| dianadiana2000 a întrebat:

ma numesc maria si am 12 ani si as vrea sa va cer ajutorul! Mama a divortat de tata mai de mult si s-a mutat cu altcineva si nu ma lasa sa il vad pe tata si intr-o zi am aflat ca a murit si nu m-a lasat sa ma duc la inmormantare si de atunci il visez si plang in fiecare zi pentru ca el tinea foarte mult la mine si nu stiu ce sa fac ca sa nu ma mai gandesc la el mereu! ajutati-ma va rog! pun fundita pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Andra_7834 a răspuns:

Incearcasa til amintesti cum era el vesel cand traia mergi la un preot itiva citi ceva si nu vei mai visa mergi la mormantul lui roaga-te pentru el stiu ca e greu dar trebuiesa trecipeste astasi mie mia murisra mama cu tata sunt despartiti mama sta cu altcineva si asta o bate tata e departe de minee la brasov eu suntla craiova deci crede-ma te inteleg perfectsi eu mai plangdar ma gandesc ca nu iarplacea sa ma vadaca sufar si mai uit nu mai am alta sora sau alt frate am ramas singura cu mama nu prea ma inteleg ma cert mereu cu ea cu tati nu mai pastrez legatura mi-e greu dar ma gandesc ca e cu mine sima ajuta chiar daca tatal taunu mai traiestesunt sigura ca de acolo de unde e e mereu langa tine si nu ii place sa te vada asa regret ce s-a intamplat imi pare rau sper ca te-am ajutat macar un pic sieu am16 aniaproape17 dar tine minte mereuva fi langa tine chiar dacau nu ilpotivedea si viata merge inainte si poti sa plangi ca plansul e bun te ajuta sate descarci... succesin viata pup dl!

14 răspunsuri:
| ines a răspuns:

Mama ta trebuia sa gandeasca ca dansa a divortat de tatal tau dar tu ai dreptul sa ati vezi tatal. Cea mai mare greseala se face cand vrem sa andepartam copii de unul din parinti. Daca e adevarat ca a decedat tatal tau mergi la cimitir si aprinde lumanarii.Si fiecare plata cu rasplata fiecare platim de ce facem.

| maryana5 a răspuns:

O Doamne sad ce poveste trista sad

numai Dumnezeu te poate ajuta sa-ti gasesti linistea.Gandeste-te ca tatal tau e acolo sus si te vegheaza. Vorbeste cu el prin rugaciune si roaga-te si Lui Dumnezeu sa il duca unde este bine si sa te ocroteasca si pe tine sad
Viata merge mai departe...si noi cu ea.Viata ta merge inainte...Capul sus.Va fi bine happy

xoxo, mary

| anka a răspuns:

Daca mama ta a avut o problema cu tatal tau asta nu ar trebui sa te atinga pe tine. Mama ta nu a procedat bine. Copiii trebuie sa tina legatura cu ambii parinti si dupa divort. Afla unde e inmormantat tatal tau si du-te la cimitir cu bunica sau cu cineva apropiat. S-ar putea ca tatal tau sa nu fie mort si sa fie o scorneala de-a mamei ca sa nu mai intrebi de el.

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Bună! Îmi pare sincer rău, nu meriţi, eşti mică! Nu că eu aş fi mai mare dar totuşi ce suflet are mama ta? Nu întelege ca e tatăl tău? Linişteşte-te, dacă te-a minţit ca să nu-l vizitezi? Dacă totul este pus la punct ca să uiţi de el, cu toate astea iţi face rău :-(! Încearcă să aflii dacă e adevărat, iar dacă e sad Dumnezeu să-l ierte, du-te fuguţa şi aprinde-i o lumânare! :-(.

Sincer, nu meriţi asta!

| riana36blue a răspuns:

Mama ta a procedat gresit.Probabil ca tatal tau nu a murit, de aceea nu te-a lasat sa te duci la inmormantare. Daca parintii tai erau despartiti, trebuia sa primesti o pensie alimentara.Incearca sa vezi daca o mai primesti. Daca da, tatal tau traieste, atunci.

| Anonim!!!:D a răspuns:

Ioii sad
imi pare ft. rau pentru tine sad
eu te sfatuiesc sa te rogi la Dumnezeu ca intr-o zi sa fiti impreuna in cer si daca ai o Biblie acasa zi in gandul tau "doamne vorbeste-mi" si deschide Biblia la intamplare si o sa vezi ca Domnul o sa iti raspunda:*

| MihaiPloiesti a răspuns:

Nai cum sa nu te gandesti la el maria, e tatal tau, in locul tau as afla unde la inmormantat si mas duce in fiecare zi acolo si iash aprinde cate o lumanare; dar mai poate fi si treaba ca el nu a murit si cineva te-a mintit ca sa nu te lase sa-l vezi.

| wykyal a răspuns:

Al visezi ptc te gandesti numai la el si la ce ti s-a spus ca a patit (asa am patit eu cu bunicu care m-a crescut) prefate ca nu ti mai pasa de tatal tau dar an acest timp cerceteaza, ia legatura cu neamurile din partea tatalui este suficient daca ai un nr. de tel. (sa suni si sa te dai drept un prieten/a de al lui si sa spui ca aveai sa i dai niste bani si nu mai dai de el)sau te mai poti duce la primaria de unde apartineti (sat sau oras ) si sa antrebi unde se depum actele de deces iar acolo(la biroul sau ghiseul respectiv)sa o rogi frumos pe doamna aia sa ati spuna daca x (numele tatalui)a murit(s-ar putea sa trebuioasca sa stii cam an ce perioada). succes trebuie sa fi puternica, sa gandesti anainte de a face ceva ptc. a afla raspunsul depinde numai de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(condolante)Ar trebui doar sa treci peste stiu ca va di greu dar incearca, nu ai nimic de pierdut)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa-i explici mamei tale, eu cred ca sa nu-l mai visezi macar sa te lase sa te la el la cimitir.visele sunt niste semne.eu cred ca pana nu te duci la el la cimitir. o sa-ti continue visele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Maria! Eu ma numesc Ramona, mama la doua fetite. E un gest urat care la facut mama ta, dar in fine... Daca tatal tau a murit, nu inseamna ca cineva acolo sus nu te iubeste. D-umnezeu, te iubeste f-rte mult, sa nu uiti niciodata acest lucru. Iar faptul ca mama ta ti-a ascuns adevarul ca tatal tau a decedat, poate nu a vrut ca tu sa suferi. Iar faptul ca acum s-a recasatorit, a facut-o ca ea sa poata sa te creasca mai usor; Nu e de condamnat; Roaga-te scumpa mea la d-zeu si cere de la El ca D-zeu sa te intareasca si sa, iti dea putere sa depasesti aceste momente. Fi tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonim!big grin ai dat un raspuns foarte intelept! Imi pare foarte rau pentru tine, mariasad...Dar de ce a murit si de ce nu te-a lasat sa-l vezi? Nu mai plange, pentru ca il vei revedea!

| pisi16pisi a răspuns:

crying(incearca sa te gandesti la momentele frumoase petrecute cu el...si gandeste-te ca daca intr-adevar e mort gandeste-te ca e in cer si ca te ocroteste...ai grija de tine

| yoaxel a răspuns:

Mergi la mormintul lui si vorbeste cu,, el,, de acolo de unde e te vegheaza, cu timpul o sa te linistesti eu mi-am pierdut tatal acum 5 luni si in fiecare duminica ma duc la mormintul lui si spun ce am pe suflet, ma descarc la el il mai cert citeodata ca m-a parasit si plec mai relaxat. am uitat eu sint gigi si am 42 de ani, asa ca nu-i putem uita pe cei dragi dar totusi trebuie sa mergem mai departe, ai pastram in sufletul nostru si ne gindim la ce a fost frumos alaturi de ei si o sa ne linistim, plingi si descarcate si mergi mai departe asa a fost sa fie. sper ca te-am ajutat cu ceva te pup dulce si ai grija de tine