| MissMisterious a întrebat:

Ma aflu intr un moment prost si vreau sa primes un sfat din parte voastra, am sa va povestesc intai situatia mea pe scurt.
Am intalnit un baiat acum un an cand eu abia implinisem 15 ani iar el ave 21 de ani, da stiu cum suna asta..am avut o relatie frumoasa, a fost primul baiat din viata mea, ne certam destul de des pentru ca eram amandoi incapatanati poate si pentru ca eu nu eram la fel de matura.In vacanta de vara el mi a zis ca va merge la mare cu niste prieteni si ar vrea mult sa vin cu el desi stia prea bine canu era posibil deoarace am tinut relatia secreta, doar mama stia.Chiar vroiam sa merg cu el la mare iar liceul facea o tabara in aceeasi perioada si in aceeasi statiune in care merge el si m am gandit sa merg si eu in tabara dar cand i am spus lui la ce m am gandit mi a spus ca de fapt nu mai merge ca sa scurtez va spun ca pana la urma ne am intalnit la mare desi era foarte gelos si in prima seara acolo ne am certat foarte tare..Cat am stat cu el acolo mi a marturisit ca ma iubeste cu adevarat si ca este hotarat sa nu ma insele vreodata sa fie doar pentru mine. Apoi am fost in Tineretului la Costinesti iar fosta lui era acolo iar el nu vroia sa dea ochii cu ea atunci mi a marturisit ca cu cateva saptamani inainte -cand el nu mi a raspuns la mesaje sau telefon pentru 3 zile- a mers acasa la fosta si au fost pe cale sa o faca.In momentul ala am simtit ca imi pica cerul in cap si am inceput sa plang acolo.I am spus ca il iert dar nu sunt sigura ca eram impacata cu ce mi a facut iar dupa cateva zile cand a plecat am baut cateva pahare iar apoi am dansat cu un baiat din tabara si inevitabil ne am sarutat.N u stiu daca am facut o din razbunare sau pentru ca pur si simplu nu m am gandit sa ma abtin in momentul ala.Fosta lui prietena ne vazut si ce a fost mai rau, pentru el, e ca a venit dupa mine la gara, mi a spus ca i a fost foarte dor de mine ca de abia astepta sa ma vada ca nici nu a putut sa manance cat am fost plecata.A aflat despre incident si am fost despartiti 2 luni, el a fost cel care a sugerat sa ine italnim sa vedem cum ne intelegem..De zua mea cand am implinit si un an mi a dat un inel de logodna dar nu m a iertat niciodata si mi a reprosat IN FIECARE ZI ce am facut.De craciun nu ne am vazut pre mult iar inainte de revelion el s a despartit de mine.In primele cateva zile chiar m am simtit bine pentru ca am realizat ca nu puteam sa ne intelegem asa si ne faceam rau iar apoi prietenele mele m au convins sa merg la revelion cu ele unde am dansat cu un baiat care ma place foarte mult iarasi am baut ceva si mi a fost foarte rau, imi amintesc seara aceea pe bucati dar stiu ca baiatul acela m a sarutat o data dar chiar nu am putut sa ma iopun, de abia vorbeam dar sa mai ripostez.Prietenul meu,fostul, a aflat de asta dar si asa imi dadea mesaje cam in fiecare zi si imi zicea cat ii este de dor de mine si ca ma viseaza dar ca nu poate sa si mai calce pe orgoliu si sa se impace cu mine si chiar asa m a intrebat ce am de gand cu el si daca puteam ajunge la un acord cumava vroia sa ii promit ca nu il voi mai insela dar eu nici macar nu m am scuzat pentru ce am facut,nu m am simtit vinovata el m a lasat atunci cand am avut nevie de el,chiar daca nu pot sa il uit si inca am sentimente, si cum am eu un dar de a spune cate o prostie asa s a intamplat cu el am spus o prostie fara logica si el s a suparat, mi a spus sa nu i mai dau mesaje.
Acum intrebarea e ce sa fac..sa incerc sa vorbesc cu el sa ne impacam? nu cred ca e imposibil.dar treaba e ca e foarte greu pentru mine sa vin acasa la 2 si de la 4 la 8 eram la el cam in fiecare zi,trebuia sa i mint pe ai mei de multe ori, vreau sa ma concentrez mai mult pe scoala si inca ceva, eu vreau sa urmez o facultate si el nu cred ca ar fi dispus sa vina cu mine in alt oras pentru ca si a iincepu o afacere aici iar eu nu vreau sa renunt la educate pentru ca nu stii niciodata ce se poate intampla si pur si simplu nu ma pot imagina femeie casnica. Vreau sfatul vostru daca eu nu stiu ce vreau poate o sa ma luminati voi spre ce e mai bine.

Răspuns Câştigător
| WildDream a răspuns:

El era aproape sa o faca cu fosta (sau poate chiar a facut-o) si tu erai vinovata ca v-ati despartit(desi si tu ai gresit ca te-ai sarutat cu ala, parerea mea ca mai mult din razbunare ai facut-o) pff...
Eu zic ca nu merita, cand afla ca ai putea fi cu altu atunci se gaseste sa te caute, pana atunci nu esti interesanta pentru el. Urmeaza facultatea, fa-ti o viata si nu sta dupa unu din asta. Tu ai toata viata inainte asa ca nu lasa sa-ti fie stricata.

| MissMisterious explică (pentru WildDream):

Asa m am gandit si eu, si vreau foarte mult sa plec din tara dupa facultate sau chiar inainte...dar niciodata nu am fost sigura pe mine, nu stiu ce vreau si ma gandesc ca o sa ajung pe undeva singura si nefericita gandindu ma cat de bine era cu el si cat de fericita as fi putut fi cu el..Acum nici un baiat nu e prea bun pentru mine, ajung sa i compar pe toti inevitabil cu el.Nimic nu ma multumeste desi de fiecare data cand ne am despartit el a facut o cu cel putin alte 2 fete apoi se intorcea la minestraight facesi m a facut sa arunc intotdeauna vina pe mine.Ce v am spus eu e doar o parte din toata povestea, sunt multe de povestit.Multumesc oricum de raspunsuri.

| WildDream a răspuns (pentru MissMisterious):

Si tu ii compari pe toti cu cine? Cu cineva care cum scapa de tine se duce si si-o tragea cu altele si pe urma tot pe tine dadea vina? Profita de sentimentele tale fara nici o jena. Stie ca orice face tu o sa-l ierti si o sa fii mereu acolo cand are el chef de tine.
Cat despre ce vrei...esti inca mica, ai tot timpu sa te hotarasti. Nu cred ca prea multi stiau de la 15 ani ce or sa faca cu viata lor. Viseaza, ai dreptu asta...incearca sa-ti implinesti visele si nu te mai gandi ca vai o sa ajung singura si nefericitawinking Viata ta abia acum incepe si tu trebuie sa hotarasti ce faci cu ea; daca urmezi o facultate sau stai pe loc in oras cu cineva care azi cica te iubeste si maine te lasa si se duce la altele.

6 răspunsuri:
| Alina0491 a răspuns:

Nu conteaza ce a facut sau ce era sa faca el nici ce ai facut sau era sa faci tu. Conteaza daca vreti si puteti sa treceti peste tot ceea ce a fost. Daca el ti-a reprosat anumite lucruri este pentru ca nu poate sa treaca peste ceea ce a fost. Parerea mea este sa-ti vezi de scoala si sa gasesti un baiat mai potrivit pentru tine. Care sa fie langa tine si la bine si la greu. Varsta sa stii ca nu conteaza atata timp cand este incredere, comunicare si intetelegere. Din pacate voua v-au lipsit aceste lucruri!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai timp de baieti, acum ocupa-te de scoala ca ai vazut cati iau Bac-ul, e mare diferenta, fa-ti o lista cu prioritati si pe acesta nu-l include.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Caută o sursă (Biblia) de norme morale, demnă de încredere şi încearcă să-ţi trăieşti viaţa după ele. Asta te va ajuta să găseşti scopul vieţii şi să trăieşti viaţa într-un mod fericit.

| AgathaRo a răspuns:

Hormonii sunt de vina. In perioada asta ai trebui sa stabilesti niste prioritati in viata. Ar trebui sa te axezi pe scoala.