| iuliaiuli18 a întrebat:

O intrebare :
Avand in vedere ca am 14 ani ( nu stiu daca conteaza varsta laughing ) si ca am primul prieten. cum as putea sa le spun parintilor ca nu mai sunt o copila si ca as vrea sa fiu cu el?
Parintii stiu "in mare" despre acel baiat. doar ca eu negam de fiecare data cand ma intrebau daca sunt cu el. Mama spune ca ocupatia mea de acum ar trebui sa fie scoala, tinand cont ca am capacitatea anul asta. si mi se pare absolut normal ca scoala sa fie pe primul loc, doar ca uneori mai simt nevoia ca acel baiat sa fie langa mine. Iar tata, fiind o persoana mai glumeata, imi cam da de inteles ca ar fi de acord.
Baiatul are tot 14 ani.dar nu suntem in aceeasi clasa ( eu a 8-a el a 7-a ) si suntem impreuna "pe ascuns" de 2 luni. In astea 2 luni,nu am facut decat sa vorbim si sa dam de inteles ca suntem doar prieteni buni,deoarece n-am vrut sa fiu inca impreuna cu el pentru ca am vrut sa termin cu capacitatea iar apoi sa fiu cu el, pentru ca ma gandesc mai intai la scoala big grin.

Totusi, pana la vara dupa capacitate. cum as putea sa le spun parintilor ca vreau sa fiu cu el?
Imi cer scuze ca am scris atat, am incercat sa nu intru prea mult in detalii. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlexandraCătălina a răspuns:

Păi, dacă zici că tatăl tău ar înțelege, cred că ar trebui să lucrezi în a-i câștiga respectul și încrederea mamei tale.

Asumă-ți mai multe responsabilități, arată-le că ești matură. Nu trebuie să faci cine știe ce, poate să duci gunoiul, să faci curat fără să-ți spună cineva, să te oferi să ajuți.

De asemenea e normal să nu neglijezi școala și să încerci să iei note mari să înveți mai mult și să le arăți că-ți dai silința.

Ideal e să le vorbești amândurora în același timp, să stați frumos de vorbă și să le explici că ești destul de matură pentru a avea o relație cu un băiat, mai ales că sunteți de aceeași vârstă.

Poate o să vrea să-l cunoască, și atunci trebuie să-l pregătești și pe el pentru o astfel de întâlnire ''de gradul 0''. Adică să-i povestești despre părinții tăi, să îi explici ce fel de persoane sunt, astfel încât să facă o impresie bună.

Sper că ți-am fost de ajutor, succes. happy

| iuliaiuli18 explică (pentru AlexandraCătălina):

Sunt genul de persoana care face un lucru fara a-i spune cineva, cum ar fi curatenia. Nu neglijez scoala, din contra pot spune ca ma aflu in top 3 al celor mai destepte fete din clasa. Faza e ca,uneori ma mai cert cu ei(parintii), in special cu mama.din lucruri prostesti, pentru ca ridic tonul, deh... poate pentru ca sunt in zodia scorpionului big grin... nu stiu cum sa incep conversatia aia cu ei gen "mama, tata. am prieten" laughing

| AlexandraCătălina a răspuns (pentru iuliaiuli18):

Și eu sunt scorpion, te înțeleg perfect. Eu de exemplu i-am mințit și tot au aflat până la urmă, vorbesc de primul meu prieten, și tot 14 ani aveam atunci. Ideal e să le spui. Să-ți dau un exemplu:
„Mamă, tată... Vreau să vorbesc ceva cu voi. Aș prefera să nu mă întrerupeți pentru că încerc să fiu sinceră cu voi și nu aș vrea să înțelegeți greșit până să termin de povestit. Consider că sunt destul de matură, cred și sper că v-am demonstrat asta, am rezultate bune la școală, îmi fac treaba și chiar dacă ne mai certăm, regret sincer, chiar dacă uneori nu vă spun. Mie a început să-mi placă mult de un băiat și..."
Te descurci tu, sper că ți-am fost de ajutor. Scuze că am răspuns așa târziu.

| iuliaiuli18 explică (pentru AlexandraCătălina):

Ma bucur ca ma intelegi happy E placut sentimentul ala de a te intelege cineva big hug
Da! Mai rau cu scorpionii astia big grin hehe. Multumesc mult pentru raspuns, o sa le zic in vara big grin

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 14 ani să fii cu un băiat, interesant!
La 18 ce mai faci?
Pa, pa.

| iuliaiuli18 explică (pentru Legiuitoarea):

Keep calm. Nu ma gandesc la a face s.
Off ce lume

Răspuns utilizator avertizat
| iuliaiuli18 explică (pentru EllaBlackEyes):

Hei! nu toata lumea e la fel! asa ca daca tu te gandesti la a face sex intr-o relatie, e problema ta.
Eu una, nu ma gandesc la asa ceva kiss

| eliaclodia a răspuns:

Cere-le bani sa mergi impreuna cu el la film. Cu cineee? Cu un baiat, tatiiii! Cu ce baiat? Sau la opera? Iar daca ai curaj, ia-i/asa se scrie? am terminat scoala de prea mult/ si pe parinti, sa vezi ce zice "baiatul".

| Here4u a răspuns:

Păi spune-le fără îndoială. Dacă nu sunt de acord, fă-i să fie. Trebuie să accepte dacă vă iubiți.
Baftă!

| fgsdfgdfgdsfgfd a răspuns:

Vad ca se aprind scantei happy Poi 14 ani e o varsta foarte potrivita pentru primul prieten.Ai putea sa le spui parintilor despre el poate vor sa-l cunoasca! Nu amana lucrul asta caci posibil sa fi in viitor intr-o situatie complicata si fiti toti suparati si atunci sa afle de iubitul tau nu e tocmai ok. Poate ca o ruda sau un prieten te va vedea cu iubitul tau si le va zice parintilor tai, ai fi de acord? E absolut normal sa ai un iubit dar si parintii tai trebuie sa afle de el happy

| iuliaiuli18 explică (pentru fgsdfgdfgdsfgfd):

Scantei nu gluma! laughing Pai, cum am spus. parintii ii cunosc familia, stiu ce oameni sunt. insa nu stiu care este parerea lor despre parintii baiatului, sau despre baiat. Mi-e cam rusine laughing nici nu stiu cum sa incep conversatia cu ei. laughing

| larymik012345678910111213 a răspuns:

Pai eu cred ca ai varsta potrivita pentru un iubit.Nu ezita sa le spui parintilor ceea ce iti doresti.O sa fie mai bine daca afla de la tine decat de la altcineva:*