| Claudia15Maria a întrebat:

Hei! Ok sunt disperată si nu stiu ce sa fac
Mama nu ma intelege deloc încontinuu ma jignesc si alte chestii mereu dar mereu când ma vede ma cearta am incercat sa o ignor dar doare sa te faca propria mama proasta, nebuna, curva, nesimtita si inca câte... sa te lovească când nu faci ceva bine la fel si bunica locuiesc cu ele doua iar părintii divorţati tata nu ma suporta pentru ca nu a fost de acord cu sarcina de la inceput dupa toate astea mai sunt si abuzat sexual de varul meu si stam in casa geamana... când mama e supărată pe mine vine tatăl lui si continua cu o bataie... i-am spus mamei mele de tot dar spune ca inventez si nu ma crede desi face gesturi si de fata cu ea... ce sa fac? Nu are incredere in mine deloc desi nu are motive... nu am probleme cu nimeni sunt premianta iar ei nu ii comentez mda... ceva sfaturi va rog smr aproape 13 ani

6 răspunsuri:
| Zatharra a răspuns:

Ar fi bine să mergi la psihologul școlii pentru mai multe sfaturi, pentru că situația e gravă dacă tot ce ai scris aici e adevărat. Ședința e gratis.

| DimaAzeri a răspuns (pentru Zatharra):

Corect! Acesta esti primul pas si cel mai indicat. Ii doresc mult curaj si forta.

| AnaRadu a răspuns:

Hei. Poti apela la un psiholog chiar la scoala. Este destul de grav mai ales ca esti abuzata( daca este real ceea ce spui) poti contacta chiar protectia copilului pentru asta sau politia pentru a se lua masuri. Daca nu faci ceva acum, asta se va intampla mereu. Spune unei persoane care crezi ca te-ar putea ajuta, chiar dirigintei sau dirigintelui. Astfel ei vor lua situatia in propriile maini si vor rezolva cumva.

| catapinguu a răspuns:

Bună. E foarte tristă povestea ta, mi-au dat lacrimile. sad Adresează-te unui adult(profesor, diriginte, mătușă etc) pentru a merge la protecția copilului, la un phiholog împreună cu mama ta! Ce ți se întâmplă ție nu e deloc ok, e foarte îngrijorător. Telefonul copilului este 116 111! Îmi pare foarte rău pentru tine. Scrie-mi în privat.

| ANONIMUS251 a răspuns:

Buna probabil ca mama ta este foarte suparata din anumite motive si de aia reactioneaza asa

inceraca sa nu o mai superi

| Mozambica a răspuns:

Off,complicata rau problema ta.Eu cred ca cea mai buna solutie sa mergi la protectia copilului, sa suni la telefonul copilului(116111)...
Daca aveai doar probleme cu mama,era una, am si eu aceleasi probleme, dar sa te abuzeze sexual varul?!
Incearca sa-i spui cuiva problemele tale, rudelor, dirigintei de la scoala...
Cu mama stiu ca nu functioneaza cu ignoranta.Si mama se comporta la fel cu mine, dar faceam eu scandal, plangeam, ii reprosam si ii spuneam ca ma doare ceea ce imi spune, dar din pacate dupa prea mult timp problemele s-au remediat.Cand te loveste si vrea sa te bata oricine, fugi cat te tin picioarele.Eu asa faceam, fugeam, ma ascundeam unde puteam si apoi le era frica sa se ia din nou de mine ca stiau ce-mi poate capul happy.
Eu am aproape 14 ani, imi pare rau pentru tine.Deci,trebuie neaparat sa vorbesti cu cineva care poate sa ia masuri, fii puternic/a si sa nu faci vreo prostie, sa fugi de acasa sau altele ca iti va fi mai rau!
Te pup!
(daca vrei sa mai vorbim, raspunde-mi la raspuns)