| Florea_Mihaela_1980 a întrebat:

Buna seara am si eu o problema nu pot sa I fac pasaportul copilului meu minor 7ani vr sa plec in strainatate cu el pentru ca acolo locuiesc nu pot sa-i fac pasaportul fostul sot nu este de acord, am depus la tribunal o cere pentru a obtine eliberare pasaportului prin Ordonanta Presidential si cei de la tribunalul Constanta mi au respins cerea de 4 ori spune ca nu-i urgenta ce solutie exista ca sa pot obtine aceasta hotarire sa ma ajute cineva va rog sunt foarte disperata

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate noi nu te putem ajuta!
Va trebuii sa-ti convingi fostul sot sa semneze procura legala, sau sa convingi tribunalul din Constanta.
Noi chiar nu avem cum sa te ajutam, pentru ca nu suntem mai presus de lege, cum nici tu nu esti.
Din pacate, ai doar 2 solutii: ori pleci singura in strainatate, ori ramai in tara cu copilul, daca Tribunalul nu-ti aproba aceasta plecare.

| Freya1 a răspuns:

Orcum iti trebuie procura de la taicaso altfel nu poti sa faci nimic si te poate acuza si de rapire daca mergi fara voia lui cu copilul