| anonim_4396 a întrebat:

Bună,scuze că postez iar, dar nu am cui cere un sfat.Am 27 de ani, stau în Ploiești și nu am prietene și nici iubit, deci practic nu am cu cine vorbi, deci nu am viață socială(O să râdeți de mine). Sunt foarte timidă și mai plinuță.De stat, stau pe aplicații de dating folosesc doar Jaumo și badoo.Acolo primesc multe vizite și mesaje de la cei de sub 25 sau peste 30 mai mult perverse și sau de la ciudați,iar cei ce îmi sunt prieteni (pe unii ii am pe insta), fie nu mai intră sau nu mai îmi scrie pe insta.Că îi refuz pe alții mă înjura mai ales de aspect, iar dacă nu răspund imediat tot mă înjură.Nu mă plâng(altfel mă plângeam de mult), doar cer un sfat. Uneori mă simt singură și când vreau să discut cu cineva de pe insta, fie nu e online fie au treabă sau nu îi interesează.E cineva apropriat/ă de vârsta mea și din același oraș care ar dori să discute cu mine? Poate să fie și din alte orașe(măcar virtual).P.s. poate se mai găsește cineva cu o problemă similară(dacă da,atunci puteți să îmi dați inatagram-ul, prin mesaj privat, dacă nu asta este)
Rog seriozitate, dacă ai de gând să mă critici renunță.

22 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ești tu cea din poză? Nu pari deloc plinuță. Ești chiar frumușică. Trebuie să ai succes.

| ReignForest a răspuns (pentru sabin89):

Nu sunt eu îm poză, eu mă arăt pe Facebook, nu aici

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu sunt din Bucuresti, apropiata de varsta ta si tot asa, timida. Daca vrei si sa legi prietenii, imi poti scrie.
Ai grija cu site-urile astea de dating. Parerea me e ca ar fi bine sa renunti la asa ceva. Majoritatea persoanelor de acolo au o problema, mai putin grava sau grava, asa cum ai si tu, cu timiditatea, numai ca altii pot avea probleme grave, chiar psihice, si nu cred ca e ok sa risti. Ar fi bine daca ai incepe sa faci lucruri ca sa scapi de timiditate si sa te bagi in seama cu oameni cu care ai lucruri in comun, e mai putin riscand decat pe aplicatie.

| sierra1 a răspuns:

"Sunt foarte timidă și mai plinuță...care ar dori să discute cu mine?"

cineva care-ți seamănă ar fi persoana potrivită. Găsește-o la locul de muncă, la școală, la...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cunoști pe nimeni în jur? Imposibil! Deci cunoști. Atunci pornești din om în om.

| ReignForest a răspuns (pentru sadrian46):

Cum am zis nu, nu știu pe nimeni

| sadrian46 a răspuns (pentru ReignForest):

Adică, cum pe nimeni? Ai un serviciu? Câți oameni lucrează acolo?
Frecventezi o biserică? Încearcă. Dar un club de fitness? Încearcă. Dar filarmonica și teatrul din oraș? Încearcă. Dar discoteci și cluburi în Ploiești? Încearcă.
https://ro.top10place.com/c/dance-club/l/ploiesti/
Peste tot, oameni se întâlnesc cu oameni.
Uite un eveniment sâmbătă în Ploiești.
https://www.showpass.ro/event/67214/ALBANO-ROMINA-POWER-LIVE-TOUR-2022
Dacă aș fi acolo aș merge și eu.
Dacă vei merge, îți vei pune fermoar la gură? Nu vei vorbi cu nimeni nimic?
Deci nu știi pe nimeni la 27 de ani? Dar vrei să știi pe cineva, la 27 de ani?

| Emma30555 a răspuns:

Cauta un job dacă nu ai, sau mergi la niște cursuri de dans, de pictura de orice ți ar plăcea. Încearcă sa cauți medii reale pentru a socializa. Prieteniile asa se fac, pornind de la lucruri pe care le ai în comun cu alți oameni, dacă stai izolat te și rupi cumva de realitate și nu prea mai ai ce vorbi cu oamenii. Cauta sa ai activități, voluntariat pe undeva, poți face o facultate noua sau niște cursuri de dezvoltare

| Yuoia a răspuns:

Ma uimesti! Sa nu crezi ca te cret. Dar cum sa stai pe aplicatii de dating? Acolo sunt doar cei ce cauta aventura... de o partida! Apoi, alta la rand.
Nu am Instagram ca as fi vrut sa vad cum arati.
Intreb si eu ca si sAdrian: lucrezi?
Ma mir ca el nu ti-a spus cat de plinute si ce apreciate sunt femeile plinute in Ardeal. Serios vorbesc.
Ce ar fi sa faci city break? Un weekend la Cluj, altul la Tg, Mures si tot asa. Vei vedea cum arata tinerii. Si iti vei gasi prieteni buni. Nu... $%&*^#. Poate in acele orase, poate pe tren.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

O, si inca ceva.
Cunosc Ploiestiul. In ce parc voia el sa te duca si era asa de departe? In Ploiesti sunt parcuri la tot pasul. Doar daca nu voia sa te duca in parcul de dincolo de gara de vest. Pe Maps apare ca Parcul municipal Ploiesti vest. Dar mi se pare ca in oras ii spuneti altfel.

| ReignForest a răspuns (pentru Yuoia):

Exact parcul ala de la gara de vest

| Yuoia a răspuns (pentru ReignForest):

Oh! Bine ca nu te-ai dus.
Cine stie ce pateai acolo.

| iulia0514 a răspuns:

Păcat ca nu ești din Cluj puteam ieși la o cafea happy

| Daz01 a răspuns:

Aplicațiișe astea de dateing sunt o prostie de cele mai multe ori. Majoritatea oamenilor de acolo caută aventuri (atât bărbații cât și femeile) și sunt pline de cudați. Cu siguranță nu acolo găsești prieteni. Sper ca printre cei de aici să găsești prieteni. Succes.

| Pths89 a răspuns:

On-line is just for fun, take a fkn break and go to the real world, get your life back! You can do it!

| aimond a răspuns:

Trebuie sa ai grija cu cine iesi si in ce imprejurimi, dar in acelasi timp trebuie sa incerci sa fii cat mai sociabila. Pentru a-ti face prieteni noi trebuie sa iesi din zona ta de confort si sa iesi din casa.

Trebuie sa iti petreci mai mult timp in viata reala, in parc co o carte in mana, la magazine, la un muzeu si sa reduci timpul petrecut online.

Daca te ajuta cu ceva, eu am 31 de ani si am fost exact ca tine. Mi-a luat mult timp sa imi dau seama ca nu e bine ceia ce fac. Am inceput prin a merge la sala, acolo mi s-au deschis ochii prima data cat de placut este sa faci parte din societate si tot acolo m-am facut primii prieteni de lunga durata care ne potrivim la caracter si mentalitate.

Iar un aspect important este ca nu trebuie sa te ascunzi in spatele unor paravane false, tu trebuie sa fii tu insati. Parerea lumii nu conteaza si nu trebuie sa te afecteze.

| ReignForest a răspuns (pentru aimond):

Am fost la sală și nimic, mai ies pe afară și stau pe bancă.

| andreipaskk1 a răspuns:

Problema cea mai mare la tine e varsta.Majoritatea care sunt oameni ok si nu niste tampiti care vor doar sa faca sex siau gasit o relatie deja o sa iti fie mai greu da incearca sa cauti pe insta barbati la varsta ta si sa slabesti si sa fi atractiva

| Annasicamy a răspuns:

Buna,îmi pare rău că nu ești mai aproape de mine,ai grija cui îi răspunzi la mesaje mai ales daca vrei un iubit...îți trebuie mult timp să cunoști o persoana sunt multi nesimțiți, ciudați, nu ieșii cu ei daca sunt suspecți, din lipsa de ocupație, sau fă-o dar în locuri publice..ai grija de tine

| lilianaloredana5 a răspuns:

Buna. Pot fi prietena ta virtuala. Ma numesc Loredana?