medicamentos; in cazul de fata sunt probleme de gandire, de personalitate, de mediul in care ai trait; daca va fi necesar, poate vei avea nevoie si de sprijin medicamentos pentru a-ti regasi echilibrul, dar hai mai intai primul pas )

Sunt altii care fac tragedie pentru alte nimicuri si dezvolta complexe de inferioritate, devenind victime ale bullingului; nu inseamna ca trebuie sa cedati si sa-i lasati pe ceilalti castige! Ce, voi nu aveti drepturile voastre?

Timiditatea se "trateaza" - cred ca gasesti sfaturi si pe net, ce sa mai zic la psiholog. Incearca sa mizezi mai mult pe dezvoltarea ta personala. Incearca sa te descoperi ca personalitate ( atatea si atatea teste), sa-ti identifici stilul de atasament, PCM-ul. Iti recomand MindArhitect, un podcast de care poate ai auzit.

Fii mai pozitiv in gandire si mandru ca ai reusit sa treci prin atatea! Da-ti mai multa incredere in tine, gandeste-te ca poti si mai mult.

Dragostea las-o mai la urma, cand ti-ai stabilizat felul tau de a fi, dupa ce reusesti sa-ti faci niste prieteni, nu toti sunt vanatori de vrajitoare! Vezi voluntariat, vezi chiar joburi, toti avem momente grele sau cand vrem sa facem glume, incearca sa zambesti si sa arati celorlalti ca ai incredere in tine si esti deschis, poate te vor dori in randul lor. Poate asa vei gasi si cate o fata interesanta, de te miri unde.

S-ar putea ca experienta ta sa fie atat de puternica incat vei putea da sfaturi altora care trec prin rahaturi. Capul sus, provocarea frumoasa abia incepe!

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda cu toata increderea sa mergi la un Psihiatru, fiindca tu chiar ai nevoie de ajutor specializat.
Sa ai un AN NOU plin de speranta si fericire!

| Theo423 explică (pentru Violleta2022):

Nu văd ce îmi poate face un Psihiatru pentru a mă ajuta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Theo423):

Un psihiatru iti da medicatie foarte "serioasa" care te poate ajuta in situatia ta, sau iti poate face o internare intr-un spital, unde se pot afce analize si tratamente sub supraveghere, ca sa te pui pe picioare mai repede.
daca ai ajuns la ganduri de sinucidere, psihologul nu are ce sa-ti mai faca, fiindca starea ta este grava si numai un medic psihiatru te poate ajuta, fiindca numai acesta poate prescrie medicatie si tratamente serioase, pentru asemeena cazuri.
Sanatate multa!

| Goete a răspuns:

Tu nu vrei sa te sinucizi, daca ai vrea ai fi deschis gazul si te-ai fi culcat cu ferestrele inchise, in loc sa stai sa ne scrii.
Tu vrei atentia cuiva.
Incearca - cand privesti in jur - sa privesti si lucrurile frumoase si cu cat mai.multe vei privi cu atat mai mult iti vei da seama cat de frumos este totul.
Acum te centrezi in cele nasoale

| helpforyou a răspuns:

Prea multa suferinta. La psiholog ai fost?

| Theo423 explică (pentru helpforyou):

Nu, sincer nu văd cu ce mă poate ajuta

| Justme1997 a răspuns:

Si eu am avut experiente asemănătoare si te înțeleg. Și-au bătut joc de mine copiii din clasa I pana in a 10-a si am suferit si pentru ca s-au despărțit părinții. In adolescenta am avut probleme cu self-harm dar m-am oprit. La fel ca si tine, am găsit animeurile (oare atrag oamenii singuratici?). Nu am avut niciun iubit pana acum la 25 de ani si parca m-am impacat cu ideea deja.

Daca esti la facultate, încearcă sa iti faci prieteni, sa iesi cu ei si asa întâlnești si vreo fata, inca esti tanar. Daca mai ai ganduri negre, vorbește cu cineva, vreun parinte sau psiholog. Daca vrei sa vorbim, trimite mesaj

| Danny28 a răspuns (pentru Justme1997):

Nu e vorba ca atrag oamenii singuratici. Majoritatea anime-urilor sunt facute astfel incat sa te faca sa razi cu lacrimi, dar multi oameni, in special romanii le catalogheaza ca fiind hentai-uri.

| Justme1997 a răspuns (pentru Danny28):

Sau tot ce vad românii animat zic ca este pentru copii

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

La fel sunt si eu, dar fara ganduri sinucigase.Continua cu animeurile, mai apuca-te de citit si niste carti.In general consumul de fictiune ajuta.O sa uiti de asta la un moment dat!
Capul sus si rezista(daca vrei sa vorbesti cu cineva care te intelege si nu-ti baga tot felul de vrajeli ca toti de aici, ma gasesti in privat).

| Dandinelle a răspuns:

Pe scurt, tu ai zis cuiva că-ți place, te-a barat, te-ai supărat și nu-ți convine. Daca îți spui dorințele și ofurile asta nu înseamnă că din prima ți se vor indeplini, sau toate ți se vor indeplini. multumeste-ti că ai făcut pasul ăla și ai zis că placi persoana respectivă. Te-ai pus acolo în situație și e in regula, așa învățăm să acceptăm și nu-ul. Tu mai întâi obișnuiește-te cu tine. Nu că nu ai nimic și vai hai sa ne plângem de milă că nimic nu ne iese. Tie-ti place de tine? Daca nu, de ce te aștepți ca altuia să-i placă de tine? Deci scoate așteptare din ecuație. Mai departe, daca tot nu te placi, încearcă să schimbi perspectiva sa te placi mai mult. Viața merită trăită și de-abia ești la începutul ei practic. Acum incepi sa înțelegi că nu totul e alb și negru. Poate înțelegi ceva de aici, spor

| Theo423 explică (pentru Dandinelle):

Îți mulțumesc că ai scris asta, dar speram să citești și ce am scris eu înainte să comentezi. Am zis și în mesajul pe care l-am postat, citez
"A zis nu, am fost ok cu răspunsul ei până la urmă doar eu am fost atras de ea ". Tu ai noroc dacă ai avut parte de mai multe culori în viața ta. La mine totul a fost negru. Dacă o să mai ai intenția să mai comentezi și la alte persoane te rog eu să le citești mesajul cu atenție.

| Dandinelle a răspuns (pentru Theo423):

Imi pare rau ca nu ai inteles ce am scris acolo, sincer sper sa-ti gasesti linistea si sa poti vorbi cu cineva profi legat de asta. totul tine de asteptari si comunicare. Se pare ca nu ai fost ok cu raspunsul pentru ca tu ai inceput sa-ti pui intrebari existentiale. Incearca sa te scoti putin din impasul asta si sa-ti arati puterea, ca viata e mai mult decat ce vezi acum la varsta asta. Pentru ca vezi totul negru de aia trebuie sa schimbi perspectiva. Citesc cu mare atentie ce incerci sa exprimi si iti inteleg si tiparul happy spor mai departe

| Hypefox a răspuns:

Mesaj pe privat.

| Theo423 explică (pentru Hypefox):

Vă mulțumesc foarte mult pentru mesajul pe care l-ați trimis. Am încercat să vă răspund în privat la el dar TPU nu îmi da voie să trimit mesaje în privat

| Hypefox a răspuns (pentru Theo423):

Nu este problema