| anonim_4396 a întrebat:

Buna numii chiar comod sa scriu aici ce probleme am,dar totusi vreau sa aud macar pareri ceva idei nustiu, in fine sunt fata am 17 ani am frate mai mic,dar am foarte multe probleme de familie si in general,pin acum parintii mei intotdeauna se certau decind eram mica tin minte ca tata o batea pe mama,acum am aflat ca tata e bisexual(adica gay),si asta a si mai complicat situatia,este foarte dur mereu imi interzice tot,dar el nu stie ca am avut deja si relatii,cu un baiat cu care sunt si acum,dar cu care parintii mei numi permit sa ma intilnesc,eu nu ii ascult nu vreau sa ii ascult,s nu stiu ce ar fi mai bine pentru mine ce sa fac,ei doresc sa divorteze,mereu isi doresc rau unul altuia se injura se blesteama,iar eu am avut un avort din relatia cu prietenu meu,el a dorit sa il lasam pentru c m iubeste,iar eu nu am vrut pentru ca avem si asa destule probleme,iar eu as fi fost socotita inca o problema,acum nimeni nu stie ce a fost totul e inca o taina, eu mai sunt cu acel baiat si nu stiu(cred ca sunt din nou insarcinata)dr il iubesc foarte mult, dar parintii mei sunt la fel in aceleasi reatii ba mai rau..si nu stiu mi-e frica sa nu afle de mine,imi zic ca avem tot ce vrem ducem o viata destul de buna,dar nu am avut nicio sarbatoare in care sa fie vesel doar cu familia,mereu miaduc aminte ca plingeam,sau plecam la bunica seara tirziu cu mama,s nu stiu cesa fac cesa ma gindesc,nimeni nu intelege toti doar critica,uneori vreau sa plec sa scap de tot,decit asa familie, si nu stiu cesa fac macar un sfat va rog mult, ma simt foarte rau?

Răspuns Câştigător
| JustSomebody a răspuns:

Buna.O trista poveste de viata.Insa te admir ca ai rezistat ceea ce dovedeste ca esti foarte puternica.Inainte de a iti vorbi despre familia ta vrea sa iti spun ca e forte greu sa ai un copil la 17 ani cu un baiat cu care nu esti casatorita.Trebuia sa te gandesti inainte daca esti pregatita sa fii mama.Un copil nu ar trebui sa fie o povara ci o bucurie, dar la varsta ta si pentru familia ta nu stiu cat de bucuroasa va fi vesteasad. Esti sigura ca este bine sa devii mama? Ai grija ce faci.Catd espre familia ta sa stii ca nu esti singura care a avut o astfel de copilarie.Din pacate, in Romania multe familii se comporta asa si chiar si in familia mea erau incidente din acestea.Cand esti matur vezi lucrurile altfel.Imi pare rau pentru tine dar cred ca nu poti sta cu mainile in buzunar.Eu zic sa iti vezi de viata, de scoala sa iti faci un viitor caci imediat faci 18 ani si esti si insarcinata, iar familia ta las-o mai moale. Daca in tot acest timp nu parintii tai nu s-au schimbat nu o vor face acum.Incearca sa iti lasi trecutul in urma si sa nu te mai intereseze asa mult greselile parintilor tai caci ele te treg in urma.Nu vrei sa ai o cariera si o familie frumoasa in viitor? Daca da incepe sa te maturizezi si deschideti ochii.Nu ai timp sa iti lingi labutele ranite.Singurul din familie care mai conteaza este fratele tau.Ai grija de el si imbunatatiti-va relatia caci o sa va ajute cand veti fii mari acest lucru.Nu il pierde si pe el.Acesata e parerea mea, tu faci cum vrei.Succes si byehappy

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E normal sa vrei sa vorbesti cu cineva, pentru ca omul nu poate tine in el; e si o legenda in mitologie cand o femeie nu avea cui spune oful ei si i l-a spus unei trestii-de atunci trestiile soptesc si ele daca le asculti...trebuie sa ai o vecina, o prietena cu care sa vorbesti, daca nu, gaseste pe net pe cineva care are probleme asemanatoare; nu ti le poate rezolva nimeni, dar mai inveti din ce au patit altii

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Familia prietenului tau cum este? Ai putea sa te muti acolo impreuna cu el si sa pastrati copilul( daca intr-adevar esti insarcinata). In ceea ce priveste problemele familiei tale, evident, nu prea ai multe de facut deoarece parintii nu prea isi asculta copii. Cel mai bine ar fi sa cauti un ajutor, poate specializat pentru tine si pentru mama si fratiorul tau. Din cate stiu, exista aproape in fiecare oras centre pentru mamele care sunt maltratate si in care pot sta cu copiii lor pana isi pun ordine in viata. Asadar, sfatul meu este sa gasesti ajutor in afara dar confeseaza-te numai persoanelor care iti vor binele, altii ar rade si nu te-ar ajuta deloc. Succes!

| Mindrila_Luiza-Marta_1980 a răspuns:

Imi pare rau de tine dar nu inteleg un singur lucru, de ce mai faci sex daca nu vrei copii sau de ce nu te protejezi? Si daca parinti tai divorteaza ramai cu mama ta si i-ati si fratiorul cu tine si incercati sa va intelegeti sucetina tu cu mama ta si cu fratele cel maic la bunica ta depe mama si stati acolo va va fi mult mai bine, crede-ma! Succes, Sper ca ti-am fost de folos.

| MyNameIsAndreea a răspuns (pentru FeliciaCorinaA):

Familia lui este foarte buna,da au si ei probleme ca si in orice familie,tatal sau e un pic brutal,dar cu mine se comporta foarte bine,iar mama sa ma adora,si cind ne certam chiar plinge si ii zice sa ma sune sa ne impacam, cd a aflat ca am avut deja un avort, la certat foarte tare, zicindui ca mia stricat viata, mi-a zis el ca nu i-a placut de nicio prietena pe care a avut-o dar el a avut o multime, dar mi-a zis ca i-a placut foarte tare de mine.nustiu daca e o solutie sama mut, eu cred ca tata ar fi gata la orice...si mie cam frica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau pentru tine, dar si pentru limba romana!

| onasis1961 a răspuns:

E o poveste din telenovele! Dacă la vârsta asta nu ştii să te protejezi, nu mai face sex! Mai pune mâna pe carte, eşti deficitară mult la limba Română! Scrie povestea şi poate are succes, devi bogată şi se termină problemele! Baftă!

| MyNameIsAndreea a răspuns (pentru onasis1961):

Foarte amuzant...haha....nici nu ma impotriveam sa nu fie pe aici persoane care sa comenteze cu astfel de replici.

| Kylexy a răspuns:

O poveste trista, care din pacate nu prea are rezolvare dar tu trebuie sa iti faci niste idei cum o sa fie viata ta alaturi de cel pe care il iubesti.
Nu gresi in viata, invata din greselile celorlalti.

| William a răspuns:

Daca tatal tau este gay, mama ta este femeia cu mustata? laughing