| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara dragi utilizatori. O sa incerc sa fiu coerenta, clara si scurta, desi cred ca din start nu o sa-mi iasa.
Intrebarea mea este urmatoarea: Ce sa fac pentru a ma integra mai usor in grupul (grupurile) colegilor?
Sunt o fire retrasa, introvertita si tacuta in afara casei. Si nu prea imi convine sa stau mereu intr-un colt si sa imi gasesc ceva de facut, ca pretext sa nu stau la taclale. E si plictisitor si cred ca ma va afecta in viitor, la locul de munca, in familie... poate gandesc prea departe, stiu, dar e bine sa tai raul de la radacina. Nu imi place sa stau de vorba despre subiecte neinteresante cu colegii mei (gen cu cine s-a cuplat aia, ce film au mai vazut sau stiu eu ce, dar daca altceva nu ii intereseaza), nu vreau sa spun ca imi place aia sau aia doar pentru a ma conforma (am facut-o si jur ca nu o sa se mai repete, am incercat de exemplu sa vad partea buna a muzicii house dar o nefericita intamplare m-a facut sa imi dau seama ca nu e bine sa ma incurc cu astfel de inculti) si din cauza panicii si presiunii care apare in acel moment nu sunt in stare sa spun ceva inteligent si ma incurc(mai ales la ascultarea la tabla, sunt de rasul lumii in acel moment).
Si gusturile mele difera fata de ale lor. Imi vine sa le bag telefoanele cu muzica de trash pe gat cand le pun pe difuzor.
Pai si atunci, cum sa nu fiu muta si cum sa ii bag in seama? Totul difera. Modul de gandire, vocabularul (mda, dau replici scurte si diferite fata de ce stiu ei, doar daca sunt provocata, nu ma iau la cearta degeaba. Si atunci, din start in ochii lor sunt proasta si nasoala ), educatia, felul de a fi. Si nu va ganditi ca sunt una fara prieteni, care uraste tot ceea ce o inconjoara. Doar ca anumite chestii nu se pupa, dar as vrea sa fac un artificiu sa fie bine.
Ideal ar fi sa primesc raspunsuri de la cineva care a trecut peste asta.
Poate ca s-a mai pus intrebarea, dar vreau ceva personalizat, intelegeti? Suntem unici fiecare, asa ca nu caut nimic pe google. Si as vrea sa nu mi se confirme ceva ce stiam deja.
Multumesc de rabdarea acordata citirii si de raspuns.

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Ramai asa cum esti si nu pierde timpul cu acceptarea in grupuri din care nu faci parte. E foarte greu, iti trebuie rabdare si indiferenta. Romanii sunt celebri pentru spiritul lor de "turma". Daca unul isi cumpara ceva iesit din comun, maine toti vor dori ceva la fel.Lipsa de originalitate. Uita-te si pe TPU: "dati-mi va rog frumos statusuri...". Adica,ceva ce e la moda,ce se poarta. Suntem unici,avem propriile conceptii,propriile standarde de viata,propriile idealuri. Idealul tau,nu este sa fii ca ei, asa incat, nu se merita. Am trait si eu aceste sentimente si stiu cum e.Eu imi ziceam: " ia-ti fata draga,o gura mare de nesimtenie,si treci si peste asta ", si reuseam. Eu cred ca nu vei avea probleme in viata, pentru ca tu vei studia si sigur vei gasi si oameni care gandesc ca tine.Esti un copil tare bun.

| Tania a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa intri intr-un grup, e bine sa ai o prietena buna.Sincer eu nu am fost niciodata intr-un grup, am stat cu 2 sau 3 fete, nu am nevoie sa stau in bisericute prin clasa.Eu sunt cu toti si cu niciunul.De ce sa faci parte dintr-un grup daca nu iti place.mai bine sa lasam spiritul de turma.

| GenetiX a răspuns:

Oameni. Si nimic mai mult. Raspunsul meu este ca nu trebuie sa tii cont de ce ai acum in jurul tau. E doar o chestie trecatoare peisajul in care te aflii la un moment dat. Si cred ca nu faci parte din el, ai putea sa-ti cauti alte persoane, de la radacina cum spui. Nici mie nu-mi plac "povestile", le gasesc deseori inutile, sunt insa oameni care nu pot traii daca nu vorbesc intr-una. Te rog sa nu tii cont de parerea mea in totalitate pentru ca as putea gresii. Dar eu cred ca tu ar trebui sa nu schimbi nimic in tine sa ramai intacta. Eu personal sunt privit uneori ca pe-un ciudat doar pentru ca mi-am pastrat personalitatea intacta. Si spun Nu sau Da lucrurilor asa cum le vad la un moment. In mod logic ar fi sa fi atenuant dar la mine e si-un pic de placere sa fiu mai diferit. De altfel, de ce nu-ai fi diferit, de ce-as vrea sa fiu la fel? De ce-as vrea sa fiu inteles? La tabla se intampla emotiile alea din cauza ca stii ca toti vor sa vada cam cum gandeste "ciudata" aia, sa-ti scape ceva sa rada ei. Daca ai observat in grupuri, asta se intampla mereu. Se cauta motive de ras, mascote etc.
Ultimul sfat suna cam asa. Fi mai bine o singuratica decat sa ajungi ca ei. Asta e tot.

| Κλεοπάτρα a răspuns:

Am o veste buna si una rea.Vestea rea e ca ai cedat presiunii si vrei sa te alaturi turmei ( chiar daca tu ne explici contrariul ) Chiar si cel mai mare artificiu sau sacrificiu pe care il faci,nu-ti va garanta o acceptare generala din partea lor. Faci parte din alta lume, o lume inaccesibila lor, o lume pe care ei o considera ciudata si penibila doar pentru ca nu o inteleg.Vei cadea rau, la fel ca atunci cu muzica house, cand ai incercat sa copiezi persoane ce nu fac parte din categoria ta.Nu e nevoie sa asculti,sa citesti sau sa vezi toate porcariile tuturor.E minunat daca ai un repertoriu propriu, personalizat, fara clinciuri cu ce este al lor.Defineste-te ca persoana prin ceea ce iti place, nu prin ceea ce iti impune societatea.

Vestea buna e ca nu esti singura pe planeta.Sunt persoane in al caror grup de vei integra perfect.Sunt oameni care te vor intelege, cu care vei comunica deschis si sincer fara sa-ti fie frica ca te judeca gresit sau ca orice sugestie iti este interpretata ca penibila. Daca ai rabdare si nu cedezi, vei vedea ca asteparea nu a fost in zadar iar rezultatele sunt pe masura.Ai nevoie doar de vointa si tarie de caracter happy

| Ioanaa1999 a răspuns:

Pai iti dau un sfat:daca cauti bine,vei gasi oameni(elevii, studenti etc.)minunati, care nu sunt obsedati de muzica house si de toate prostiile si barfele.Deci vei gasi oameni asemanatori cu tine.

| raulinho0805 a răspuns:

Pai si eu sunt ca u o fire introvertita si mi s a intamplat asemanator as vrea s te cunosc sa vb mai multe pe mes de ex am avea multe de povestit raulinho0805