| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara! As avea nevoi va rog de niste pareri dar fara raspunsuri aiurea sau la misto. Vi se pare normal ca prietenul meu sa aleaga sa participe la petrecerea de Craciun a firmei avand in vedere ca stie ca m-ar deranja asta? Efectiv stiu ce se intampla la astfel de petreceri sau la teambuild-uri, mai ales dupa ce vor bea, se stie ce se intampla, nu i-a pasat cand i-am zis ca ma deranjeaza si tot a mers. Apoi i-am zis ca si eu vreau sa merg cu o prietena peste cateva saptamani la o petrecere si mi-a spus ca daca merg se desparte de mine, ca el nu accepta asa ceva sa merg acolo fara el. Adica de ce el are voie sa se distreze cu altii peste noapte stiind ca ma deranjeaza si tot o face, si eu nu…

50 răspunsuri:
| OanaChris a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok, daca ma iubeste nu va merge la alte femei, dar tocmai asta intrebam, ca eu oricum cum pot afla chestia asta? daca merge sau nu, practic nu am cum afla

| Violleta2022 a răspuns (pentru OanaChris):

Nu stiu ce program are restaurantul ala, dar asta se poate vedea in invitatia de la companie, ca de obieci se pun acolo orele, sau te intelegi cu el, sa iasa afara la ora 10seara (de exemplu) ca sa mergeti impreuna, sa va distrati intr-un club.
In felul asta onoreaza si compania, prin prezenta lui, iar dupa 10 seara nu-i mai tine nimeni contul daca pleaca discret si se distreaza cu femeia lui, altundeva.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce vreau eu sa-ti spun este: fii diplomata si cu dragoste, obtii tot ce vrei, nu prin crize de gelozie, nu prin impunerea unor chestii, nu prin interzicere, nu prin santaj sau amenintari, ca-l pierzi.

Fii fata desteapta si da-i toata libertatea din lume, dar fii suficient de desteapta inca sa nu-ti poata refuza nici el vreo iesire si cand sunt situatii de acest gen, fa-te libera dupa petrecerea lui si spune-i ca-l astepti in cutare loc, sa continuati petrecerea impreuna, dar ca sa fii sigura ca vine si nu-l retine nimic, spune-i cu drag, ca treci sa-l iei.

| OanaChris a răspuns (pentru Violleta2022):

Da. problema e ca daca i-as propune sa plece la ora 10:00 ar face ca trenul dupa cum il cunosc

| Violleta2022 a răspuns (pentru OanaChris):

Nu si daca te iubeste si vrea sa petreaca seara cu tine, ca doar iesiti impreuna, sa continuati petrecerea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu totuși o petrecere de firma, nu o orgie.
Și da, bineînțeles că și tu ai voie sa te duci unde vrei.

Așa funcționează o relație sănătoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OanaChris):

Numai asculta ce zice Violeta ea da raspunsuri aiurea si maninca rahat, tu ai dreptate sa fi supărata pe atitudinea prietenului tau, el trebuie sa stea numai cu tine nu sa caute compania altor femei

| Robert2526 a răspuns:

Sa stii ca e amuzant ceea ce spui tu aici. Tu cand te duci la petrecerea aia, ai de gand sa il inseli?

| OanaChris a răspuns (pentru Robert2526):

Nimeni nu merge cu gandul de a insela, dar barbatii stii cum sunt mai ales dupa ce beau, poate nu inseala acolo, poate merg in alta parte si gasesc ceva pentru o noapte.

| Robert2526 a răspuns (pentru OanaChris):

Dar te poate insela oricand, nu trebuie sa te temi de asta. Pur si simplu nu poti sta cu frica ca te va insela. Din contra, faptul ca e un eveniment organizat de companie in care sunt prezenti colegii lui, sansele sa te insele sunt mult mai mici. Eu sunt convins ca nu te-a inselat. Cand inseli, nu o faci in vazul tuturor, sa poti avea martori care mai tarziu sa se foloseasca de asta impotriva ta happy Am inselat de multe ori, dar niciodata intr-un cadru de acest gen, gelozia ta in acest context este gresita.

| Robert2526 a răspuns:

Si oricum, oricat m-ar injura unii oameni de pe aici, oamenii mai au aventuri uneori si nu ma refer doar la barbati, e la fel si la femei, suntem fiinte poligame...Nu iti bate capul cu asta cat timp comportamentul lui fata de tine nu se schimba.

| OanaChris a răspuns (pentru Robert2526):

Adica ma sfatuiesti sa accept sa mearga la altele apoi sa vina sa se culce cu mine? hai ca asta a fost buna. Pai tu ai accepta ca iubita mea sa mearga sa se culce cu alti barbati si apoi sa vina la tine? Cum adica sa nu se schimbe comportamentul fata de mine? Pai automat se schimba, nu mai e iubire, atractie, daca face asa ceva. Daca ar fi atras doar de mine, nu l-ar interesa de altele, poate sa fie Miss Universe

| OanaChris a răspuns (pentru Robert2526):

Si daca iti spun ca la el la firma sunt o femeie si un barbat ambii cu copii si casatoriti acasa, si ei au aventura, se tin de mana la servici, in vazul tuturor, au fost surprinsi si facand s*x in masina in fata firmei, toata firma stie despre ei si niciun coleg nu a mers la familia niciunuia sa ii dea de gol… Nu am zis ca m-ar fi inselat la petrecerea firmei neaparat, ci dupa, cand vor bea, pot merge in alta parte. de aceea nu inteleg de ce pe mine nu ma lasa sa merg cu prietenele la petreceri sau in club…

| haileewatson a răspuns:

Exagerezi la faza cu petrecerea firmei. Ce anume crezi ca se intampla acolo? Te uiti la prea multe filme. Nu este dezmat. Firma aia plateste bani si organizeaza asta intr-un context profesional. Intr-adevar poate unii colegi vor flirta sau dansa, si vor bea, dar atat. Daca nu ai incredere in el mergi si tu! El poate veni cu un invitat.

| Robert2526 a răspuns (pentru OanaChris):

Nu,nu te sfatuiesc sa accepti sa te insele ci sa realizezi ca asta se poate intampla, indiferent cat incerci sa il controlezi, de fapt cu cat incerci mai mult, cu atat mai mari sansele sa se intample. Si da, nu e normal ca el sa nu te lase pe tine, asta chiar e o problema si trebuie sa discuti cu el.

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns:

Cat dureaza petrecerea asta?

| Xox0 a răspuns:

Din comentarii si postare reiese ca tu gandesti ca toti barbatii inseala. Ca e normal sa bea si vestita "stii cum sunt baietii dupa ce iau una mica..." Pai cu gandirea asta, vei fi inselata mult si bine si sigur e satul de tine din moment ce, lol, ii verifici activitatea pe social media si faci criza pe asta? Pai cine ar vrea o femeie asa? Pare ca din start nu respecti barbatul si nu crezi in cuvantul lui. Si sigur asa s-a ajuns la situatia asta.
Oricum te inseala mai devreme sau mai tarziu. As zice sa va despartiti, si sa lucrezi un pic la tine ca e jale, fara suparare. Cata posesivitate si nesiguranta. Si el iti alimenteaza gelozia? Pai sa plece la ma-sa.
Trebuie sa inveti ce e aia relatie sanatoasa, nu cu nebuneli din astea. O relatie unde cuvantul e cuvant si exista incredere. Voi nu aveti asta. Mai bine zis, tu nu ai asta.
Si el nu vrea sa faci iesirea aia cu prietena/le tale deoarece stie ca faci anumea. De asta il si doare-n cot de tine.

| AliGab a răspuns:

Foarte bine daca vrea sa se desparta... abia iti ia durerile de cap ce le ai datorita lui. Gaseste-ti fata unul mai normal, nu care sa se creada buricul pamantului

| Miruna333 a răspuns:

Amandoi ati gresit in egala masura pentru ca incercati sa va controlati reciproc. Tu ai o relatie cu un adult, nu ii poti impune lucruri, ce sa faca si ce sa nu faca, nu este copil, nu il educi, nu-i spui Aici nu-i voie. Un adult sanatos comunica si pune limite unde este cazul. El nu este vinovat pentru ca s-a dus la petrecere cu toate ca tu nu ai fost de acord. Inainte de toate, el are dreptul la libertate. Tu ii poti spune parerea ta referitoare la o iesire, intalnire, vacanta, etc, insa el este cel care face alegerea. Sa-ti impuna partenerul sa nu participi la un eveniment pentru ca, acolo,, exista sanse sa il inseli'', este total gresit. Unde mai este increderea in partener, in relatie?
,, Efectiv stiu ce se intampla la astfel de petreceri sau la teambuild-uri, mai ales dupa ce vor bea, se stie ce se intampla.''
Petrecerile de la munca si restul, nu sunt ca in filme. Nu si-o trag toti intre ei, apar stripperite si asa mai departe. Sa spui ca stii ce se intampla la astfel de petreceri este o generalizare excesiva sau stereotipizare. Astea sunt erori cognitive, cauta despre asta pe net. Daca bei, nu inseamna ca vei insela. Alcoolul nu afecteaza/dauneaza/schimba valorile unei persoane, moralitatea acesteia si asa mai departe.
Daca un barbat vrea sa te insele, o face de mana cu tine. Nu poti,, preveni'' asta. Daca il tii din scurt, nu ajuta cu nimic, mai rau faci relatiei. Poti sa controlezi fiecare mesaj, sa nu-l lasi sa iasa din casa, sa il izolezi de toti si de toate, daca vrea, o va face. Cand nu exista incredere, relatia scartaie grav, si scartaie din radacini.
''If you love someone, set them free. If they come back, they’re yours; if they don’t, they never were''
Faptul ca te-a amenintat cu despartirea arata adevarata lui fata. Relatiile unde partenerul incepe sa iti impune lucruri sunt toxice.