| Lilian_4406 a întrebat:

URGENT!-am nevoie de un raspuns pentru. intrebarea: voi ce ati face daca ati afla ca mama voastra este insarcinata la varsta de 38 de ani, fiind intr-o stare cam.,, subreda" avand cam multe probleme de sanatate.Eu am 15 ani si sora mea 18.eu stiu de veste si inca cativa membri ai familiei, sora mea mai mare e mai,, ciudata" si vrem sa afle singura vestea, nestiind cum o sa reactioneze acum. Mie imi plac copii si nu cred ca as fi geloasa daca el (mentionez, e baiat si mereu mi-am dorit un frate mai mic. desi diferenta dintre varste e cam mare, eu avand 15 ani el, cateva zile poate chiar saptamani) ar primi mai multe dulciuri ca mine sau chestii de genul. Dar as fi suparata daca as afla ca el e mai bun ca mine pentru ca nu sunt obisnuita sa aflu ca cineva e mai bun ca mine, asta ma supara cam tare nu stiu ce sa fac va rog dati-mi un sfat. deja ma gandesc la viitor si la faptul ca n-am sa am voie cateodata sa ies afara din cauza lui pentru o sa trebuiasca sa am grija de el si...in viitor mama mea o sa fie cam batrana sa aiba grija de el, si asa o sa trebuiasca sa stau eu cu el pentru ca sora mea mai mare no sa aiba cam nicio treaba cu noi, o sa plece cat mai departe... ce sa fac? la ce sa ma gandesc? cum credeti ca o sa decurga lucrurile?

Răspuns Câştigător
| Chαяtreux a răspuns:

De ce gandesti asa? Venirea unui copil pe lume este un lucru minunat. Adevarat, vor exista mici neintelegeri, dar gandeste`te. cand veti creste. Este bine sa ai un sprijin la necaz. Eu am 15 ani si sunt singura la parinti sad daca as afla ca mama este insarcinata cred ca as exploda de bucurie. Chiar asa de mult iti plac dulciurile incat sa devii invidios pe fratele/surioara ta? Gandeste`te ca te`ar putea lua drept model. ar putea fi mandru/a de tine. In general copiii mai micuti isi doresc sa fie ca fratii lor. Repet, venirea pe lume a unui copil este un lucru minunat. nu trebuie sa fii egoist sau mai stiu eu cum. Mai ales ca ai 15 ani happy Eu gandeam asa pe la 7 ani. ziceam ca daca imi mai fac parintii un frate o sa il arunc la gunoi. De ce sa il faca? sa le lafuie el in jucariile si dulciurile mele?laughing iar acum. ce n`as da sa am si eu un frate sau o sora. big grin
Deci. bafta! Si sa fie sanatos/a :X

4 răspunsuri:
| alexandra_1890 a răspuns:

Aηdяeeaa ai foarte mare dreptate! un fratszior este o binecuvantare( fratior sau surioara depindelaughing eu am un fratior mai mic care face 7 ani anul acesta si diferenta dintre noi este destul de mare (gen vreo 8 ani) si intr-adevar ma mai cert si eu cu el dar tot el vine la mine si spune: hai sa ne jucam sau alcva... whatever stii si. mi se pare frte tare pentru ca el e cel neajutorat atunci cand mai face cate-o boacana si mama vrea sa-l pedeapseasca fac eu cumva sil scot din necaz asa ca Lilian nu-ti face probleme! fii bucuroasa si sa ne mai scrii si noua cum te distrezi tu cu fratiorul tau si in legatura cu dulciurile etc... dca intr-adevar atunci cand se va naste fratiorul si va creste sau te vei simti data deoparte( ceea ce se intampla doar in mintea ta pentru ca in realitate parintii tai te iubesc) trebuie sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ce simti iar ei cu siguranta vor stii cum sa te faca sa te simti bagata in seama ca sa spun asa! multa sanatate si tie si mamei tale si fratiorului tau cel mititel pupicikiss

| kareina a răspuns:

Deja draga mea dramatizezi foarte mult,adica totul,nici nu s.a nascut bietul copilas ca tu vezi totul in"negru"ca iti ia locul,ca iti mananca partea ta de dulciuri,ca o sa ingrijesti tu de el ca nu o sa aiba cine, ohoho e prea mult dintr.o data, ai scris un scenariu de film in cateva fraze.Eu zic sa iei o mica pauza,sa.ti odihnesti un pic mintea, sa nu mai dramatizezi asa usor, sa lasi lucrurile sa se desfasoare de la sine.Nu iti umple capul cu probleme ca doar nu esti singura.Mama ta chiar daca o sa imbatraneasca nu ti.ar da copilul sa.l cresti tu, tu o sa.ti vezi de viitorul tau pe mai departe.Bafta!

| Lilian_4406 explică:

Mai nai inteles.am zis ca NU as fi egoista geloasa sau ceva daca el ar primi dulciurile.mai tare as fi ingrijorata ca eu ar trebui sal tin si sa am grija de el din cauza ca parintii mei vor fi deja prea invarsta sa mai poata avea grija de ei, iar cum surorii mele nu-i pasa decat de ea si nici atat, eu ar trebui sa stau cu el pana acesta va creste si va fi pe picioarele lui iar eu deja voi avea 35 de ani cand el va avea abia 20.

| Katyfera1999 a răspuns:

In primul rand, daca iti plac copiii nu este nici o problema! Si eu sunt foarte geloasa, dar incerc sa ma maturizez deoarece el este mai mic si trebuie alintat! si noi am fost mici si corconiti! Aratai sorei tale mai mare ca esti mai responsabila iar asa poate, poate mama ta te va aprecia mai mult.Fi alaturi de mama ta! tTe pup!