| MariaMaia879 a întrebat:

Buna seara! Am o situatie dificila si sunt sigura ca nu sunt singura care trece sau a trecut prin asta. Sotul meu e dependent de pacanele!
Inainte sa ne cunoastem am aflat de la prietenii lui ca obisnuia sa joace tot salariul la pacanele si dupa facea datorii. Dupa ce ne-am cunoscut si ne-am mutat impreuna am hotarat sa avem un viitor amandoi eu nestiind la momentul acela viciile pe care le avea in trecut, dupa ce am aflat ca se lasase oarecum de cand eram impreuna pentru ca eu gestionam salariile noastre si oarecum nu prea puteau disparea bani fara ca eu sa stiu, totusi cu datorii a scapat iar la ele si dupa ce l-am prins si l-am amenintat ca ne despartim daca nu le lasa, s-a potolit, pana azi! Cand am aflat surpriza ca a inceput iar sa joace, salariile am decis sa le punem pe cardul lui fiind un card mai ok ca siguranta si eu avand incredere deplina in el ca nu mai face asa ceva. I-am luat telefonul la control fara sa stie pentru ca atunci cand ii ziceam sa-mi arate tranzactii evita si am aflat in seara asta de ce, avea tranzactii de la casa de pariuri de cate 6-700 de lire (locuim in Anglia).
Nu stiu ce sa fac. El este un om minunat cu mici defecte, dar faptul ca e dependent de aparate e cel mai mare defect, poate sa fie miere, sa-mi aduca luna si soarele, asta l-a stricat. Am incercat sa-l repar sir la rand, dar vad ca degeaba. Atunci cand e prins jura ca nu mai face pana cand scapa iar si tot asa. Faptul ca ma minte si ca-mi ascunde asta pentru mine simt ca s-a terminat. Imi pare rau sa ne despartim si sa ajungem la divort, dar nu mai vad speranta in el, nu vreau sa ajung sa ma ingroape in datorii. Voi ce ziceti? Momentan nu am discutat cu el pentru ca doar ce am aflat, dar intentia mea e sa pun capat inainte sa fie mai rau.

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Nu prea poți scăpa de dependenta asta, doar 8% reușesc să scape, hai 10, restul joaca până închid ochii! Dependenta de jocurile de noroc nu este o dependenta ci ceva mai grav, specialiștii susțin că e o boala psihica, multi au scăpat doar prin sinucidere de ele.
In Anglia poate online sa isi pună interdictie mi se pare peste tot sa nu mai îi primească in sali, la noi nu se poate, la noi trebuie sa mergi fizic in toate cazinourile din oraș să îți pui auto excludere.
Nu poți să îl convingi decât dacă își pune online peste tot interdicție!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca stiai ce probleme are dinainte, ai crezut ca il poti schimba, fiind femeie?
Te-ai inselat.
Asa ceva e greu de scos din capul unora. Va continua sa faca asta cat va trai.
Depinde doar de tine daca il vei mai intretine sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma dar tu continui a te minti, spuand in continuare ca-i un om minunat, cand in realitate este total opusul, nepasandu-i d etine, de familai viastra, de situatia in care va pune cu datorii samd.
Sfatul meu este sa rupi relatia cu el definitiv, fiindca o relatie cu acest om nu-ti va aduce niciodata fericirea sau o viata linistita si un viitor bun.

Oamenii NU se schimba NICIODATA, indiferent de cat promit, nu sunt capabili sa se tina de promisiune, fiindca acest viciu este adanc infipt in sufletul lui si nu va scapa niciodata de el, doar se va preface, va continua sa promita, dar totul este minciunafiindca intotdeauna va revenii la viciul lui, asa cum de fapt s-a si dovedit pana acum.
Cu acest om nu poti facce nimic, decat sa te desparti definitiv de el, ca sa poti avea o viata fericita cu altul.

| doctorandus a răspuns:

Dap, taica-meu era betiv, cartofor, afemeiat. Mama a trebuit sa divorteze de el. Vestea buna e ca mai tarziu a renuntat la aceste vicii, dar cat timp era casatorit cu maica-mea nu dadea niciun semn de vindecare.

| relian a răspuns:

laughing ce funny esti, ai dat asa o tenta comica la proble a ta, esti femeie de treaba, dar se pare ca te-ai incurcat cu un vintura vint.

Asta e se mai intampla, nu ai spus citi ani ai, asa ca daca esti tinara si nelinistita, nu mai astepta sa imbatrinesti linga moara aia de vint, faci vint tu lui laughing cauta altul, timpul trece tu tot speri, Luna de pe cer vorba ta laughing care nu o sa vie niciodata, dar stai cu speranta ca poate poate se va face om de treaba.

Stii vorba aia lupu is schimba parul, dar naravul ba, deci vorbe iti poate spune exact ce doresti tu sa auzi, dar tu de vorbe ai nevoie?

Se pare ca pana una alta vorbele teau facut si pe tine, odata ce spui ca de x ori tio jurat, tio promis, si tu ai pus boticu la vrajeala lui laughing norocul lui, ghinionul tau.

Ce parere avem? Tu ar trebuie sa stii mai bine, pentru ca locuiesti cu exemplaru linga tine, stai cu el la masa, stai in pat.
Joaca stii de ce? Ca are cu ce laughing ca de era somer, daca era in RO si nu avea job, nu avea ce juca, nu avea cine il imprumuta. Asa ca o va face atita timp cit va avea ce juca, adica bani. Cum in Anglia sunt joburi, toata lumea munceste, el chiar de-ar fi puturos, sa zic, siar rupe de la fund numa sa faca bani si sa isi satisfaca pofetele laughing

| anonimg a răspuns:

Era să zic ca să îl accepți în viața ta doar dacă veniturile vor fi toate transferate pe cardul tău. Dar nu este bine, deoarece viciul din el ar duce inevitabil la crimă, și deci s-ar face un mai mare rău.
Ia-l forțat și du-l la biserica adventistă de ziua a șaptea. Acolo este singura lui șansă de reeducare. Dacă opune rezistență, atunci e clar că alegerea lui este mai degrabă moartea decât renunțarea la viciu.

| AliGab a răspuns:

Pe fratele meu l-au parasit toti darorita acestui viciu, chiar si eu ca nu mai puteam face fata sa imi tot ceara favoruri (bani nu-i dadeam), maica-mii chiar ii fura din geanta la 30+. Cum crezi ca a sfarsit? Din pacate s-a sinucis.
Cu mare parere de rau iti spun ca acesti oameni nu se vindeca si nici nu faci nimic cu ei. Nu mai pune banii pe cardul lui. In ceea ce priveste divortul, nu pot lua decizii in locul tau, dar eu nu as mai sta pe ganduri

| ioana748 a răspuns:

Sa stii ca este vorba de o boala de ordin psihic si se poate rezolva.
Daca il iubesti ramai si ajuta l cu aceasta boala, daca nu, asta i viata.
Are nevoie de sprijin si terapie.
Insa merita efortul doar daca il iubesti si te iubeste, altfel, nu este datoria ta sa salvezi lumea.

| Mindfulness a răspuns:

Postează aici o întrebare cum își poate pune online autoexcludere peste tot, mai dă-i o șansă!

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă vrei să pui capăt relației e decizia ta. E rău să ai parte de un partener obsedat de păcănele.

| Thrx1234 a răspuns:

Sfatul meu pentru așa caz nu există medic ci voința, dacă n-o are lasă-l