| Goga9 a întrebat:

Mama lui ne-a despartit. E o lectura mai lunga insa merita. Vreau niste pareri despre cum ar trebui procedat in situatia aceasta. Cunoscusem un baiat de mai multi ani si am fost prieteni foarte buni in acest timp. Am ajuns sa lucram in amandoi in IT. Suntem si colegi. Avem amandoi 25 de ani. Suntem din orase diferite fiecare lucrand de acasa. Am inceput acum cateva luni sa ne transformam relatia de prietenie intr-una de iubire. Ne-am dat seama ca avem o chimie extraordinara si ne intelegem de minune. Faceam totul impreuna cu atat de mult drag, niciunul din noi nu iubise pe nimeni niciodata asa cum am ajuns sa ne iubim noi doi. El venea la mine in oras si statea la airbnb-uri, ele fiind destul de scumpe. Ne gandeam ca o chirie ar fi mai convenabila. Amandoi ne consideram suflete pereche unul pentru celalalt. Dupa 2 luni, am aflat ca sunt insarcinata. La inceput ne-am speriat, insa o data ce am constientizat ce se intampla ne-am bucurat si ne planuiam viitorul impreuna. Dupa cateva saptamani m-a cerut in casatorie si urma sa ma duca sa ii cunosc parintii si sa le dam vestea. Intre timp, insa, am pierdut sarcina care avea aproximativ o luna si jumatate. Eram amandoi tristi, suparati. El a spus ca in continuare ma vrea ca sotia lui si ca vom avea in viitorul apropiat nu unul, ci trei copii impreuna. Am luat o chirie care am cautat-o amandoi cu mult drag si a spus ca chiar daca nu mai sunt insarcinata el voia oricum sa ia aceasta chirie pentru noi, nu pentru ca am fost insarcinata. Am ajuns sa facem contractul pe 12 luni si a achitat o luna plus garantia. Am stat 2 zile in apartament timp in care mama mea ne-a vizitat si era foarte fericita pentru noi si il lauda pe iubitul meu, fiind mandra ca ne iubim atat de mult (eu ii povesteam mamei mele despre relatia noastra si ce facem aproape in fiecare zi si el i-a spus mamei lui despre relatia noastra si stia multe despre noi).

Dupa 3 zile de stat impreuna, mi-a spus ca vrea sa mearga pana la el in oras sa isi aduca lucruri si sa o anunte pe mama lui ca renunta la chiria pe care o avea in celalalt oras (Cluj, iar de mentionat este faptul ca parintii lui stau intr-un oras diferit fata de unde avea el chiria deci nici macar nu statea oricum in acelasi oras cu ei) pentru a se muta in acelasi oras cu mine. Seara a plecat, m-a sarutat si mi-a spus ca abia asteapta sa vina inapoi cu lucrurile. In acel moment in care simteam ca urmeaza sa ne incepem viata de fapt eu il pierdusem. Dupa ce a plecat vorbisem si pe drum insa cand a ajuns in orasul lui nu a mai raspuns la telefon 4 ore si devenise foarte sec. A doua zi a venit inapoi la mine, mi-a spus ca renunta la chirie si pleaca si ca sunt binevenita sa merg sa locuiesc cu el acolo. Nu mai intelegeam nimic, achitase 600 de euro chiria plus garantie, de ce trebuia sa plecam instant? Am aflat ca deja el il sunase pe proprietar in drum spre mine, deci eu nu am avut nici un cuvant de spus. M-a durut pentru ca stiam ca daca imi explica mergeam dupa el de una singura, din proprie initiativa. Mi-a spus ca mama lui nu este de acord. Am discutat cu el dar eram atat de suparata incat am vrut sa plec sa dorm la mama mea seara aceea si sa vin a doua zi, dar nu m-a lasat sa imi iau lucrurile cu mine si a zis ca el ma asteapta urmatoarea zi sa vorbim.A doua zi, am intrat si am gasit acele lucruri care nu m-a lasat sa le iau, impachetate pe canapea. Am fost atat de suparata incat l-am lovit de neputinta si durere, mai ales ca recent pierdusem sarcina, cum poate sa imi faca asta? A motivat ca mama lui impreuna cu tatal vitreg a venit in oras unde stam noi si l-a pus sa isi faca bagajele sa ii dea adresa. A venit si mi-a spus ca nu ma vrea, ca asta nu e o relatie buna, ca am un interes fata de fiul ei. Ea urla la mine insa am incercat printr-un ton calm sa ii spun ca vreau sa fim prietene si ca o asigur ca nu am nici un interes. Eu am o stare financiara mai buna decat el si nu aveam cum sa urmaresc ceva la el. Sunt genul de fata careia ii place sa se aranjeze si m-am gandit ca ma judeca gresit. I-am explicat ca am doar intentii bune si sa ma lase sa ii dovedesc. M-a facut pana si urata, handicapata si tiganca. Ironia face ca sunt o fata frumoasa si palida. Mi-a spus ca nu o sa ma accepte niciodata, se bucura ca am pierdut copilul. Dupa certuri lungi, in care eu am fost umila, mi-a spus ca sunt versata si urmaresc ceva si ca oricum deja m-a cautat la politie si va afla ea ce urmaresc ca va fi in curand informata. In tot acest timp iubitul meu mi-a luat apararea ca un leu si lupta pentru noi. Ea a spus ca ori ea ori eu si daca ma alege pe mine nu va mai vorbi niciodata cu el si a plecat din casa si apoi dupa cateva minute s-a intors si mi-a spus ca imi da o sansa daca ma mut in acelasi oras cu el si atunci mai putem sta cat am platit luna asta. Dupa o ora dupa ce a plecat, l-a sunat de multe ori si i-a trimis multe mesaje in care ma facea bolnava mintal si obsedata de el si ii spunea sa ii multumeasca lui Dumnezeu ca nu are "puradelul" si ca sa scape de mine. Deci nu ma mai voia nici asa. El a spus ca va lupta pentru noi si o sa o convinga. Am stat 2 zile dupa acel episod impreuna si ne-am alinat, ne-am iubit, ne consolam si faceam un plan sa ma accepte cumva. A primit un mesaj de la ea, ca il asteapta in fata chiriei din celalalt oras pana ajunge, il obliga cumva sa plece de aici. El a spus ca se va duce si o va convinge sa ma accepte si pe mine acolo in chiria din celalalt oras. Ei ii era frica din cate mi-am dat seama ca as putea ramane insarcinata din nou. Mai ales dupa ce am pierdut prima sarcina am simtit nevoia sa mai incercam, el a vrut asta insa dupa cearta noastra cu mama lui a spus ca nu mai vrea sa il facem din nou acum ci doar dupa ceva timp si dupa ce ne casatorim. Am fost de acord cu el si mi-am dat seama ca poate voiam unul atat de mult din cauza traumei ca l-am pierdut pe primul. Am stabilit ca facem asa cum ii este bine si lui, sa merg dupa el si sa stam impeuna. Inainte de a merge im celalalt oras pentru a rezolva ceva, s-a pus in genunchi mi-a luat inelul si mi l-a pus inapoi pe deget spunandu-mi ca voi fi sotia lui si nu il intereseaza ce spuna mama lui si ca ne vom uita la filmul o soacra de cosmar deoarece trebuie sa invat sa o accept pentru ca va fi soacra mea si ca va veni inapoi la mine sa ma ia cu el. Cand vorbeam la telefon cat era pe drum a zis ca vom vorbi si mai mult ca inainte cateva zile sau saptamani pana cand rezolva, ca sa ne uitam la filme impreuna de la distanta chiar umatoarea zi. Sa fim si mai uniti pana rezolva.A plecat sa vorbeasca cu mama lui care il astepta acolo in fata chiriei lui fortandu-l sa vina cat mai repede la ea. Cat conducea ne spuneam ca ne iubim si stabileam ca imediat ce vorbeste cu ea si tatal lui vitreg ma va suna sa ma anunte cum a decurs totul. Nu m-a mai sunat. Am trimis zeci de mesaje, nu am dormit toata noaptea. Am primit un mesaj "sunt ok, vorbim maine" si ma gandeam oare cum a reusit sa il faca sa fie asa cand atunci cand e cu mine suntem cei mai fericiti oameni din lume, efectiv nu am putut sa dorm si nici sa lucrez a doua zi. A doua zi m-a anuntat ca parintii lui nu ma vor sub nici o forma si ca el trebuie sa aleaga intre mine si ei. Era atat de sec. Mi-a spus ca mie o sa imi fie usor sa imi gasesc pe altcineva si sa trec peste pentru ca am multi admiratori si cel mai dureros este ca mereu am fost obisnuita sa fiu admirata si curtata dar eu cu el vreau sa fiu pentru totdeauna, nu pot sa trec peste, el este sufletul meu pereche. I-am si spus ca nu inteleg cu poate gandi ca gata o sa trecem peste, cand nu imi ajung randurile sa va explic ce experiente am trait cu el cum altii nu au poate nici in 5 ani sau deloc in viata. E acel ceva rar, care iti da senzatia adevarata ca il intalnesti o singura data in viata, iubirea aia care si la batranete nu o uiti daca nu esti cu persoana iubita. De dragul lui, am spus ca o sa ma retrag ca sa nu aiba de ales intre mine si mama lui, ca sa nu se simta intre ciocan si nicovala. Dar nu mi-a mai scris apoi. A urmat o pauza de jumatate de zi in care nu am vorbit, iar la noi nu exista ora in care sa nu ne trimitem macar o inimioara semn ca ne gandim unul la celalalt. Apoi primesc un mesaj, in care imi spune sa dau cheia de la apartament proprietarului. Asta desi in ziua cand s-a pus in genunchi sa ma ceara din nou inainte sa plece mi-a spus sa nu dau cheia inapoi ca mai avem inca 25 de zile de chirie platita si se va intoarce sa ma scoata in oras sa vorbim. Am simtit ca mi se taie respiratia, l-am sunat cand am vazut mesajul si am intrebat deci nu mai vii? Si mi-a spus ca sa ma intalnesc cu niste prieteni sa ies in oras, a dat numele fostului meu prieten si mi-a spus ca sunt fragila si merit ceva mai bun si ca daca e sa mai fim impreuna intr-o zi o sa fim. Dar si daca suntem facuti sa fim unul pentru altul, ma intreb el nu isi da seama ca el daca ucide tot acum la comanda mamei sale, cum crede ca mai poate fi ceva? Pierdem o iubire frumoasa, poate cea mai frumoasa si daca nu era sa fie trebuia sa ne lase sa o traim si sa decidem asta incercand. Mi-a spus ca el nu mai vine. Am intrebat daca ar fi existat vreo sansa ca el sa ma aleaga pe mine. A spus ca daca avea mai mult timp sa se gandeasca poate. Si i-am spus sa mai vina o data doar sa vorbim si macar sa ne luam la revedere cum se cuvine. A spus ca el nu mai vine, iar eu i-am spus ca pentru asta m-a pierdut pentru totdeauna. De atunci, nu am mai vorbit. Sunt socata si ranita si nu mai vad speranta. Tot ce stiu e ca mi-e dor de el si ma intreb constant daca el simte la fel. Care e solutia?

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Am citit cu tristete cele scrise de tine insa si raspunsurile au fost pe masura. (Am uitat sa pun ghilimele."pe masura")
Raspunsurile sunt o radiografie fidela a societatii in care traim azi insa asta e alt subiect.
Vreau doar sa evindentiez un singur raspuns: "vanzatorii din magazine si saracii care stau cu chirie"
Tin sa te anunt draga utilizator anonim ca acesti oameni sunt uneori cu mult mai fericiti chiar si decat Tiriac!
Revenind la problema ta: faptul ca a mers pe sfaturile si indrumarea mamei lui in ceea ce priveste relatia voastra denota faptul ca nu este maturizat inca. Te lupti si cu familia lui care e clar ca e plina de prejudecati si trebuie sa fii constienta ca nu vei reusi sa castigi niciodata lupta.
Spui ca lucrezi in IT. Este un lucru bun. De ce nu aplici ceea ce ai invatat? Daca nu ma insel voi folositi mult algoritmul in munca voastra. Asa incat trateaza problema ta matematic. Ce e legat de matematica sunt fapte nu opinii. Asa incat, blocheaza-l pe toata linia, gen telefon, FB, wattsap etc.
E mult mai usor ca sunteti orase diferite. Ia-ti o perioada de cateva luni de "doliu" in care sa iti dai seama unde ai gresit si ce poti sa faci pe viitor ca sa nu mai repeti. Apoi cauta-ti pe cineva si deschide bine ochii... O alta greseala care am sesizat, daca am inteles bine...ai zis ca sunteti colegi de munca? Niciodata nu mai fa greseala asta. Nici la inceput sa nu iti cauti un partener la locul de munca nici pe parcurs sa nu va angajati amandoi la acelasi loc de munca.
Avantajele sunt surclasate de dezavantaje! (Asta e alt subiect)
Revenind, trece experienta asta la ceva din care trebuie sa inveti ceva!
Inchei cu o recomandare: cauta pe Youtube asa "oamenii nu se intalnesc intamplator " este un fragment dint-o carte care iti va da mult mai bine un raspuns pentru problema ta.
Capul sus! Viata ta nu se termina acum, aici si cu baiatul respectiv!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mopmop):

Super raspuns! Meriti funda!

| Mopmop a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Multumesc. As vrea ca din raspuns sa inteleaga fata asta ceva. Toti am trecut prin situatii grele si poate am avut nevoie de un sfat...

18 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Iubire mare este la orce început de relație asa sa stii. Dupa apare monotonia si obisnuita.
Nu dispare iubirea sa nu ma înțelegi gresit, dar comportamentul vostru nu va mai fi ca si cum a-ti călca pe ouă.

Bun, acum ca am lămurit asta, ideea e ca iubitul tău e băiatul mami.El are probabil bani de la părinți sau va lua ceva moștenire si nu ar pierde-o.Deci practic nu te iubeste pe cat crezi tu.
Spun asta pentru ca e bărbat în toată firea, pe salariul lui si pe picioarele lui.Practic aveti amândoi salar, va puteti întreține deci nu prea are scuza.

Sfatul meu este sa lasi iubirea asta mare deoparte si sa rupi pisica in doua. Pune piciorul in prag, dai un mesaj in care spui ca daca nu vrea sa va mutați impreuna si sa aveti ceva serios sa stea la mămica lui.Nu il mai cauta si spune-i si lui ca daca nu e hotărât să faceți toti pași de care ai spus sa nu te mai caute.

| SilentRain a răspuns:

Niște zdrențe de oamenii
Caută altul

| cristimihailov a răspuns:

Suna sec, dar va trebui sa incerci cu altul.

| Legion7X a răspuns:

Poate v-ați pripit cam repede în anumite chestii, și nici el a fost prea hotărât în progresul relației voastre. Poate nici copil nu vroia. Nu-i vina ta, poate prea multă iubire și grabă, au depăsit lucrurile care a cuprins totul pe nepregătite. Apoi a urmat mama băiatului, care și-a băgat influența. Posibil și ea avut interpretările ei, din experiente sau fapte auzite. Soluția, nu forta nici tu, lucrurile. Dragoste cu sila, nu-i ok. Asta Ca să fie bine, să nu fie rău.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Daca la 25 de ani se lasa influentat intr-o atat de mare masura de parerile parintilor, atunci eu zic ca nu merita sa mai faci ceva!

| TheGentleman a răspuns:

Îmi pare tare rău să aud asta.

Mă îngrozesc însă citind comentariile.

25 de ani este vârsta ideală pentru a procrea. După 30 organismul îmbătrânește, există riscuri mari (sarcini dificile, avort spontan, infertilitate, problemă cu care tot mai mulți oameni se confruntă, din cauza stilului tâmpit de viață pe care îl trăim: sedentarism, stres, dietă nesănătoasă).

Apoi, atenție: omul muncește ca să trăiască, nu trăiește ca să muncească! Fii cu băgare de seamă să nu cazi în ceea ce Robert Kiyosaki numește „Cursa Șobolanului" (Rat Race), în care singurul scop al omului este aceea de a merge la muncă, a plăti rate la bănci și facturi și tot așa.

Pune preț mai mult pe tine, și pe ceea ce te face fericită și împlinită, nu pe carieră la o multinațională de rahat în care omul este doar un cap de vită furajată (adică un simplu număr).

Uite, Dragoș Pătraru (Starea Nației) a anunțat că intenționează să se pensioneze la 45 de ani. happy

Să fii iubită și fericită!

Răspuns utilizator avertizat
| Adolf8 a răspuns:

O greșeală ce ai comis este violența. Îți sugerez să treci peste, există milioane de bărbați pe lume.

| Dolila a răspuns:

Am văzut cazuri în care părinții încearcă să influențeze, iar dacă aceștia sunt împotriva ta, iar dacă băiatul e mămos, ia de bun tot ce zice familia lui(de asemene, și fetele dacă fac ce spun părinții), atunci nu are șanse relația. Pe lângă asta, Știu foarte bine o mamă care zice că a făcut copii ca să-i muncească, dar numai pe băiat îl joacă cum vrea, îi toacă banii, dar tot ce i-a promis ea nu i-a dat niciodată.
Parcă trebuia să îți dai întâlnire cu mama înainte să-i cunoști fiul...
Cu sprijinul părinților, am văzut destule cupluri care s-au căsătorit și și-au făcut împreună un cămin, deși nu aveau mai nimic. Au timp și de vacanțe, salarii destul de bune încât să se extindă, să mai facă ceva, nu e ca și cum au fost ținuți pe loc.