| jupinu2011 a întrebat:

Am si eu o problema. sunt singur la parinti si tata a divortat de mama de acum vreo 13 ani, tata a inceput sa baie cam mult de vreo 6 ani, si tot se ea de mine de fiecare daca cand e beat cateodata ma si bate.ce ar trebui sa fac?

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ce e aia "sa baie"? Face baie sau ce? Dar "se ea de mine"? Si eu te-as cam bate putin! Acum, sfat, incearca sa-l eviti pe cat posibil in momentele cand e baut!

| dannyel86 a răspuns:

Cu siguranta se razbuna pe tine pentru propriile frustrari. Daca mama ta era acasa, urla la ea si o agresa pe ea, si poate mai putin pe tine. Tu fiind singurul cu care interactioneaza in casa, devii victima lui. Eu te sfatuiesc sa apelezi la rude sau la prieteni in astfel de situatii, caci un om beat e un adevarat monstru si iti poate face mai mult rau decat isi da el seama pe moment. Nu e bine sa stai in preajma lui cand bea, de aceea sa te retragi la niste apropiati e cea mai buna solutie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ღMikyღ a răspuns:

Imi pare rau dar stiu de la un doctor specialist ca daca bei încât sa vii beat acasa mai ales de 6 ani, daca te opresti brusc ...mori. O colega de servici a patit asa, deci iti zic din experienta. Tu poti doar sa te duci la prieteni, sa mai stai si la amicii tai, sau sa iti inchizi camera si sa asculti niste muzica, sa bei un suc, sa vorbesti pe facebook, messenger, etc sau sa inveti. Cand face asa, pur si simplu nu il baga in seama dar daca ajunge la mai mult de bataie, iesi afara, pe scari sau pe pamant si suni la 112 sau la protectia copilului caci nu este normal sad

| konon a răspuns:

Mutate la maicata. Dc nu o faci?

| jupinu2011 explică (pentru konon):

Ca e plecata in Spania.

| Kittylover2011 a răspuns:

Se pare ca tatal tau inca sufera dupa divort. Explicai ca-si pune sanatatea in pericol daca bea si spune-i ca lucrul asta de afecteaza si pe tine. Daca nu a mers atunci te sfatuiesc sa vorbesti cu vreo ruda de-a ta si sa-i explici intreaga situatie. Poate te poate ajuta.

| Cristinutza09 a răspuns:

Spune-i de urgenta mamei tale.iar daca nu poate rezolva. Suna la protectia copilului...

| BiancaHvr a răspuns:

Apeleaza la Protectia Copilului daca te tot deranjeaza asa de rau tatal tau, sau in cel mai rau caz muta-te la o matuse mai buna de a ta... incearcarea moarte nu are.