| Telefoanie123 a întrebat:

O sa va incep prin a va spune povestea mea, la final va voi spune si concluzia finala, care mai mult este o intrebare daca o pot numii asa. Vreau sa incep prin a spun ca am 14 aproape 15 ani.Eu ca si baiat sunt o fire inteligenta,gandesc o situatie foarte bine si mi s-a spus asta de foarte multe ori,prieteni, rude, vecini etc.Intodeauna am gandit realist si intr-un fel in viitor.Adica in viitor? Sunt mama omida? Nu, ma refer la ceva de genul "Ba..eu ce fac mai tarizu in viata? Ce scop o sa am si cum va decurge totul?" Stiti,ceva de genul.Dar lasand aceste intrebari,am sute de intrebari de genul,inclusiv despre moarte, vreau sa vorbesc despre familia mea, viata mea etc.Am 14 spre 15 ani, sunt o fire inteligenta...dar cam lenesa si proasta la invatatura. Tatal meu si mama mea au fost la fel, mama are 9 clase terminate iar tata 12 cu bacalaoreatul luat tarziu. Tata cu mama nu au fost copii modeli la scoala,dar si in general,nu prea au ascultat si au fost "rebeli" cand erau mici.Pot spun ca eu seman cu ei din aceste puncte de vedere,tata cei drept este inteligent, si chiar sunt fericit ca am mostenit asta de la el, regret ca am mai mostenit prostia.Am o sora mai mica si o sora mai mare, sunt foarte bune la invatatura, agere de minte si se pricep foarte bine.Eu in schimb, am o minte "greoaie" intr-un fel.Fac meditatii la romana-matematica, in curand tenis de camp.De mic totusi eu cu sora mea,am trecut prin greutati,mama cu tata se imbatau si se certau,mai tarziu rezumand si la bataie,le-am explicat de multe ori sa divorteze,si asta vor face si in viitorul apropiat,deoarece ma chinuie si pe mine si pe sora mea mai mica,care am incercat intodeauna sa ii fie bine,sa o ajut cum pot eu,o iubesc foarte mult,la fel si pe sora mea mai mare, chiar daca este vitrega, ea acum nu mai sta cu mine.Eu cu sora mea mai mica in acest moment stam separati la bunici ca si idee doar.In fine,totusi cum am mai zis, ea a inceput sa exceleze la scoala, iar eu tot pe loc sunt.Toti din familie se asteapta sa ma ridic, dar eu tot pe loc raman nu cobor, dar nici nu urc.De un an ma tot gandesc la sinucidere,dar nu imi place sa imi fac rau singur,sa ma lovesc,tai etc. Este o alegere proasta cei drept,dar nu vreau sa ajung mai tarziu sa fiu prost si sa ma chinui, deoarece stiu prea bine prin ce trece mama, prin ce a trecut tata..Am realizat de foarte multe ori acest lucru, imi e frica sincer de viitor, ce voi face cand voi ajunge la 18 ani? Voi muncii pe rupte? La scoala nu prea pricep nimic,si totusi,uneori plang si ma gandesc,de ce sunt atat de prost? Stiu ca totul depinde de mine in a ma perfectiona,dar totusi,simt ca nu pot,simt ca as recurge la sinucidere, dar totusi nu pot si o parte din mine spune NU. Vreau un sfat, nu vreau jigniri sau alte lucruri de genul.Cu parintii sau familia nu vreau sa dezbat acest subiect,este ceva sensibil si nu pot vorbi cu ei asa ceva. Poate este acea etapa a varstei cand vrei atentie? Desi eu de firea mea sunt mai retras,nu prea imi place sa se invarta totul in jurul meu... Doar ca imi este foarte frica,si simt ca incet incet mai imbatranesc cu un an,si ca voi ajunge sa nu stiu sa fac nimic,si sa ma chinui ca mama si tata care nu au reusit sa faca nimic interesant in aceasta viata,decat munca munca munca, bataie, bautura si cam atat.Multumesc ca ati citit povestea mea si inca o data, fara jigniri va rog happy

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Cu siguranta prost nu esti! E bine ca iti dai seama ca nu te descurci si e foarte bine ca faci meditatii. La ce anume nu te pricepi? Asa esti la orice materie? Notele chiar nu reflecta realitate. Tu degeaba incerci sa inveti ce scrie in caiet ca sa iei nota 10 daca uiti totul pana saptamana viitoare. Incearca sa vezi unde sunt probleme si sa iti dai seama cum iti e mai usor sa inveti. Unele persoane invata mai usor facand scheme iar unele invata mai usor prin desene. Trebuie sa iti dai seama de asta, incearca mai multe metode de invatare ca sa vezi care este cea mai potrivita pentru tine. E bine ca te gandesti la viitor si sunt sigura ca exista ceva la care doar tu te pricepi. Exista acel ceva pentru fiecare, trebuie doar sa ai rabdare. Daca nu vrei sa ajungi ca parintii tai, nu o sa ajungi. Trebuie doar sa vrei asta si sa depui efort pentru a ajunge unde vrei tu.
Sinuciderea nu e o solutie pentru nicio problema. Daca crezi ca te ajuta sa vorbesti, imi poti scrie.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca pretinzi ca esti inteligent, atunci ar trebui sa stii ca doar punand mana pe carte si invatand pe rupte, ai o sansa sa faci in viata ceea ce altii nu au, adica, sa ai note doar de 9 si 10, sa ajungi olimpic international, sa faci o faculattate pe gratis si chiars a mergi in starinatate la facultati foarte bune.
Dar totul se obtine daca iti folosesti inteligenta la invatatura!

| CostinAlamariu a răspuns:

Am citit ce au scris altii... bullshit. Einstein spunea ca daca judeci un peste dupa abilitatea de a urca in copac va crede toata viata lui ca e prost. La fel si la tine, nu-ti fa griji. Daca nu poti invata ceva inseamna ca nu e domeniul tau. De exemplu mie nu-mi place deloc chimia si cam tot timpul am luat note mici. Dar in schimb imi place istoria, geografia, romana, filozofia si acolo invat cu placere si ma duc la concursuri. Nu esti prost, atata doar ca nu ti-ai gasit chemarea. Sunt 100% sigur ca exista ceva pe lumea asta la care te pricepi si care iti face placere sa faci, o pasiune care poate sa-ti fie job. Studiaza-te pe tine, uita-te în interiorul tau si gaseste acel ceva care te atrage. Iar la partea cu vrutul atentiei e ceva perfect normal. Si nu e doar atentie, e nevoia afectiva. Oricat de retras ai fi tot ai nevoie de parinti, sa fie langa tine, sa-ti spuna "Stiu ca poti! Am încredere în tine!" Si cel mai important sa-ti spuna "Te iubim orice-ar fi..." intr-o zi sa le spui amandurora exact ce te doare. Spune-le cat de mult suferi din cauza asta si spune-le ca ai nevoie de ei sa-ti fie alaturi.
Nu stiu ce altceva sa mai spun decat... multa bafta. Si daca conteaza cat de putin...eu cred în tine.