| Făgăraş a întrebat:

De ce o persoana simte nevoia sa umileasca alta persoana? Bineinteles vorbim despre o simbioza a acestui comportament!
E adevarat ca sunt persoane care cer sa fie umilite, dar de ce, cealalta persoana simte nevoia acestui lucru?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din rautate, snobism, invidie sau prostie.
Nu, nu este adevarat ca sunt persoane care cer sa fie umilite! Totul este in capusorul celui rau, sau limitat mental, care o face din rautate, sau invidie ori chiar prostie, incercand sa umuleasca sau injoseasca, un om bun sau bland, fiindca nu are curaj sa-i dea replica sau nu vrea.
Umilirea unei persoane nu este facuta de un om inteligent, ci de unul limitat, din frurarile si nemultumirile lui personale.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Persoanele care "cer' sunt in general cele foarte slabe de caracter, sperioase, fara incredere, vulnerabile. E o chestie de dominare aici.

| Freya1 a răspuns:

Persoanele ce vor sa fie umilite cred ca sunt sado maso pentru ca altfel nu imi explic.
De ce simt nevoia uni sa umilieasca? Din frustrare.Au o parere nu tocmai buna despre ei si ca sa isi hraneasca egoul si sa nu cada in cealalta extrema de depresie, anxietate sau chiar sa fie ei umiliti, ii injosesc pe alti sa se ridice ei deasupra.In general se intampla asta la persoanele fara caracter ce se tem mereu ca vor fi intrecuti, sau ca pot si alti sa ii ajunga sau chiar intreaca si atunci asta le e arma in moment de disperare.Sa ii faca pe alti sa se simta prost, inutili ca sa le scada stima de sine si sa nu aveanseze.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Din pacate aceasta mentalitate o vezi doar la Romani. Deoarece majoritatea vor sa arate ca ei sunt cei mai tari, sa se bata cu pumnu'n piept. Dar ei se iau doar de cei slabi, de cei mai puternici decat ei nu vor avea nici-odata curajul sa se ia de el. Posibil ii face o ***, numai sa se de-a mare ca sta cu aia mai mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt acea persoana e foarte inferioara si slaba si simte asta. Prin a umili pe altcineva se simte superioara dar e 0 ca su caracter si rest.
Persoanele care obisnuiesc sa faca asta nu valoreaza nimic.Nimeni nu trebuie sa stea si sa se uite in timp ce altcineva il trateaza de sus. Soarecilor astora trebuie sa li se deminstreze ca nu valoreaza doi bani.

| gabriielaaa a răspuns:

Sa se simt mai puternica sa se amuze sa arate cai tare. O persoana ce se ia de cei slabi nu va avea niciodată curaju sa se ia de una puternica.
Sa ținem minte un lucru indiferent de diferențe sa nu uităm ca suntem oameni si ar trebui sa fim omenosi. Dacă nu poți ajuta nu chinui.

| Mirela0876 a răspuns:

Orgoliul omului întrece orice.Nu putem accepta că cineva ne a înjosit, trebuie sa arătăm cine suntem noi, și de ce suntem în stare.

| Făgăraş explică (pentru Mirela0876):

Ai si tu dreptate, insa pe mine ma interesa de ce umileste cealalta persoana.