| Ceriik a întrebat:

Parintii mei sunt mai zgarciti si nu vor sa dea drumu la caldura si am mereu mainile inghetate, chiar daca imi pun o patura pe mine din cauza ca am circulatia proasta. In casa sunt vreo 19 grade(nu avem termopane), iar cand imi fac temele la birou inghet ca am geamurile in fata biroului. Vi se pare normal?

Răspuns Câştigător
| oliviaaa a răspuns:

Parintii tai fac economie sau sunt caldurosi dar tu trebuie sa le spui ca sanatatea este mai importanta decit banii sau ecconomia sau alte lucruri iar daca si daca nu vor intelege incearca sa porti haine cit mai calduroase sa dansezi (asta te ajuta sa te incalzesti pentru o mica perioada de timp sau sa bei multe lichide calde mai ales IZVAR ( dupa traditiile moldovenesti te ajuta foarte tare http://dexonline.ro/definitie/izvar dar nu multi il pot bea crede-ma nu este atit de rau eu am incercat dar ai grija sa nu pui mult piper ca o sa-ti iasa foc pe urechi) multumesc sper ca te-am ajutat!

10 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Daca nu sunt bani e foarte normal si 19 grade sunt in limite fiziologice. S-au gandit sa faca economie ca sa aiba probabil bani pentru o haina care se"poarta" ca altfel ai comenta cum sa plec la scoala cu blugii astia vechi de 6 luni. Alti copii nu au nici 19 grade, nici birou, nici calorifer fie el si oprit, nici parinti. Nu mai fi alintata si pregateste-te sa dai piept cu viata. Uita-te si tu la partea plina a paharului, nu la cea goala. Succes.

| KellyGreen a răspuns:

Nu mi se pare normal dar cred ca e o lipsa de bani aici. Ar trebuii sa iti intelegi parintii, fac multe sacrificii pentru. tine si cred ca in camera lor e si mai frig. Gandeste'te ca poate la un moment dat in viata o sa fi nevoita sa stai la temperaturii si mai mici( am trait pe propria piele cand m-am pierdut pe munte). Poti sa le spui sa iti dea temperatura din camera ta la 20 grede dar gandeste'te ca ei e posibil sa stea la 18 grade. Imi pare rau de tine insa puteti sa dormiti in aceeasi camera si opriti calorifelul de la tine din camera si dormiti la o temperatura mai ridicata. Poti discuta cu ei si vzi care e situatia, poate ei ar vrea sa fie o temperatura mai mare in casa dar cand o sa vina factura la gaze poate nu o sa aiba de unde sa o plateasca.

| oliviaaa a răspuns:

Multumesc pentru fundita :* te-a ajutat ceva din ce tiam spus?

| Laurretta a răspuns:

@carpediem are dreptate. cu siguranta parinitii tai nu fac acest lucru din rautate ci din cauza crizei, vor sa mai economiseasca putin. este ceva normal. sincer si eu tin caloriferele la 3 dar nu cred ca sunt mai mult de 20°.
Pentru circulatie incearca sabei cat mai multe lichide calde si sa-ti iei o bluza in plus.

| olian a răspuns:

Pai poate nu au suficienti banii, imbracate bine si bea ceai cald.

| felixdesign a răspuns:

Incearca sa bei ceai negru... ajuta la circulatie...in general ceaiurile calde ajuta.

| matateiubeste a răspuns:

Coiss ce parintii straight face Poi spune-le si tu ca totusi, afara e iarna, si ei tin caloriferele alea degeaba in casa, spune-le ca se pot imbolnavi si ei, nu doar tu. Si sa stii ca din cauza frigului, te poti imbolnavi foarte tare. Plus ca o sa inghete sangele in tine, si se poate ca la un moment dat sa ti se opreasca inima din batut, daca nu ma crezi, poti cauta pe net. Oricum spune-le parintilor tai ca e o problema GRAVA, daca nu pornesc caldura.winking XOXO

| bubuu13 a răspuns:

Categoric nu. Pai parinti tai nu se gandesc la sanatatea ta? Ai putea vorbii cu ei, sa-i faci sa intelega.ca pe primul loc este sanatatea dupa aceea bani straight face. Locul in care iti faci temele l-ai putea schimba big grin.dar otusi incearca sa vb cu ei.sunt parintii tai.si nu cred ca nu ar fi de acord sa de macar cu 2-3 grade caldura mai tarebig grin.succes.te pup:*

| PushtiuIN3D a răspuns:

Sincer mi-e mila de tine straight face

Cum poti intreba asa ceva? Discuta cu ei. ce ai putea face?straight face dmn.