Întrebare recomandată | Claudiuuuuu a întrebat:

Buna
Ma numesc Claudiu am 29 de ani, iar sotia mea 26.Acum 2 ani ea a pierdut sarcina din cauza unui accident de maşina.Acum 2 saptamani am aflat ca este iar gravida.Eu foarte ferici, dar ea nu...Prima oara nu o văzusem asa fericita niciodată, acum ii venea sa plângă. Am stat de vorba cu ea si a spus ca ii este frica sa piardă copilul din noi.Ce sa fac? Sa uite, sa fie din nou fericita?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Zici ca trece si totul o sa fie in regula

| alessia5158 a răspuns:

Ocupa-i timpul cu tot felul de activitati care o binedispun. Du-te cu ea la cursuri lamaze(fa-ti o idee despre acestea din link:http://academiaburticilor.ro/despre-cursurile-lamaze/).
Faceti impreuna exercitii fizice(adecvate varstei sarcinii)--- exercitiile fizice cresc nivelul de serotonina(asa zisul hormon "al fericirii") si scad pe cel al cortizolului(hormon implicat in raspunsul la stres).
Las-o sa doarma cat doreste.
Fii vesel, glumet, atent la nevoile si dorintele ei.

p.s. Apelezi la psihoterapie numai in cazul extrem in care observi semne ale depresiei in sarcina --- vezi care sunt :http://www.qbebe.ro/......ate_afecta

| Astaeparereamea a răspuns:

Mergeti la un psiholog

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ar trebui să fiți cei mai fericiți părinți. N-ar trebui să se teamă că pierdeți copilul din voi. Ci, să vă gândiți că prin acel copil/copii (pe care-i veți avea), voi veți retrăi copilăria.
Pentru ea, pierderea primului nenăscut a fost un șoc, probabil s-a vindecat doar parțial...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ea despre faptul ca nu o sa se întâmple iar. Spune-i lucruri pozitive. Spune-i ca o sa fi lângă ea, si o sa fie totul bine. Isi face mai rau daca plânge si e negativista. Tine-o in brate si spune-i lucruri frumoase, mangaie-i burtica, fa-o sa se simtă speciala, si daca nu merge, încearcă la psiholog.

| L1feDRAIN a răspuns:

Incearca sa o convingi ca totul este bine acum si ca nu se va mai intimpla niciodata, lucrurile care o inveselesc, lucrurile ce ii alunga tristetea. spune-i sa se gindeasca ca o sa aiba un copil! Oare acest lucru nu e cel mai fericit de pe lume? Si inca ceva. femeia in timpul sarcinii nu trebuie sa aiba stresuri ceea ce poate afecta copilul asa ca ai grija de ea.

Sper ca te-am ajutat, zi "mersi" si pa.

| Peridava a răspuns:

Sotia ta a trcut printr-o trauma majora. Atit fizic cit si psihic. Nu stiu daca un psihilog chiar o poate ajuta. Dar tu, da fiindu-i mereu alaturi in orice. Incurajeaz-o, menajez-o, fa-i micile mofturi. Se va simti protejata si va capata incredere.
Vad un comentariu care spune sa nu o scoti afara. Total gresit! Are nevoie de comunicare si dialogurile cu strainii chiar ii pot abate atentia de la teama sa de a pierde din nou sarcina. Sanatate!

| rater1994 a răspuns:

Eu inca nu sunt in varsta respectiva dar m-am gandit un pic si la astea. Daca lucreaza sotia ta spune-i sa-si ia pe toata perioada daca se poate vacanta.Nu o mai scoate deloc afara asta inseamna ca va trebui sa faci tu un efort in + cumparaturi s.a.s.Stai cu ea cat mai mult posibil arata-i ca esti un tata care merita sa fie numit Tata.

| BadAngel3 a răspuns:

Un singur cuvat pentru aceasta problema delicate : Psiholog

| axel112 a răspuns:

Eu spun sa fi cu ea totimpul sa ii spui ca totul o sa fie bine sa fi alaturi de ea pana in momentul sarcini, trauma pe care ati trait-o nu o sa dispara crede-ma frica e cel mai greu sentiment de care poti scapa deoarece este normal, ca sa o inveselesti trebuie sa o surprinzi cu o cina, cu o imbratisare din cand in cand sa-i spui cat de mult o iubesti si cred ca o va face mai fericita cu timpul si frica va disparea in cele din urma sau se va diminua pana la nasterea copilului

| Soka577 a răspuns:

Eu sincer iti pot spune ca puteti face terapie de cuplu

| lolipas a răspuns:

Ce s-a intamplat chiar e dureros dar nu uita ca tu esti barbatul in casa si daca vreti acest copil trebuie sa luptati pentru el. Mergeti la soacra ta dar distragei atentia de la masini ea inca sufera de la acel tulburator accident. Amintestei de copilul care-l poarta si ca dupa cateva luni veti fi trei. Fao sa zambeasca tot timpul si fiti mai atenti.

| Yvona a răspuns:

Este o adevarata drama sa iti pierzi propriul copil, ce te poate distruge psihic. Cu siguranta ca ii este frica sa nu piarda din nou sarcina si sa nu treaca prin ce a mai trecut. Cred ca ar ajuta-o daca ati merge impreuna la psiholog si sa ii arati ca esti mereu langa ea, neconditionat, orice s-ar intampla.