| anonim_4396 a întrebat:

Bună, să ma prezint. Am 11 ani (numele nu conteaza). In ultimul timp sunt geloasa pe prietenele mele. De ce? Fiindca ele au o sora, dar eu nu am (absurd) cand am auzit-o pe una din ele ca va avea o sora am ramas socata. Acum dupa ce am aflat ma simt singura, i-as spune mamei mele ca vreau o soră, dar inainte de asta spuneam ca nu vreau fiindca imi era rusine, dar acum inteleg cum e sa fii singur. Mama mea are 35 de ani si deja mi se pare ca e tarziu. Va rog spunet-mi cu ce as putea sa-i distrag atentia? Pur si simplu mi-e rusine sa-i spun pur si simplu,, vreau o sora,, (sunt timida) Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| ShamelessQboy a răspuns:

Lasă timiditatea, dacă nu poti sa-i spui direct scrie un mesaj, sau o felicitare unde mentionezi ca vrei un frațior!
Succes!

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Vârsta mamei nu este un impediment de a nu mai "poată" să procreeze încă un membru nou, problema este sa și vrea. Nu poți face un copil la comandă, contează și dacă părinții pot financiar să mai ducă încă unul, de sănătatea mamei și bineînțeles dacă sarcina are succes de reușită, in primele 3 luni sunt cele mai greu căci poate sa se prindă fătul sau nu, astfel ducând la avort spontan. Poți discuta nu numai cu mama ta, ci cu ambii părinți în dorința ta și că ești pregătită să o ajuți pe mama ta la îngrijirea surorii/fratelui tău. Totul depinde și de noroc daca e să poată avea un copil.
Dacă mama ta spune ceva in legătură cu vârsta, mă dau un exemplu cu mine, eu îmi doresc un copil și ne-am "plănuit" că la anul să facem, asta înseamnă că eu voi împlini atunci 37 de ani. O prietenă de-a mea a născut la 41 de ani. Deci se poate, deși contează și de alți factori pe care ți-am menționat mai sus.
Și nu trebuie sa fi geloasă, este un păcat în fața lui Dumnezeu să porți invidie pe cineva. Dacă nu se va întâmpla momentul fericit, trebuie sa te resemnezi. Și eu am fost singură la părinți, și eu mi-am dorit frați/surori. Mama îmi adusese o pereche de gemeni, dar din păcate nu a putut continua sarcina din motive de sănătate ce au apărut între timp și a trebuit să facă avort, astfel pe toți 3 i-am fi pierdut dacă ducea sarcina până la termen, așa că am preferat sa fiu singură decât să fiu orfană de mamă.

| Freya1 a răspuns:

Daca ai tai nu au mai facut inca un copil presupun ca au avut motive intemeiate probabil nu au mai simtit ca isi pot asuma responsabilitatea asta, nu mai pot, nu isi permit financiar, nu mai au rabdarea necesara etc asa ca tu asta trebuie sa imtelegi.
Sa iti scoti din cap este simplu trebuie doar sa te gandesti ca ai fost intr-un fel mai privilegiata si speciala incat ai tai nu au mai simtit nevoia sa mai faca un copil

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer și deschis cu mama ta despre ce simți. Nu trebuie sa iti fie rusine, ea te iubeste si iti intelege sentimentele. Dar vorbește cu blândețe și respect profund. Un raspuns blând îndepărtează furia.

| Staif a răspuns:

1. Inca un copil intr-o familie, nu depinde de toanele unei pustoaice.
2. Sexul nu poate fi ales. Ar putea fi un frate.
.
Si, probabil ca vrei sa-i atragi atentia, nu sa i-o distragi.