| mimishor_3075 a întrebat:

Rog seriozitate.Sunt minora si mi-am inceput de curand viata sexuala, neprotejandu-ma. Mi-a intarziat ciclul cu 2 zile.Credeti ca e posibil sa fiu insarcinata chiar daca partenerul nu s-a ejaculat in interior ci in afara? Mi-e foarte frica si nu am cu cine vorbi despre aceasta tema.Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul de a fi insarcinata in conditiile spuse de tine este cuprins intre 4 si 30% in functie de perioada ciclului menstrual in care te gaseai, daca partenerul tau are mai multi ani de experienta. Daca esti in primii ani de viata sexuala, riscul se dubleza.
O intarziere de doua zile nu inseamna neaparat sarcina, poate fi o dereglare provocata de inceperea vietii sexuale, mai ales ca ai sub varsta minima la care organismul e pregatit pentru sex, asa incat inceperea vietii sexuale a fost receptata ca o mare agresiune.
Va trebui sa astpeti 7 zile de la data la care trebuia sa vina menstruatia si apoi sa faci un test de sarcina (chiar daca apare o sangerare intre timp). Daca testul e negativ trebuie repetat dupa 3-4 zile. Apoi, e neaparata nevoie sa mergi la ginecolog. In prima luna de la inceperea vietii sexuale orice femeie merge la ginecolog. Tu fiind minora si avand viata sexuala, ai un mare risc de cancer de col uterin, deci e cu atat mai important sa mergi la medic. Trebuie desigur sa te insoteasca unul din parintii tai sau un tutore legal pana la implinirea varstei de 18 ani.

Abh
| Abh a răspuns:

Mai fetelor, ejacularea " in exterior" nu e o metda de contraceptie. Pune-i mana pe varful penisului in timpul preludiului si ai sa vezi ca e umed. Ce vei simti e lichid seminal si e plin de spermatozoizi. Numai unul e de ajuns sa ramai insarcinata. Nu-i mai permite sa faceti sex fara prezervativ. Poti fi gravida, ceea ce nu iti doresc la varsta ta. Fa un test de sarcina daca nu iti vine menstra intr-o saptamana.

| monyk a răspuns:

Buna, pai daca e ejaculat in exterior nu ar trebui sa iti faci griji, dar totusi riscuri exista, ca se poate din greseala sa se fi strecurat vreun spermatozoid, daca ati fost atenti atunci stai linistita, daca ti-a intarziat 2 zile nu inseamna ca esti neaparat gravida, se poate sa fie din cauza unei dereglari hormonale, mai ales ca zici ca esti minora, la aceasta varsta se mai intampla sa intarzie ciclul, e ceva normal si mie imi intarzie adesea, poate fi si din cauza alimentatiei, stresului, hormoniilor, totusi un test de sarcina ar fi indicat, ai grija de tine si pe viitor sa nu uiti de protectie, este pentru binele tau.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă nu te-ai protejat e posibil să fii însărcinată, chiar dacă el a ejaculat afară. Această metodă contraceptivă are o rată foarte mică de succes şi poate fi folosită în cazul în care un copil nu ar fi o problemă. Dacă au trecut 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat fă un test de sarcină pentru a afla dacă ai rămas sau nu însărcinată. 2 zile întârziere nu e mult, mai ales că de obicei se produce o dereglare hormonală după ce îţi începi viaţa sexuală, dar ceea ce trebuie să înţelegi tu este că poţi să rămâi însărcinată la orice contact sexual neprotejat şi există posibilitatea de a te îmbolnăvi. Dacă tot ţi-ai început viaţa sexuală la o vârstă nepotrivită cel puţin foloseşte prezervativ şi mergi o dată la 6 luni la ginecolog pentru că riscul de a face cancer de col la vârsta ta e foarte mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 zile nu e relevant.
Mergi la mama ta, sau la dr de familie, sau la dr scolar.
Cere-i iubitului tau sa foloseasca INTOTDEAUNA prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ce bătaie meriți că ești minoră și ai făcut asta!
Poate este o sarcină dacă este o întârziere mai mare de 5-7 sau 10 zile. Metoda coitului întrerupt are o protecție sub 50%, partenerul tău nu cred că este atât de abil pe tehnică și poate pierde la retragere o picătură de spermă suficient cât un spermatozoid să fecundeze ovulul tău.
Nu ai cu cine vorbi de acestă teamă? Păi el ce este? Doar sex și restul nu discutați nimic? Dacă rămâi însărcinată nu este și răspunderea lui?
Care este povestea voastră?
Neprotejat? Dacă nu te protejează el, foarte frumos îi faci cadou un prezervativ, nu-l vrea îl refuzi și pleci. Nu trebuie să riști tu sănătatea că este el încăpățânat!
Ai grijă de tine și vino cu picioarele pe pământ.
Apropo, la școală mai mergi?
Cu plăcere.
Pa, pa.