| anonim_4396 a întrebat:

Nu prea obisnuiesc sa imi expun problemele aici dar in momentul de fata nu am incotro, cand m-am trezit, am primit o veste din partea mamei care ma cam "zdruncinat", vestea este ca mama o sa plece peste 3 saptamani in strainatate, eu nu sunt de acord pentru ca am crescut de mica alaturi de ea nu pot concepe asta.Imi este foarte greu numai cand ma gandesc ce o sa fac in lipsa ei plus ca mai am o sora mai mica, nici nu o pot opri sa nu mai plece deoarece mama spune ca sunt destul de mare incat sa pot avea grija de mine si sora mea.De la un timp ma confrunt numai cu probleme si nu le mai gasesc rezolvare,chiar nu stiu ce sa fac si incotro sa o iau.M-as bucura daca ati putea sa ma ajutati cu niste sugestii, sfaturi.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| asdasdasdasdasdsa a răspuns:

Buna gandeste-te ca mama ta pleaca in strainatate pentru a va oferi voua(familiei) un trai mai bun. Se gandeste ca fetitele ei sa nu duca lipsa de nimica. Crezi ca ei ii este usor sa plece printr-e straini daar nu are de ales asta e tara noastra cu buna si cu rele. Tu trebuie sa fi tare sa fi o fata buna si sa iti asculti mama tongue. Si nu zic toate astea pentru a primi o bandana de aia sau funda cum se zice. Ci pentru ca stiu cum e sa iti plece cineva de langa tine tatal meu a plecat in strainatate si a fost greu si pentru mine si in loc sa faca ceva bun cand a venit a fost ridicat de Difcot straight face. Asta e viata acolo sus in interiorul nostru pe un piedestal ne e scris anumte chestii. Care fara voia noastra se intampla. Daca crezi ca te-am consolat cu ceva ma bucur si ma poti gasi la id : voolume3 tongue, s-au sa ma bagi aici la prieteni ca eu am ceva probleme cu messu tongue. Daca tu crezi ca merit funda e alegerea ta tongue care chiar m-ar face sa ma simt bine tongue acum tu stii. Va urez o viata placuta tie si familiei tale

| mada1820 a răspuns (pentru asdasdasdasdasdsa):

Multumesc foarte mult ca ai incercat sa imi mai ridici moralul, asa este tot ce face, face pentru mine si sora mea, stiu ca viata nu este atat de "roz" nici in strainatate.

| asdasdasdasdasdsa a răspuns (pentru mada1820):

Npc :* tw pup dulce tongue. Imi dia o fundita :*

| asdasdasdasdasdsa a răspuns (pentru asdasdasdasdasdsa):

Scuze pentru tw si dia dar scriu corect dar vad ca mi le modifica straight face am scris pup e put si te acum e tw straight face

| mada1820 a răspuns (pentru asdasdasdasdasdsa):

Nu face nimic.

40 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varste aveti, tu si sora ta.
Oricum, din nefericire, in prezent sunt multi copii si tineri in situatia ta, avand ambii parinti in strainatate, la munca.
Va trebui, o perioada, sa va obisnuiti cu aceasta situatie. Banuiesc ca v-a lasat in grija unor rude apropiate (bunici sau alte rude) asa ca nu veti fi tocmai singure. Trebuie sa fiti tari, mai ales tu, fiind mai mare si timpul va trece repede si veti fi iarasi impreuna. Numai bine!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Daca mama ta este sigura de faptul ca vei putea avea grija de tine,casa si surioara singura inseamna ca asa e.
Vrea sa mearga pentru a va putea oferii un trai mai bun,trebuie sa treci peste probleme, sa inveti sa te descurci singura (eu de mica am avut probleme si le-am rezolvat singura).
Cand va fi timpul sa iti faci o familie, vei sta alaturi de mama?
Poate sotul va vrea sa va mutati, sa aveti o casa doar a voastra.
Inteleg ca ti-e frica sa nu pateasca ceva acolo si ca iti va fi greu la inceput.Dar daca nevoia e mare, trebuie sa iei aceasta decizie in piept.

Mult Succes si sa ne tii la curent! happy

| mada1820 a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Ai mare dreptate, dar este destul de greu, pentru ca nu ma inteleg nici cu sora mea si nu stiu cat o sa-i mai pot face fata.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru mada1820):

Va trebuii sa ii fi autoritara surorii tale daca nu vrea sa asculte,trebuie sa ii explici chiar tu despre situatie,ca mama va pleca si in lipsa ei, mama vrea ca ea sa fie cuminte si ascultatoare.
Daca va fi ascultatoare mama va veni mai repede si cu multe dulciuri, jucarii etc.
Acum am dat un exemplu, nu ii cunosc varsta surorii.
Si mamei tale ii este destul de greu, ca este pusa intr-o asemenea situatie, isi lasa fiicele singure si pleaca intr-o tara straina sa lucreze.

| mada1820 a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Ea este de fel mai copilaroasa si nu prea ii place sa asculte de cei din jur, nu este nevoie sa ii spun de jucarii pentru ca a trecut de etapa lor.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Daca pleaca nu inseamna ca te paraseste. Eu, spre deosebire de tine, am stat intreaga viata departe de mama, cu sora si bunica. In unele saptamani stateam si singura. Aveam cred vreo 14, 15 ani, cred. Faptul ca te confrunti cu probleme carora nu le vezi rezolvarea este determinat de faptul ca nu discuti aceste probleme cu altcineva care ti-ar putea oferi o noua perspectiva asupra intamplarilor pe care le-ai trait. Daca mama ta ti-a spus ca poti avea grija de tine si de sora ta in acelasi timp, stie ea ce vorbeste. Gandeste-te ca nici ea nu pleaca in vacanta pana la urma, ci tot sa munceasca pentru a va oferi voua tot ce este mai buna. Nu ai spus cum se simte ea cand stie ca trebuie sa va lasa se va descurcati singure. Poate ca ai fost destul de egoista, nu crezi? Mama ta are incredere in tine. Nu o dezamagi!

| mada1820 a răspuns (pentru FeliciaCorinaA):

Nu am de gand sa o dezamagesc sub nici-o forma, din contra vreau sa ii arat ca nu m-a crescut pana la varsta asta degeaba. Oricum nu m-am gandit niciodata ca ma paraseste si la alte lucruri.

| SweetSacrifice a răspuns:

Banuiesc ca mama ta pleaca in strainatate ca sa munceasca.Eu cred ca nici pentru ea nu este usor sa va lase, dar nu are alta posibilitate.E o situatie dificila...

| mada1820 a răspuns (pentru SweetSacrifice):

Da asa este, dar chiar nu pot sa ma obisnuiesc cu aceasta idee, chiar daca am o varsta.Intr-adevar este destul de greu, dar nici eu nu mai pot sa mai lupt cu atatea probleme.

| SweetSacrifice a răspuns (pentru mada1820):

Gandeste-te ca si mama ta sufera la fel de mult ca tine sa isi lase copii si sa plece departe.Gandeste-te cat de trista e ea cand tu incerci sa o convingi sa nu plece, iar ea stie ca nu are de ales, trebuie sa aduca bani in casa. Daca ar fi avut alta posibilitate sunt sigura ca nu ar fi plecat.
E greu pentru toti, si imi imaginez cat de trista poti fi.Dar vor veni zile mai bune si o sa se intoarca.
Este foarte dificil pentru tine, trebuie sa fi puternica.

| Ekcstsy a răspuns:

Ai probleme? Numesti tu mizilicurile cu care te confrunti probleme? Iti tipa copii ca n-au mancare si carti? N-ai bani de lumina, de caldura? Esti in datorii pana in gat? Astea sunt probleme draguta si de vreme ce mama ta a decis ca sa plece insemna ca se confrunta cu o parte din ele si ea. Ca nu stii cu ce sa te imbraci cand te duci la scoala si nu stii ce rimel se asorteaza cu bluza noua din mall nu se numesc probleme. Nu te condamn, nu te cunosc, poate ai si probleme in adevaratul sens al cuvantului, dar pune-te in locul mamei tale si vei vedea ca ii dai dreptate. A mea a plecat de 7 ani in strainatate si m-a lasat singur sa ma descurc. Crezi ca mi-a fost usor? Nici pe departe. Sa termin liceul, facultatea sa imi caut un job si sa reusesc sa imi impart banutii care mi-i trimitea ea plus salariul, ca sa tin apartamentul cu cheltuielile la zi. Gandeste-te ca e un test pentru tine, si te va pregati pentru viata. Succes. Eu am invatat multe din asta. M-am perfectionat in artele culinare. A man got to eat no? laughing. Pentru sugestii si reclamatii P.M.

| mada1820 a răspuns (pentru Ekcstsy):

In totdeauna cand mama a avut probleme eu am ajutat-o sa le rezolve,cat despre haine, rimel si alte accesorii nu au foarte multa importanta pentru mine, stiu foarte bine ce inseamna sa muncesti sa cresti doi copii, sa mai platesteti si lumina, apa curentul si alte datorii.Fiecare isi stie problemele personale, este usor sa vorbesti din exterior dar numai persoana care a trecut sau trece prin asa ceva poate intelege cu adevarat.

| Ekcstsy a răspuns (pentru mada1820):

Ok deci sa inteleg ca ai prins punctul meu de vedere happy

| mada1820 a răspuns (pentru Ekcstsy):

Exact.

| fabilescu a răspuns:

Incearca sa te obisnuiesti cu ideea ca vei ramane capul familiei, ca nu va mai fi mama langa tine sa te sprijine.imi pare rau ca s-a ajuns la asta dar trebuie sa iei viata in piept acum.totul va depinde de tine in casa de acum.o sa te descurci tu si tine cont ca iti va fi mai usor cand vei fi mai marewinkingbafta

| mada1820 a răspuns (pentru fabilescu):

Oricum sunt obisnuita sa am grija de casa, dar ori de cate ori aveam nevoie de cineva mama imi era alaturi intotdeauna acum nu o sa mai aibe cine.Inainte ne ajutam una pe cealalta ori de cate ori aveam probleme dar de acum trebuie sa ma descurc singura.

| fabilescu a răspuns (pentru mada1820):

Trebuie sa mergi inainte.te gandesti ca atatia necunoscuti ca noi iti suntem alaturi pentru ca fiecare am avut probleme mai mici sau mai mari si te intelegem

| mada1820 a răspuns (pentru fabilescu):

Asa este, si va multumesc tuturor pentru toate sfaturile si sugestiile pe care mi le-ati dat.

| asdasdasdasdasdsa a răspuns (pentru mada1820):

Mersi esti o scumpa te iubesc

| mada1820 a răspuns (pentru asdasdasdasdasdsa):

Pentru ce ma iubesti, pentru ca ti-am dat funda?

| asdasdasdasdasdsa a răspuns (pentru mada1820):

Exact:]]]]]]

| mada1820 a răspuns (pentru asdasdasdasdasdsa):

Bine.

| Cherrybell a răspuns:

Gandeste-te si la mama ta. Unele lucruri se fac cu multe sacrificii. Daca mama ta te crede suficient de pregatita si are grija de tine, ca sa poti tine totul la fel ca ea in lipsa ei inseamna ca esti o fata extraordinara. Dar si tu ii poti spune de faptul ca nu esti pregatita. Incearca sa gasesti solutii impreuna cu ea. Daca te ajuta fa o lista cu sfaturile ei si incearca sa o copiezi oarecum, asa vei fi un inlocuitor bun si pentru tine si pentru sora ta. Incurajeaz-o pe mama ta! Sigur are nevoie! Ea merge acolo pentru voi si poti face si tu ceva pentru ea. Ofera-i afectiune, incearca sa faci totul cum spune ea si va fi bine. Chiar mama ta este persoana de la care poti obtine cele mai multe sfaturi in legatura cu despartirea. Fiti apropiate si roaga-te pentru ea. Timpul va trece asa de repede daca faci lucruri prin care sa o simti aproape. Concentreaza-te pe propria persoana. Nu e usor ce ai de facut, dar mama ta are incredere in tine si daca ea are, sigur vei reusi! Bafta! happy

| mada1820 a răspuns (pentru Cherrybell):

Sunt destul de pregatita si sunt si foarte apropiata de mama, in primul rand imi este prietena si apoi imi este mama, Am invatat o multime de lucruri bune de la ea incat banuiesc ca o sa fac fata situatie.In viata sunt parti bune dar mai te lovesti si de unele mai putin bune. Oricum iti multumesc de sfaturi.

| Cherrybell a răspuns (pentru mada1820):

Bravo! Ma bucur ca gandesti asa! Vei reusi!winking

| Girltpu a răspuns:

Problema nu e la tine, ci la mama ta. Ea se gandeste, probabil, ca pleaca pentru binele vostru sa duceti o viata mai buna. Dar ar fi trebuit sa se consulte si cu voi inainte sa ia aceasta decizie, ca mai bine mai saraci dar impreuna si fericiti. Vorbeste cu ea si spune-i ce simti.

| mada1820 a răspuns (pentru Girltpu):

Nu se pune problema ca nu s-a consultat cu noi, pentru ca a vorbit cu noi foarte mult pe aceasta "tema" in special cu mine, si sunt constienta ca si ea sufera destul de mult, dar din ce in ce o sa am nevoie de mai multe lucruri si face acest "pas" doar ca sa nu simtim lipsa de anumite lucruri.Ea avea de gand sa plece cu mult timp in urma dar a asteptat sa ma maresc eu astfel incat sa aiba o baza.

| 13642 a răspuns:

Buna,
Stiu ca mama ta iti zice ca va pleca in strainate pentru a va asigura voua un trai mai bun, dar exista un dar mereu. familia ii familie si nu va mai fi la fel dupa ce va pleca, acest lucru trebuie sa vada si ea.voi veti creste, iar ea va vrea atunci sa dea timpul inapoi, dar nu se va putea..trebuie sa fie constienta de asta.
dar trebuie sa o intelegi si pe ea, vrea sa va dea voua, ce ea nu a avut, poate bani. poate haine scumpe..acum depinde si de voi ce va doriti. dupa cum vad din mesajul tau tu nu vrei sa plece..trebuie sa stai de vorba cu ea si sa ii explici.''uite mama, noi prefeream mai bine un corn sipmlu decat unul cu ciocolata..adica preferam sa fim impreuna chiar daca nu avem haine scumpe decat sa avem si sa devenim o victima a socientatii ce trimit romanii afara din Romania''pentru un train mai bun''. familia nu va mai fi la fel chiar daca ea va suna de 100 de ori pe zi, nu va fi alaturi de voi cand veti avea o bucurie sau un necaz, iar acest lucru nu se poate recupera
in legatura cu problemele tale toate au o rezolvare.o sa vezi. timpu le rezolva pe toate.tu fi puternica si vei trece peste toate.o sa vezi..mult succes iti doresc.

| mada1820 a răspuns (pentru 13642):

La toate aceste lucruri ma gandesc si eu, pana acum nu am dus lipsa de absolut nimic dar mama vrea sa ne ofere din ce in ce mai mult, eu nu sunt genul de adolescenta sa arunc cu banii pe lucruri care nu imi trebuiesc, sau sa fiu cu fite in cap.Eu sunt multumita cu tot ce am, alti oameni poate nu au nici macar un sfert din ce am eu si tot sunt multumiti.

| 13642 a răspuns (pentru mada1820):

Buna,uite eu incercam sa te ajut si sa te sfatuiesc ca singuru lucru pe care il poti face este sa vorbesti cu mama ta..sincer si clar
Eu am o experienta similara iar cand unul din parintii mei a hotarat sa plece in strainatate eu am fost un copil si nu mi s-a luat in considerare parerea.
Tatal meu incearca sa recupereze timpul dar este deja trecut am crescut, m-am maturizat, mi-am luat deciziile..este tata.dar nu a fost langa mine in persoana atunci cand am luat primul 10 sau primul 4
Pentru mine a fost o experinta putin dureroasa stiind ca tata e la peste 2000 km departare pentru o perioada am plans vazand ca ceilalti copii au tata si al meu este dincolo, insa dupa m-am maturizat si am trecut peste, am crescut cu gandul asta ca tata e acolo si ne sustine financiar, cu toate ca as fi preferat sa fi fost aici.El stie asta.I-am spus-o..sufera si el ca nu a fost aici, dar asa era atunci dupa 90(toti parintii 90-lor vroiau sa plece cat vad cu ochii, ramanand noi copii lor plangand dupa ei si ducandu-le dorul)
bine ca dupa 2000 s-a inrautatit situatia si numarul nostru, a celor ce aveam parintii plecati pe dincolo crestea asta e o alta poveste.auziai ca inca un copil o are pe mama sau tata in Spania, Italia
iti spuneam parerea mea.
Eu as fi preferat sa am ambii parinti alaturi.
Daca vrei iei parerea mea ca un sfat bun, iar daca vrei nu o iei.
Dar va fi o situatie diferita atunci cand mama ta v-a pleca, cand esti in situatie e diferit de acum cand doar discutam despre asta.
Iti urez succes!

| mada1820 a răspuns (pentru 13642):

Multumesc, imi imaginez prin ce ai trecut pentru ca si eu stau fara tata de 7 ani de zile, cand a plecat eram mica, dar diferenta dintre mine si tine este ca tatal tau a plecat pentru tine si familia ta, in schimb al meu a plecat cu acelasi pretext, dar totul s-a schimbat radical.Acum vorbim din "an in paste" si deja legatura dintre tata- copil este rupta total.Am invatat sa traiesc fara el, chiar daca de multe ori aveam nevoie de un tata lanaga mine am incercat sa inlocuiesc lipsa lui.Asa cum ai spus si tu timpul nu o sa-l mai poata recupera niciodata...

| 13642 a răspuns (pentru mada1820):

Draga mea, iți urez succes și cred că te vei descurca de minune dacă pleacă intr-un final mama ta.
Mama ta, vrea să vă ofere un trai mai bun cu mai multe avantaje.Din moment ce considera ca ești destul de mare să ai grija de sora ta, atunci însemna ca are foarte multa încredere în tine încât te lase sa te descurci cu probleme casei de zi cu zi și e sigură că te vei descurca.Asta înseamna că te consideră o persoană matură și știe că va lăsa totul pe mâine bune
Tot ce trebuie sa faci este ca și tu sa ii acorzi șansa asta.fi alături de ea, în decizia ei.Nici ei nu ii este ușor să lase tot și să plece, mai ales să vă lase pe voi, copii ei. Spune-i și părerea ta că nu vrei să plece, dar fi alături de ea cu orice decizie va lua.
O zi bună iți urez!

| mada1820 a răspuns (pentru 13642):

Multumesc la fel.

| Raluca_Raluk_1988 a răspuns:

Buna. cati ani ai? tu zici ca ai probleme si nu mai poti cu ele. uite.nu cred ca intereseaza pe nimeni ce o sa zic acum, dar eu am plecat singura in strainatate de doi ani si ceva(am 24 de ani si nu am nicio ruda).si mi-am luat singura viata in maini si ma intretin singura.singurul ajutor care il am este ca stau impreuna cu prietenul meu(care nu e roman) si muncim amandoi k sa ne intretinem.si eu trebuie sa fac fata zi de zi stresului care se acumuleaza.de la munk si in general cu toate cheltuielile de facturi si kirie, am avut o gramada de probleme, dar am trecut peste ele pentru ca nu am avut incotro.viata nu e chiar roz.si tu iti faci probleme pentru 3 saptamani in care o sa ramai singura doar tu cu sora ta.gandestete ca lumea nu pleaca neaparat de placere din romania.situatia financiara ne impinge la asta.si adevarul e k eu nu stiu daca ai gresit cand ai pus 3 saptamani. poate ai vrut sa zici luni.k in 3 saptamani nu ai sanse sa faci prea multi bani. daca asta emotivul pentru care trebuie sa plece.si tatal meu a fost plecat cand eram f mica aveam 6 ani si a fost dificil.eu zic sa nu faci o drama din asta k nu esti prima persoana careia ii pleaca mama si ramane singura, o sa vina.nu pleaca pentru totdeauna.am vazut ca a zis cineva ca atunci cand o sa te mariti ce ai sa faci, ai sa ramai cu mama ta. evident ca nu.viata te supune la incercari unele mai grele altele mai usoare.asa ca trebuie sa treci peste ele.

| mada1820 a răspuns (pentru Raluca_Raluk_1988):

Imi pare rau dar nu am scris ca sta 3 saptamani, am scris ca pleaca peste 3 saptamani.

| Raluca_Raluk_1988 a răspuns:

Da scuze am citit repede.are dreptate Ekcstsy si sunt intru totul deacord.totusi nu mi-ai spus cati ani ai