| Suegevd a întrebat:

Buna, mă numesc Bianca și de vreo două săptămâni am aflat că sunt gravida, dar mi-a venit menstruația și cred că am pierdut sarcina, e posibil sa ai menstruație și să fii gravida?

6 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Acea*menstruație *din timpul sarcinii este o sangerare anormala, in spatele careia se afla o problema de sanatate, fie a mamei fie al fatului. Avort nu poti face asa fara sa iti dai seama, si sa dai si afara, de aceea avorturile se fac in mediu controlat pentru a nu ramane ramasite in uter. Daca ai certitudinea ca esti insarcinata (control ginecologic) si apare acea sangerare, de preferat este sa vorbesti urgent cu medicul care iti monitorizeaza sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia, inseamna ca nu ai fost gravida!

Cum ai aflat sau ai ajuns la concluzia ca esti gravida?
Nu face sens ce spui...

| sierra1 a răspuns:

Un control de sarcină/ginecologic îl efectuezi NU online ci in cabinetul unui medic specialist.

Succes in ceea ce-ți dorești!

| Floridori a răspuns:

Anatomic vorbind, nu se poate sa fii insarcinata si sa ai menstruatie.Este o chestiune de logica, iar stiinta a demonstrat de nenumarate ori ca menstruatia in timpul sarcinii este doar un mit si ca menstruatia si sarcina NU pot coexista.

Daca tu stii ca esti insarcinata si ai prezentat sangerari, mergi de urgenta la medic (ambulator/primiri urgente), deoarece sangerarile in sarcina sunt corelate automat cu riscul de avort spontan.

Multa sanatate!

| dgprof a răspuns:

Cel mai bun raspuns il poti afla doar la un control la medicul ginecolog

| andreeasiocarte a răspuns:

Da, este posibil sa ti vina menstruatia
atata timp cat nu ai simtit o durere mai mare decat o ai in perioada menstruatiei, nu ai pierdut sarcina.