| anonim_4396 a întrebat:

Nu as scrie aici daca as avea cui sa-i povestesc si sa ma descarc. Nu stiu ce sa fac. As dori un raspuns foarte serios.

Acum doua zile parintii mei s-au certat iar mama s-a dus la apartamentul de sus(avem doua unul la parter si unul la 1) si deci, m-am dus si eu cu ea. Iar tata a venit si a spart usa pentru ca era incuiata. S-au certat foarte rau, iar tatal meu mereu a fost mai violent si injura. Eu am tipat ca sa plece si pana la urma a plecat. Ieri nu m-am dus la scoala pentru ca nu eram pregatita(nu facusem temele, etc). Iar azi m-am dus si chiar am mai uitat de problemele de acasa, adica m-am distrat, pana am primit un mesaj de la mama spunandu-mi sa o sun cand termin orele. Cand am sunat-o a zis ca ea s-a mutat si ca nu mai este in oras. Am incercat sa o fac sa-mi spuna unde e, dar nu vrea. Tot ce zice este ca acum eu o sa raman o perioada cu tata si bunica(locuieste cu noi) si apoi o sa ma ia la ea. Chiar nu stiu ce sa mai fac. As vrea sa-i spun cuiva apropiat ce am pe suflet. Nu pot sa-i spun bunicii pentru ca ea e de partea tatalui(este mama lui) si mi-ar zice "Lasa ca tu ramai cu noi" sau ceva de genul. Am o prietena buna cu care as putea sa vorbesc, (ne cunoastem decand eram mici) dar, pur si simplu nu pot sa-i spun, adica familia ei e asa fericita... ma simt aiurea. Astazi ea m-a intrebat daca sunt ok si daca vreau sa vorbesc cu ea despre ceva pentru ca e alaturi de mine. Probabil ca si-a dat seama ca e ceva neinregula din moment ce am lipsit ieri. In seara asta i-am auzit pe bunica si pe tata spunand ca vrea sa divorteze(tata). Chiar nu stiu ce sa fac. Uneori imi doresc chiar sa mor. Decand eram mica parintii mei au fost asa. Si se cearta foarte rau, tata sparge lucruri si etc. Mi-e foarte greu sa scriu aceste lucruri dar nu mai stiu ce sa fac. As vrea sa am o viata normala ca alti copii. Ei chiar ma fac sa sufar, iar eu vreau doar sa fiu cu mama, si sa fim ok.

Ma scuzati ca v-am "furat" din timp. Sper ca nu am facut nicio greseala de gramatica. Multumesc de intelegere. Astept raspunsul cel mai folositor, care va primi si funda.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta, este intr-adevar o situatie dificila. Este pacat sa vezi cand un copil este afectat din cauza greselilor facute de parinti.
In primul rand, nu trebuie sa iti doresti sa mori. Neintelegerile sunt intre ei. Insa orice probleme au, sunt convinsa ca ambii parinti tin la tine.
Parerea mea este ca mama ta a facut alegerea corecta. Daca tu spui ca se certau asa dintotdeauna, cred ca asta era solutia cea mai buna si ca ar fi trebuit sa o faca dinainte. Este mai bine ca nu te-a luat momentan cu ea, probabil are nevoie de putin timp sa se linisteasca, sa-si gaseasca un loc unde sa stea, poate ceva sa lucreze. Nu te poate lua cu ea, pana nu are o situatie clara. Trebuie sa aiba din ce sa va intretina, daca este in alt oras si te ia cu ea, ar trebui sa te inscrie la alta scoala. Are multe pe cap acum. Insa, daca ti-a spus ca va veni dupa tine, sunt convinsa ca o sa o faca.
Cat despre prietena ta, cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa vorbesti cu ea. Te-ai simti mult mai bine. Poate nu va intelege complet situatia prin care treci, insa daca tine la tine, iti va fi alaturi.
Multa bafta!

4 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

E regretabil că unii copii trec prin astfel de situaţii în propria familie.

Având în vedere că aceste neînţelegeri au apărut între părinţi asta înseamnă că ei sunt responsabili pentru ele şi pentru a găsi o soluţie potrivită.

Ceea ce ar putea fi înţelept să faci este să rămâi neutră în această situaţie şi să nu contribui la intensificarea problemelor existente.

Sper că părinţii tăi vor găsi cea mai înţeleaptă cale de a rezolva această situaţie.

Cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| unprietenaproape a răspuns:

Poate se vor impaca. Vb cu mama ta, intreab-o ce va face si cand va veni sa te Ia, daca veti locui in alt oras... De ce nu te-a luat cu ea? Crezi ca tatal tau va accepta asta? Poti vb si cu bunica ta, incearca sa aflii dc s-au certat si daca e ceva. reparabil sau nu

| cosminX a răspuns:

Cel mai bine e sa divorteze, si daca amandoi au intentia asta tu trebuie sa taci din gura si sa mergi mai departe pana totul va fi ok. Si cel mai bine ar fi sa te vezi cu mama ta cat mai repede ca nu cumva (doamne fereste) sa faca vreo prostie. (Scuza-ma ca spun asta)