| Pauladanielayyy a întrebat:

Buna,as vrea sa ma ajutati cu un sfat ceva, va rog nu fiti rai.Am 1 an cu iubitul meu care e musulman, mergea bine la inceput si imi placea de el si am decis sa ne mutam impreuna petru ca aveam nevoie si eu si el sa stam undeva. Cum am zis a mers bine ceva timp dar dupa a inceput sa imi spuna sa nu ma imbrac cu anumite haine, adica fara pantaloni scurti, fuste sau rochii sa nu ies in club sau alte parti(plus ca ies odata la 6 luni in club nu e ca si cum ma duc in fiecare sapt) acasa stau, fac mancare, curat pe langa asta muncesc si foarte mult am un job nu e ca și cum nu merit.Dar ce am facut a fost gresit si stiu asta, am discutat cu el anumite chestii ce ma deranjează dar parca degeaba.Si intr-o zi am fost invitata de prietenele mele sa iesim in club si chiar imi doream sa ma duc avand in vedere ca nu m-am mai dus demult si prietenele mele au adus alti prieteni, m-am ametit putin si m-am sarutat cu un baiat de acolo si m-am simtit foarte prost, ma judec in fiecare zi si sunt foarte aspra cu mine.Si faza e ca ma gandesc la baiatul respectiv dar parca nu ii pot da drumul iubitului meu, stiu ce o sa ziceti ca nu il iubesc daca m-am sarutat cu ala pur si simplu m-a luat valul si efectiv dupa am inceput sa plang.Nu am cu cine sa vorbesc si ma simt foarte prost.Nu stiu ce sa fac.Pentru ca mine foarte greu

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Relatia cu un musulman este dificila, fiindca ei au reguli stricte pe care ti le vor impune la un moment dat, daca te vei casatori cu el.
Acum incearca sa ti le impuna dar inca nu-i sigur ca vrea s ate piarda, probabil pentru ca sunteti in Romania unde nu poate sa faca ce vrea el.

Dar odata casatorita sau plecata ca concubina lui, in tara lui, vei fi foratta si chiar lovita sa te supui in totalitate legii si religiei musulmane.
Sfatul meu este sa-ti cauti un alt barbat, orice ar fi el, dar nu musulman!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te puteai gandi de la inceput ca iti va impune anumite restrictii.
Asa sunt musulmanii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai eu simplu. Va despărțiți. Restricțiile pe care le ți le impune vor fi din ce in ce mai drastice și pare că tu nu ești dispusă la asa ceva.

| mODIN a răspuns:

Deci, pe de o parte, ti se pare absurd ca nu ii place cand te imbraci provocator si mergi in club, dar pe de alta parte, cand o faci, te imbeti si te pupi cu alti baieti? Nu mi se pare ca religia are vreo relevanta, doar nu esti tu genul de persoana in care poate avea cineva incredere.

| Pauladanielayyy explică (pentru mODIN):

Sa iti iei o rochie sau un tricou sau pantaloni scurți nu vorbesc la modul acela de haine, am 19 ani, te astepti sa port batic?

| AliGab a răspuns:

Stai sa vezi cand ti-o interzice sa te duci la serviciu si te-o obliga sa porti pe cap tot timpul chestia aceea a lor. Sa nu mai spunem ca va veni si violenta fizica daca nu te supui

| ioana748 a răspuns:

Posibil relatia actuala s-a cam consumat si a aparut etapa in care vedeti defectele celuilalt.
Tu inca nu ai gasit barbatul care sa te faca sa l iubesti atat de tare incat sa nu concepi sa iesi la club fara el O fata cand iese singura in club, nu e ca si cand s ar duce la slujba de duminica sau maslu, se duce pentru ca simte nevoia sa faca cunostinte noi, de gen opus, sa fie admirata si curtată, validata ca femeie. Nimic rau in asta, foarte bine.
Ca sa sintetizam, tu acum esti Intr o relatie care nu iti ofera ceea ce ai tu nevoie.
Si varianta simpla ar fi sa inchizi aceasta etapa din viata ta.
Iti doresc sa iti gasesti perechea potrivită fara de care nu ai pleca la distracție, caci ce farmec ar avea fara el
Toate cele bune ❤️

| Miruna333 a răspuns:

Stai intr-o relatie toxica. Iubitul tau incearca sa te controleze, iar tu nici nu te opui. Nu e normal ca un om sa iti spune ce sa faci sau ce sa porti. Da-i inimii ce vrea. Daca il iubeai cu adevarat, nu puteai sa te uiti la altul sau sa il atingi. Incearca un psihoterapeut.

| Madaxo97 a răspuns:

Relația cu un musulman așa este, plină de restricții, ar fi trebuit sa stii din prima ca așa e religia lor si au alte reguli față de noi. Daca crezi ca nu te poți supune si nu le poți respecta, mai bine desparte-te de el.
La faza cu clubul a cam avut dreptate se pare, ca ai ajuns sa il înșeli in club, fix de ce ii era lui frică.

| Thrx1234 a răspuns:

Cunosc bine ce înseamnă să fii soție de musulman….de la prieteni etc….
Sunt prea stricți dar măcar nu înșeală la ei femeia este sfântă
Și el a avut dreptate într-o parte, vezi dacă ți se dă drumul în club? Se pot întâmpla și astfel de evenimente….cel mai bine este dacă te gândești la altul lasă-l pe băiatul musulman poate își va găsi și el o nevastă supusă din țara lui o seară frumoasă