| mariantonia16 a întrebat:

Buna seara, am zis ca trebuie sa ma eliberez cumva ca nu mai pot, am o problema cu tatal meu. Mai mereu dar mai ales acum in ultimul timp are ceva cu mine, nu trece zi in care sa nu-mi spuna ceva despre mine despre casa ca sunt o putoare, o proasta, o nesimtita imi vorbește cu treci imi spune marsi de parca as fi vreo orfana in casa lui, sunt din sangele lui si totusi ma uraste atat de mult.
Situatia mea e cam proasta, el nu munceste, nu-i place, mama munceste mereu de dimineata pana seara uneori mai face si in plus. Stam cu chirie si traim pe un salariu de 20 de milioane al mamei, eu nu o pot ajuta, am 14 ani aproape 15.
Tata efectiv ma uraste, nu suporta sa stau langa el sa il intreb ceva, de multe ori se face ca nu ma aude, eu mă jur ca fac curat zi de zi, si mereu comentează ca nu fac nimic ca pute curu sub mine proasta dracu, ma ameninta cu bataia, ca ma calca in picioare, mereu cand il intreb daca ies afara spune ca da dar vezi ce faci la cat vii de parca as fi vreo panarama de am lipsit vreodata noaptea de acasa, de am fugit sau ceva. Mai spuneam sa nu aiba chiar asa deloc incredere in mine, imi pune multe intrebari la cat vii daca intarzii 10 minute se ia de mine. Efectiv ma simt in plus in familia asta si nu am cui sa-i spun, mamei nu-i zic nu vreau sa se certe cu el dupa 17 ore de stat in picioare plus ca nu vreau sa o zapacesc. Fratele meu are deja familie e mare nu-i pasa de mine. Mama nu are timp de mine cand e si ea libera sta cu nepotul meu, deci efectiv simt ca sunt in plus si imi doresc moartea de multe ori doar din cauza ca nu am timp sa-l petrec cu mama ca tata nu ma suporta..va rog ajutati-ma cu orice ..multumesc...

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maria, orice ar fi, sunt alături de tine, chiar și dacă distanța dintre "monitoare" ar fi mare happy
Te confrunți cu o situație foarte dură, și nu ar trebui sa treci de una singura prin frustrările tatălui tău!

Tatăl tău probabil îi place sa fie strict. Nu pot sa-ți sugerez sa pui piciorul in prag și sa-ți verși supărările, căci nu vei ști niciodată dacă vei strica "relația" pe care o aveți in momentul de față. Mie îmi suna a abuz, și nu ar trebui sa-i permiți sa facă astfel de lucruri cu tine! Crede in tine, căci vor fi persoane întotdeauna care îți vor tine spatele și te vor sprijini no matter what!

Dacă esti doar o moneda de schimb in fata tatălui tău, încearcă sa-i reamintești din când in când ca tu esti fiica lui. Sângele apă nu se face!

Este urat din partea tatălui tău ca te face sa treci prin astfel de lucruri oribile și respect mamei tale, căci te-a educat bine! sad

Dacă vrei sa vorbim, sa te ajut sa treci peste situație, Răspunde la mesaj. Te voi ajuta cu orice îmi sta in putința.

Mult succes și sa ai parte doar de iubire, cât vezi cu ochii happy

| Doja a răspuns:

Tatal tau nu te uraste. Din nefericire daca nu are o activitate (nu stiu care este motivul, si pe asta trebuie sa-l afli tu) un barbat incepe sa se simta inutil si sa intre in depresie. Apoi poate sa proiecteze tot ce ii lipseste asupra altora.

Personal cred ca e prins intr-o spirala in care se simte inutil, nu munceste pentru ca se simte inutil, apoi se simte inutil pentru ca nu munceste. E destul de greu de iesit din asta.

Daca am dreptate, afla care e problema lui reala. Vorbeste cu el si incearca usor usor sa-l ghidezi spre a face ceva. orice. care sa-i ocupe mintea. De la a repara ce e prin casa la a isi gasi ceva de lucru care sa produca bani.

E dificil, dar se poate recupera situatia. Succes