| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, as grea sa ma mut inapoi in Romania singur la 13 ani (la oras) dar tata e in strainatate (el imi trimite bani si are grija de mine) e divortat de mama si ea nu mai are niciun drept la mine. Pot locui legal singur chiar daca tata e in strainatate si ma intretine?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

La 13 ani nu ai nici buletin. Daca afla Protectia Copilului ca stai singur il acuza pe tatal tau ca te-a abandonat ( da, chiar daca iti trimite bani) si el poate sa fie decazut din drepturile parintesti. Singura metoda este fie sa dea procura cuiva din tara ( bunica, matusa, etc) si acea persoana sa se ocupe de tine cat de cat fiindca chiar daca Tu crezi ca te descurci nu poti nici sa mergi intr-o excursie cu clasa fara accordul scris al parintelui sau tutorele legal. Alta varianta este sa stai la un internat cand ajungi la liceu dar nu cred ca vrei fiindca asta inseamna sa nu mai ai aproape deloc liberate, independenta si intimitate.