| bbxbeibiiii a întrebat:

Cat timp este valabila o imputernicire de scoatere din tara a unui minor? Adica daca eu vreau sa plec cu mama in strainatate si tata semneaza ca e de acord, cat dureaza acel act?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de imputernicire ci de o declaratie autentificata de un notar public.
De regula se face pe o perioada de 1 an, dar se poate si pe mai putin, daca asa solicita cel care o da.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe o perioadă de maxim un an de zile.
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Pe procura notariala se specifica data iesirii din tara si data revenirii in tara.Care trebuie respectata.Cu acordul ambilor parinti.

| llauraa a răspuns:

Pai actul respectiv il faci pe ce perioada vrei tu