| Katlynn1m a întrebat:

Mama mea lucreaza la o firma importanta,si nu-si petrece mult timp cu mine,cel mai des sta cu angajatii firmei si cu rudele, iar cu mine vorbeste mai mult cind are nevoie de ceva sau imi controleaza temele.Cind vreau sa cer un sfat de la ea, ea imi raspunde negativul raspunsului pe care am vrut sa-l primesc.Astazi trebuia sa ne ducem amindoua la Mall sa facem cumparaturi, dar a trebuit sa plece la un angajat acasa, ma simt atit de singura, nu am pe cine conta si am impresia ca toti ma ignora.In fiecare zi fac lectii de dansuri si pian si vin la 18:00 acasa, niciodata nu pot iesi afara cu ceilanti.Chiar si atunci cind doresc sa ies si am timp mama nu-mi permite.Ce sa fac ca mama mea sa-ti schimbe atitudinea fata de mine si sa-si petreaca timpul cu mine mai mult?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Chiar vrei cu adevarat ca mama ta sa isi schimbe atitudinea fata de tine?
Daca chiar esti hotarata ca sa va intelegeti bine, atunci trebuie sa faci un lucru. Si nu ai nevoie de bani -caci si daca i-ai avea, ei tot nu iti vor aduce intelegerea cu mama ta. Si singurul lucru pe care il poti face -si care ti se cere sa il faci- este ca sa te pleci pe genunchi, si in cuvintele tale(in gand sau cu voce tare) sa aduci problema ce te framanta inaintea Tatalui ceresc. Poate ca nu vei primi raspuns de la prima rugaciune; dar sa stii ca insistenta chiar este de dorit sa fie pusa in aplicare. Dumnezeu este dornic sa ne raspunda la rugaciuni mai mult decat ne-am dori noi. Rugandu-L pe Dumnezeu, El poate sa schimbe inima mamei tale si sa o intoarca spre tine. Cum va face lucrul acesta. nu ma intreba ca nu stiu; ce stiu este ca vei tresalta de bucurie cand vei vedea cu ochii tai raspunsul la rugaciune. Curaj! Oare nu El ne-a spus ca "oricine cere capata; cine cauta gaseste; si celui ce bate i se deschide" (Luca.11:10)?

| michael5813 a răspuns (pentru anonimg):

...sau lasa...nu de alta dar indobitocesti fata.

| anonimg a răspuns (pentru michael5813):

"Lasati copilasii sa vina la Mine si nu-i opriti, caci Imparatia cerurilor este a celor ca ei." (Matei.19:14) Daca in natura umana exista cunostinta de Dumnezeu, crezi oare ca omul va mai functiona corect daca va scoate pe Dumnezeu din cunostinta lui? Ori tu iti inchipui ca Dumnezeu este ca unul care a fost zugravit pe icoane, icoane care au nevoie de oameni sa fie mutate? Aceasta este credinta populara ce nu are a face cu adevarata credinta biblica, care este dragostea si increderea; iar cei care L-au reprezentat gresit pe Dumnezu isi vor lua osanda in ziua judecatii.
"Dumnezeu este adapostul si sprijinul nostru, un ajutor care nu lipseste niciodata in nevoi." (Psalm.46:1) Pentru ce se lipsesc cei mai multi oameni de ajutorul pe care Dumnezeu doreste sa ni-l ofere tuturor?
Sunt situatii grele in viata omului, si atat de delicate incat daca omul ar interveni ar face mai mult rau decat bine. Aici este o rascruce in care omul trebuie sa se hotarasca: sa mearga singur cu incapatanare mai departe, sau sa Il puna pe Dumnezeu la incercare cerand ajutorul divin.
"Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se increde in El!" (Psalm.34:8)

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa-ti intelegi mama, munceste mult, mai ales pentru tine. daca ai mancare, acoperis deasupra capului, haine, carti, lectii de dans, etc, toate astea sunt muncite cu greu de ea. Incearca sa te maturizezi putin, nu stiu cati ani ai, dar vorbesti ca o fetita de 8-9 ani. Daca ai sub 8 ani, e ok, daca ai mai mult, incearca sa cresti si la minte, nu numai la varsta. Incearca sa fii intelegatoare si toleranta, sa lasi de la tine de dragul mamei tale, sa ii oferi de o mie de ori mai mult decat astepti sa primesti. Mama ta se bucura ca tu inveti si ai si pasiuni interesante. Bucura-te si tu ca iti verifica temeie sau ca este acolo cand ai nevoie de ceva cu atat important. Plimbarea la mall nu e deloc ceva important, iti poti lua cateva haine si dintr-un magazin mai ieftin si mai mic, asa incat sa nu pierzi doua ore aiurea prin mall, sa-ti faci cumparaturile repede, in 20 de minute, sa chletuiesti mai putin, iar restul de bani si timp sa-l folosesti pentru mama ta, facandu-i o surpriza (de exemplu o prajitura facuta cu mana ta). lasa egoismul al o parte, gandeste-te mai mult la ce poti sa dai si nu la ce ai vrea sa primesti. Sa suferi daca iti dezamagesti tu parintele, daca ea iti cere ceva si tu nu faci, nu invers. Fii buna, nu rautacioasa, lasa grijile legate de nevoile tale, indeplineste-te intai pe ale altora. Doar asa vei primi inzecit inapoi

| mgtow a răspuns:

Nai ce face dar daca vrei sa aflii chestii de la viata aici sant eu.

| JohnnyBi a răspuns:

Usor. ZI-I EI CE AI ZIS AICI. exprima-ti nelinistea persoanei careia conteaza, nu internetarilor (adica noua). incearca sa fii directa si sincera. ia o atitudine calma, linistita, cere-i mamei tale 5 minute sa vorbiti despre asta. nu cred ca nu iti va oferi acele 5 minute. si daca nu vrea si nu vrea zi-eu pe fata (eu o sa fiu mai dur, tu vei fi mai diplomata): "femeie, simt nevoia ca si copil sa am o mama, comporta-te ca atare. simt nevoia de apropierea ta in viata mea, este chiar asa de greu SA ITI PESE DE MINE?".

| cristimihailov a răspuns:

Creaza o adresa de email. Si trimite-i link-ul cu aceasta intrebare pe care ai adresat-o pe siteul TPU.
Las-o sa citeasca singura.

Uneori, problemele mai afecteaza modul in care parintii vad lucrurile. E normal, doar daca este trecator. Si rar.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In astfel de situatii, nu cred ca merge decat daca o ''sochezi'' putin. Ii poti spune ca ea are doar o fiica si se pare ca e pe punctul de a o pierde, daca pune mereu altceva pe primul loc inaintea familiei. O intrebi daca ea chiar asa isi doreste sa isi creasca copilul, fara sa se ocupe de el, insa nu certandu-te cu ea, ci fiind cat mai sensibila posibil.

| maria97è a răspuns:

Ai pute sa-i spui ca vrei sa petreci mai mult timp cu ea, fa asa in fel incat sa-si deie seama ca te siti singura.Lasa ca tot o sa aibetimp de tine...