| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Ma confrunt cu o problema și as vrea dacă se poate sa primesc sfatul vostru chiar dacă poate o sa ma judecați.
Sunt casnica de foarte mulți ani și nu pentru ca asta e ceea ce imi doresc,sau pentru ca am copii, ci din pricina faptului ca sufăr de anxietate severa, tulburări anxioase, lucru ce ma face sa ma descurc destul de greu în societate.Adica pur și simplu ma blochez la comunicare cu oameni,ma simt rău fizic,îmi e teama ca nu ma voi descurca sau ca ma voi face de ras și pur și simplu nu pot înlătură acest gând.
Treaba e ca am un soț super ok,ce ma înțelege și ma sprijină doar ca situația noastră financiara nu e roz ceea ce înseamnă că un venit în plus în casa ar fi mai mult decât bine venit.El își dorește mult asta chiar dacă nu mi-o cere,iar eu știu dar nu prea pot sa fac nimic în privința asta. Locuim intr-un oraș mic unde singurele locuri de munca necesita comunicarea cu oamenii (vânzătoare, barbam-ospatar) iar eu nu ma simt capabila, nu ma descurc sa comunic și sunt bata la calcule.Ma simt prost fata de el ca nu îl ajut din punct de vedere financiar,plus ca sunt stresata și pentru mine ca nu fac nimic cu viata mea,dar pur și simplu nu pot sa trec bariera asta.Iar când vine vorba de a încerca,panica mea se amplifica și devin nervoasa și agitata.
Știu ca mulți nu vor înțelege,chiar sunt persoane ce ma judeca sau ma fac leneșă.Dar nu e vorba de lene,țin casa brici plus ca am mai muncit pe ici colo part time în curățenie și ce am prins la persoane apropiate,dar ma sperie și îmi provoacă stări de rău comunicare cu o autoritate, cu un patron, cu clienți plus teama ca nu voi reuși și ma voi face de ras.
Un sfat pentru mine?
Mulțumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| Fr3You a răspuns:

In primul rand, felicitari ca ai avut dorinta si puterea sa scrii mesajul asta, deja ai facut un prim pas spre rezolvarea problemei.
In al doilea rand, se spune ca lucrurile frumoase vin dupa ce treci prin foc si chiar asa e. Treaba e, ca trebuie sa faci cumva sa iesi din carapacea ta, din zona de frica. Fiecaruia ii este frica de necunoscut, dar cele mai frumoase lucruri vin din faptul ca incercam si ca facem lucrurile. Tu deja anticipezi ca o sa te simti prost, ca nu o sa mearga, ca iti este frica. De ce nu incerci sa anticipezi si cu faptul, ca sotul tau o sa fie fericit ca starea financiara a familiei voastre se imbunatateste, ca ti-ai depasit frica si ai evoluat ca om, ca acum ai un loc de munca, ai o siguranta in plus.
Dupa parerea mea, ar trebui sa incerci sa iei orice job, care ti se potriveste in functie de studii fie in contact direct cu oamenii fie nu si efectiv sa nu te mai gandesti ci doar sa te pui direct in situatie si iti garantez la inceput o sa fie greu, dar dupa o saptamana sau cateva zile bune, o sa vezi ca dispar problemele astea. Deci, incearca si lupta pentru familia ta si pentru tine happy

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Caută ceva online.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu cat stai mai mult in situatia asta, o agravezi.
Oricine capata anxietate sociala, daca sa prea mult "izolat" in familie.
Cauta un job in curatenie sau productie, sa nu ai treaba cu publicul. Sau ceva in agricultura, unde sunt treburi simple si vorba putina.

| Ka0ru a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta, dar e o vorba "cu rusinea mori de foame". La urma urmei chiar conteaza atat de tare opinia altora? Ai un sot iubitor care e mereu acolo pentru tine, cu apropiatii tai presupun ca te intelegi. Daca ai lucra ca vanzatoare nu ar fi neaparat nevoie sa calculezi mult (daca scanezi la casa de marcat) si probabil vei avea colegi care sa te ajute la inceput ca nu vine nimeni expert la ei. Si clientii? Sa stii ca le pasa prea putin de cine le scaneaza produsele, doar vor sa-si vada de treaba lor. Daca ti se pare ca se uita cineva mai aiurea la tine sa stii ca sunt multi care se uita ciudat cand se gandesc la ceva (se uita in gol si poate ai impresia ca se uita la tine). Ce vreau sa spun e ca viata e prea scurta sa te lasi limitata de anxietate (si stiu cum e sa iti fie teribil de frica de oameni si sa fii permanent cu gandul la ce cred), daca nu te descurci singura cu ea incearca sa contactezi un specialist sa te ajute sa iti dai seama de unde se trage frica ta de oameni si sa te ajute sa o remediezi. La urma urmei toti suntem oameni si nu e nimeni perfect, nu exista un motiv real pentru care sa ai frica asta asa de crunta. Sa stii ca e un pas in directia buna si faptul ca ai facut postarea. Iti doresc numai bine si sa iti rezolvi problema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt programe moderne de coaching, de îndrumare psihologică, care te ajută să depășești acest handicap comportamental. Cum le accesezi din locul în care te afli, trebuie căutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce as vrea și eu o iubită cu anxietate of of laughing și eu mă confrunt cu asa ceva,chiar mai rău la mine e cu tremur câteodată când ies afara din casa,mă rupe,nu pot controla frica aia nejustificata,chiar și cu tratament e formadibil de greu,dar deja și au dat seama multi ca tremur,m-au văzut,dar nu știu că e de la anxietate și stres major. De fobia sociala foarte greu se scăpa chiar și cu tratament fara e deja horror îți distruge viața socială,se poate face chiar pensie dacă ești nefuncțională,anxietatea socială e cel mai horror lucru ce i se poate întâmpla unui om și schizofrenia. Am așa ceva de multi ani și nu cred că se poate vindeca complet,ba chiar lasă sechele chiar și dacă e vindecata am auzit.
Îți poți căuta că paznic ( agent de securitate ) sau lucrător comercial,trebuie sa te forțezi nu ai încotro,trebuie sa te expui,nu exista alta modalitate decât să o înfrunți. Daca stai izolata e mai grav,se agravează,cronicizează,e recomandat psihoterapia cognitiv comportamentala și pastile de la psihiatru pentru anti-anxietate.
De ceea ce îți e teama nu o sa scapi in viața niciodată tine minte,poți fugi dar nu te poți ascunde.
Vizitează in psiholog,e cel mai bine pentru tine,pentru sănătatea ta mintală,altfel o sa ai mereu probleme,chiar toată viața,se poate ajunge și la psihoza de la asta fiindcă te izolează maxim de societate,de toată lumea, ai noroc că soțul tău nu te discrimineaza și te înțelege, că lumea marginalizează oamenii cu probleme de genul.
Deci, doar prin expunere se poate, nu exista o alta alternativa

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Noi anxioșii ne plângem prea mult în loc să acționăm, nu am văzut nici la cei cu schizofrenie sa se vaite așa mereu laughing înfrunta realitatea nu fugi de ea, eu ies peste tot mi mai bine, când o să îți provoace și insomnie atunci ai dat de dracu laughing și declanșează și tinitus anxietatea asta infecta, atunci ești game Over aproape rolling on the floor
Mergi urgent la un psiholog și nu te mai vaita

| andradaaa12 a răspuns:

Buna, eu chiar vreau sa iti dau un sfat, stresul și anxietatea sunt cauzate de noi, si eu am avut probleme cu anxietatea și stresul am făcut terapie la psiholog și m-a ajutat, psihologul este ca un prieten și te ajuta, am avut și tract de persoane și acum numai am treaba, sfatul meu este sa vorbiți cu cineva și sa va descărcați și sa spuneți ce aveți pe suflet, cât despre familii da nu e roz la nimeni, trebuie sa aveți mai multa încredere în dumneavoastră, o sa reușiți sa treceți peste fricii.

| ania a răspuns:

Poti da un anunt ca faci curatenie.Se castiga foaře bine din asta.