| alinamihaela2012 a întrebat:

povestea mea e urmatoarea: acum un an aproape am cunoscut un baiat, pe R, coleg cu o prietena de-a mea. nu ne-am placut din prima, insa timpul a trecut si noi am inceput sa vorbim din ce in ce mai des si ne-am imprietenit. Dupa 6 luni, ne-am cuplat, insa relatia nu a durat mai mult de o luna. El a pun punct, deoarece si-a dat seama ca nu ne potriveam ca iubiti (eu sunt mămoasă intr-o relatie, iar el este mai rece) ci doar ca amici. Acum pastram aceasta relatie de prietenie pura, in care vorbim des si despre orice, numai ca eu as mai da o sansa realatiei, deoarece inca mai am anumite sentimente. Insa ma lovesc de refuzul lui. oare as putea sa-l recuceresc? daca a simtit o data ceva, oare o putea simti din nou?

Răspuns Câştigător
| nucaraata a răspuns:

Uite Alina... Un prieten adevarat e greu de gasit, si mai greu de parasit si imposibil de uitat. Intotdeauna cand intr-o prietenie intervine dragostea, iar sentimentul nu e reciproc, incepeti un joc pe care e foarte greu sa-l terminati.
Tu vei fi mereu geloasa, chiar daca nu asta e intentia ta. El te va stii mereu aceeasi prietena buna careia sa-i poata zice totul, cand de fapt sufletul tau va fi plin de tristete. Si in timp tu vei simti nevoia sa te indepartezi...si veti ajunge ca relatia dintre voi sa se raceasca. Spune tu acum sincer. o perioada dupa ce v-ati despartit nu ati fost mai distanti? Si cred ca nici acum nu mai sunteti ca inainte.
Deci sfatul meu este sa incerci sa stingi vapaia ce arde in sufletel.Pentru ca daca il vei stresa prea mult, el o sa inceapa sa te evite...si nu cred ca asta vrei. Incearca sa separi sentimentele de prietenie cu cele de iubire, si sa incerci sa treci la alt baiat, chiar daca vei simti ceva groaznic in tine cand te vei gandi ca va trebui sa te saruti cu altcineva. Dar timpul vindeca ranile... Funda?

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu ştiu sigur ce sfat să-ţi dau! Vezi tu speranţa moare ultima, aşa că speră, poate cu timpul revine la vechile sentimente sau poate la altele noi şi mai profunde! In acelasi timp daca fortezi nota, e riscul sa-l pierzi si ca prieten! Iar un prieten bun si adevarat gasesti mai greu! Să fii iubită maxim!

| neutrino a răspuns:

O femeie mai are si o mandrie. Ti-e iti lipseste. Baiatul nu te doreste ca iubita. Tu te-ai pupa cu cineva care nu-ti place?

| alinamihaela2012 explică:

Da, Deea, o perioada de vreo cateva zile nu am mai vorbit... apoi el m-a intrebat primul "ce fac?"... stiu ca o prietenie se gaseste greu, tocmai de aceea il apreciez enorm, pebtru a este genul de baiat care vorbeste deschis si sincer si e mereu acolo pentru mine