| lorenaantonel a întrebat:

Salut TPU, am nevoie de ajutor deoarece vreau sa scap de o prietena, vreau sa o scot din viata mea din cauza comportamentului ei fata de mine, dar problema este ca de asemenea am probleme de atașament si imi este relativ greu sa renunt la persoanele din jurul meu de care sunt atașata. Initial închideam ochii la toate fazele naspa si momentele in care se comporta cu mine ca si cu ultimul om din cauza problemelor ei personale care o afectau si incercam sa ii fiu aproape, gândindu-ma ca nu vrea sa se comporte asa cu mine, ci face asta din cauza problemelor ei; dând cu piciorul in toate sfaturile primite din jurul meu de o lasa in pace si ca nu este de mine, eu luându-i apararea mereu, ca este prietena mea, ca are problemele ei si trebuie înțeleasă. Recunosc ca nici eu nu sunt sfanta si ca de asemenea gresesc, de fiecare data imi asum si ma justific, dar aprox mereu imi este reproșat faptul ca vreau sa ma scot sau ca ma victimizez.
Ma simt prost cand nu vreau sa fac ceva ce vrea ea, deoarece ea mereu spune ca face ce vreau eu, neluând in considerare ca nu o rog sa faca foarte multe pentru mine, chiar si atunci fiind lucruri minuscule. Spre exemplu, nu sunt genul sa ies prin cluburi, party-uri, sa consum alcool, prefer liniștea si plimbările si nu prea ies din zona mea de confort. Deseori ma cheama la astfel de ieșiri si ii spun direct sau pe ocolite ca nu vreau sa merg sau caut scuze deoarece nu vreau sa o supar, exact ceea ce s-a intamplat cu cateva seri inainte cand m-a chemat sa mergem intr-un club din oras, iar eu am refuzat-o, spunându-i ca nu imi place sa merg in astfel de locuri si ca nu ma simt bine. Am rugat-o sa ma inteleaga fara sa se supere, dar fix asta s-a intamplat.
Chiar nu stiu cum sa rup legatura cu ea definitiv si imi pare oarecum rau ca nu am ascultat de cei din jur.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ce-ti trebuie prieteni care nu sunt compatibili cu tine si nu va potriviti ddeloc? Da-i pace!
Las-o sa fie suparata si vezi-ti de viata ta, ca ai scapat usor de ea!

Fa-ti o alta prietena, una careia ii place sa nu mearga in cluburi, una mai linistita, una care sa nu te mai contrazica atat, una care nu-ti suga toata enrgia si nu te victimizeaza atata.

Invata sa te lepezi de lepre ca fata asta, ca-ti aduc numai stres si necazuri in viata si nu ai nevoie de ea!

| dullcat a răspuns:

Buna. Din punctul meu de vedere e clar ca nu prea sunteti comptabilie in ce priveste interesele comune si din ce povestesti nici nu va intelegi, fiecare are alta dinamica. Deci trebuie doar sa-i spui ca aceasta prietenie nu ajunge nicaieri si ca devine toxica, sa-i descrii lucrurile asa cum ai facut-o aici.

| lorenaantonel explică (pentru dullcat):

O cunosc ca fiind destul de răzbunătoare, asta fiind un alt factor care îngreunează situatia, un alt motiv pentru care imi este oarecum groaza sa o închei cu ea desi mi-as asuma orice am zis sau am facut, dar pur si simplu nu vreau drama sau alte certuri cu alte persoane. Ma astept oarecum la ce-i mai rau, sa se bage in relatia mea, barfe si sa divulge sectele sau mai stiu eu ce

| dullcat a răspuns (pentru lorenaantonel):

Persoanele astea vor face lucruri groaznice si fara sa rupi prietenia cu ele, doar ca probabil dureaza pana cand afli.Si pe termen lung iti ingreunezi singura situatia daca nu scapi de aceasta prietena cat mai repede. Pestele se taie de la cap, nu de la coada. laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Acesta este o prietenie toxica și o deduci din atitudinea ei, din felul cum îți vorbește, simțul de vinovăție atunci când spui nu și mai sunt și altele.
Cel mai simplu ar fi sa abordezi problema cu aceasta intr-o maniera delicată și făra a-i reproșa ceva.
Ii poți spune că prietenia cu ea și-a pierdut esența și că dorești să te focalizezi pe lucrurile cele mai importante din viața ta.Sau îi poți spune ca regreți că nu te poți urca la așteptările ei și că nu are rost sa vă chinuiți sa fiți așa cum fiecare din voi vrea sa fie cealaltă.De asemenea,îi poți spune că asta e ceea ce simți și că nu ai vrut să o superi,dar nu ai cum sa fii asa ca ea, deoarece amândouă vedeți lumea diferit și că e nedrept să supui pe cineva la ceva ceea ce nu vrea.

Astfel de prietenii,in care ești nevoită sa te "strici" sunt printre cele mai toxice și e păcat să te strici tu ca fata,sa devii...
E efectiv ca o buruiana care da pe lângă o planta,daca nu e scoasă la timp,acea buruiana strica planta.
Mare grija la astfel de prietene! Spune-i ceea ce simți fara remușcare, chiar daca o să doară,mai bine așa,taie răul de la rădăcina sau vei ajunge sa fii cuprins de acesta.
Că-ți faci probleme ca nu vei mai avea prietenewinkingCrede-ma, sunt fete sau chiar și băieți (daca vrei, sunt dispus sa vorbim mai multe în privat, de pilda pe ig, la mihai._. 1829)mult mai ok, decât tipele de gen.Mai adaug și "calitate, nu cantitate"…decât mulți prieteni răi, mai bine câțiva și buni!
Bafta!

| sammie a răspuns:

I-ai dat prea multă atenție și ți-a câștigat încrederea, iar acum face pe neînțelegătoarea. Dacă tu nu ai vrut să mergi în club, iar ea s-a supărat pe tine asta înseamnă că vrea să faci doar ce vrea ea și să fi cățelul ei.
Dacă nu ți-a înțeles gusturile și plăcerile tale de la început asta înseamnă că nu merită să aibă prieteni. Din punctul meu de vedere, eu cred că ai cam făcut pe cățelul. Și acum tu încerci să spui că înainte te simțeai rău că nu făceai ce vroia ea? Și-a cam luat lumea în cap.
Dacă vrei să scapi definitiv de ea atunci nu o mai băga în seamă, scoate-o de la prieteni de pe Instagram, tiktok, snapchat etc.

| Ihatemylife123456 a răspuns:

Buna! Ar trebui sa inchei prieteniile cu ea imediat. Nu pare o persoana potrivita pentru tine daca nu poate accepta ceea ce iti place. Chiar daca e greu, vei ajunge sa suferi mai mult daca nu faci ceva acum.