| Elenaaa54 a întrebat:

Pot zice ca azi am avut o zi de cosmar si inca nu sa incheiat,sa va povestesc, deci eu sunt impreuna cu un baiat de la bucuresti de 6 luni eu fiind din iasi ne intelegem bine dar parintii mei nu stiu de existenta lui si nu as vrea sa afle, eu peste 2 luni fac 18 ani dar nu prea ma bucur fiindca nu am pe cine mi-e drag langa mine si am inceput sa va zic de ziua mea de cosmar pot efectiv sa zic ca in momentul de fata nu mai gandesc limpede acum 2 zile mi ai cumparat bilet catre bucuresti ca sa merg sa stau la prietenul meu si mi am mintit parinti ca merg in excursie un lucru care da dovada de imaturitate azi cand sa plec nu stiam cum sa scap de mama si intr un final a fost la liceul unde invat si a aflat ca nu exista aceea excursie ma sunat de multe ori si eu nu am raspuns pana la urma nu aveam ce face asa ca m am intors inapoi acasa de unde acolo scandal, la 18 ani sa fii batuta e ceva trist nu de laudat in fine vreau sa inchei cu faptul ca sunt constienta de faptele mele si de ceea ce am facut dar ei nu ii pasa ca eu sufar acum,stiu am gresit dar vreau si eu sa fiu tratata altcel,sa imi iau singura proprile decizii, sa fiu cu cine vreau eu ..nimic mai mult,mi am promis ca imi caut un job ca sa fiu pe banii mei cusor nu e dar incerc sa le demonstrez ca am crescut si ca sunt alt om in concluzie vreau un sfat cum sa procedez in situatia asta ca efectiv sunt data total peste cap si nu stiu ce sa fac, sa ma despart de acel baiat nu as vrea il iubesc dar nu prea se poate aceasta relatie.un mic dfat acolo mi-ar fii de ajutot. Va multumesc! Cel mai bun raspuns primeste funda :*

Răspuns Câştigător
| jagbetinte a răspuns:

Daca ai impresia ca la varsta ta esti capabila sa iei propriile decizii la acest nivel, habar nu ai cum este viata. Nu am nici cea mai mica intentie sa te supar dar din povestea ta rezulta 2 posibilitati:
1. O sa pleci la Bucuresti unde in cel mai bun caz o sa fii cu prietenul asta al tau, poate o sa iti gasesti si un servici, bineinteles necalificat. Daca ai norocul sa ramai cu iubitul tau in continuare desi ma indoiesc (relatiile la distanta nu se compara cu cele la zi), cand o sa va cunoasteti intr-adevar unul pe celalalt, o sa ajungeti la discutii/certuri si chiar la compromisuri. O sa iti dai seama deci, ca viata nu e roz si nici dragostea ca in filmele indiene.
Cat priveste munca dupa maxim 2 ani de zile (poate sa fie si jumatate), fiind intr-un domeniu care nu iti este pe plac(spun asta pentru ca la varsta ta ma indoiesc ca esti bazata pe o meserie, deci ce o sa iti gasesti o sa fie: menajer, babysitter, sau orice munca de jos), deci dupa 2 ani de o astfel de munca o sa iti dai seama ca ai facut greseala vietii tale, si spun asta din proprie experienta. Am terminat liceul acum 2 ani si nu am vrut sa merg la facultate, am vrut sa fiu pe banii mei. Muncesc, deci, dar dupa 2 ani ma intorc inapoi inapoi in Romania sa merg la facultate, chiar la Iasi sa stii, pe langa asta eu las un servici bun in spate adica conditiile sunt bune, lucrez intr-o fabrica, nu ploua, nu e frig etc, dar daca nu e ceea ce vreau eu, ce rost are? Ce vreau sa spun este ca foarte important este sa-ti termini educatia si studiile, pentru viitorul tau.
2. O sa asculti sfatul meu! Accepta deci, te rog din suflet faptul ca esti inca un copil, indiferent cat de mult ai impresia ca te-ai maturizat...majoritatea la varsta ta crede asta. Ei bine nu e asa din pacate, eu am 21 ani si sunt constient ca sunt inca imatur, si asta pentru ca nu am trecut prin multe din experientele vietii. Spui ca nu stiai cum sa scapi de mama ta, macar ai idee ce spui? Intr-o zi poate o sa fii mama, o sa fie singura sansa de a afla cum e sa fii in situatia mamei tale. Sa afli ca vrea sa plece de acasa copilul tau?! E enorm de dureros... Intelege ca parintii sunt poate singurele persoane care te iubesc pe pamant, mai ales in momentul de fata. Spui ca te-a batut, dar nu cred ca a facut-o din rea intentie si fara motiv, ma gandesc ca asa am proceda multi in astfel de situatii. Stiu nici eu nu sunt de acord cu violenta, dar nu o judeca pentru faptele ei, sunt sigur ca i-ai dat motive si a reactionat astfel din cauza actiunilor tale, condusa de frica consecintelor. Nu te grabi sa judeci, asteapta sa ai si tu copiii tai, sa vezi cum e sa nu dormi zeci de nopti din cauza lor, cum te toaca la cap zi de zi, iti da o sumedenie de motive sa fii ingrijorata, sa vezi ca reactionezi mai bine decat mama ta, sa fii un exemplu pozitiv in comparatie cu ea si apoi sa spui ca a gresit agresandu-te. Dupa ce o sa treci prin aceste etape ai 99.5% sanse sa imi dai dreptate.
Poate esti in situatia in care esti agresata des si fara motiv, daca e asa cuvintele mele nu se potrivesc in situatia ta, si solutia ar fi sa apelezi la cineva, este deja o problema grava. Mi-ar placea sa te ajut, daca vrei sa mai schimbam ceva vorbe imi poti lasa un mesaj cu fb tau in privat. Succes si mare mare grija la alegeri, viitorul tau depinde de ele!

1 răspuns:
| raluk27 a răspuns:

Cand nu ai nici bacul, ce fel de job crezi ca vei găsi?
Esti într-o relație la distanță, care se poate schimba oricând la 180 grade. De exemplu, maine nu iti mai raspunde la telefon. Ti se pare ca ai atat de multa stabilitate incat sa pleci din familie, sa iti risti cariera, siguranta și sprijinul financiar? Niciodată nu e o idee buna sa duci o viata chinuita pentru un bărbat. Sa zicem că te angajezi. Cum o sa trăiești in București cu un salariu de 700-800 lei?