| raluca13100 a întrebat:

Vreau neaparat sa primesc sfaturi de la voi, ce pot sa fac sa ajut o prietena. Ea are o mama foarte reeea, foarte perfectionista si care nu prea zambeste prea des si care desigur traieste dupa ideea ca trebuie sa-si faca fiica ei prieten tocmai la 25 de ani ceea ce cred ca e foooarte absurd! Are un tata care sufera de tulburari psihice si care face mereu panarama in casa lor(certuri care constau in jicniri la adresa mamei ei si batai). Ea e distrusa fiindca parinti ei nu numai ca nu o lasa sa isi faca prieten dar o izoleaza de toti cei din jur nici cu mine nu prea o lasa sa vorbeasca dar eu o cunosc de 8 ani si ne spunem orice si am ramas socata cand am auzit povestea ei! Cel mai reusit raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

Pai, in primul rand ar trebui sa aiba o discutie foarte serioasa, pe un ton calm cu parintii ei. Trebuie sa-i spuna ce o deranjeaza pe prietena ta la parintii ei si invers. Trebuie sa le spuna ca este normal ca orice adolescenta sa aiba un prieten/amic/iubit, prieteni, etc. Daca nu se schimba nimic, ar fi bine sa mearga la un psiholog, alaturi de parintii ei. Cred ca asta este cea mai buna solutie. Multa bafta!

2 răspunsuri:
| mysteriouswoman6905 a răspuns:

Nu-i poti schimba parintii mai ales daca ai zis ca sunt asa cum ai zis.Cel putin nu singura. Poate te ajuta parintii tai. Oricum, tot ce poti face tu este sa ii fi prietena in continuare si sa o ajuti sa treaca peste aceasta perioada.Si ai putea sa o ajuti si in legatura cu iubitul. Daca ai cunostinte sau la scoala, nu trebuie decat sa fiti atente ca sa nu afle parintii ei.Si daca ar lasa-o la tine ar putea vorbi cu el pe messVa fi mai greu pentru ei sa aiba intalniri, dar gasiti voi o modalitate.De exemplu le ziceti parintilor ca mergeti in parc(ar trebui sa nu fie prea aproape de casa), dar voi mergeti de fapt sa va intalniti cu X, iar tu sa ai grija daca va vede cineva cunoscut.Va descurcati voi cumva.
BAFTA!

| LuizaElena a răspuns:

Pai...nu prea ai cum sa o ajuti.Inafara faptului ca o poti incuraja sa mearga mai departe, sa ii asculti problemele, sa ii dai sfaturi si sa ii dai in special toata dragostea si atentia de care are nevoie.Eu cred ca asa ai putea sa o ajuti si sa ii demonstrezi ca ii esti cu adevarat prietena! Succes! Si numai bine prietenei tale!