| ionutz_3878 a întrebat:

Buna seara, ma numesc george ionut si am frumoasa varsta de 17 ani. Sunt elev in clasa 11-a la un liceu din judetul meu.
Din pacate am inaltimea de 1, 56 spun din pacate deoarece multi fac misto de inaltimea mea. In fata lor nu arat supararea pe care o am in sufletul meu dar cand ajung sa fiu singur in casa incep sa ma apese niste ganduri negre care nu ma lasa sa traiesc.Eu la scoala stau in ultima banca, nu e nici o problema vad de acolo dar doamna de romana mi-a spus ca sunt mic si prapadit. Vreau sa ma spun ca si din cauza asta m-am suparat. Eu sunt foarte timid de felul meu si la scoala nu prea socializez cu colegii.va rog dati-mi un sfat bun sa scap din aceasta depresie!

Răspuns Câştigător
| xBlonde a răspuns:

Buna ionut! Crede-ma ca si eu sunt complexata de faptul ca sunt mica...la 14 ani am 1.55.Dar mie nu imi pasa de ce spun ceilalti:p, ma simt bine in pielea mea.Hmm ce sa zic faptul ca nu socializezi prea mult poate iti sta in caracter cum esti si mai timid.In primul rand nu te mai gandi la ce spun ceilalti. Daca vrei sa mai cresti ai putea face vreun sport.Acolo iti poti face si prieteni.Sau niste activitati extra-scolare, ce iti place sa facilaughingincearca sa socializezi cu lumea ca nu te papa! Si nu te mai gandi ca ai inaltime micaoh go on, te compenseaza alte calitati. Daca nu ai putea merge la un psiholog-sigur te poate ajuta.

7 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Buna Ionut,
De ce nu incerci sa faci un sport? Pe langa faptul ca te va ajuta sa cresti in inaltime, vei avea si o atitudine mai buna fata de tine insuti si vei cunoaste persoane noi, poate pe viitor chiar prieteni buni. E adevarat ca fetele in general prefera baietii mai inalti, dar daca ai o stima de fata de tine, acest lucru se va vedea. Aveam in clasa un baiat cam de aceiasi inaltime, era amuzant, sigur pe el, si nu lasa pe nimeni sa-si bata joc de el. Si avea prietene, chiar mai inalte ca el. Ai incredere-n tine, nu fii complexat.

| DeliaMarius a răspuns:

Ma baiatule, conteaza sa fii om, sa fii destept, frumos, sincer si cu respect. Sunt pers. mici de statura care au ajuns oameni mari(la figurat).

| maDd3xt3r a răspuns:

Din punct de vedere medical, baietii cresc pana la varsta de 20 de ani...deci ai inca 3 ani pe care ii poti valorifica practicand un sport ca baschetul sau voleiul! Nu irosi aceste clipe in care poti face ceva pentru tine, fiind deprimat happy

| MâţulMov a răspuns:

Lasa, la mine in scoala era un copil intr-a opta de 1, 40m.Si profa noastra de istorie are vreo 45 de ani si are 1, 30m.Asa ca n-ai de ce sa fi trist.Ai putea sa le spui colegilor cum s-ar simti daca ar fi in situatia asta.

| asaTicalos a răspuns:

Du-te la sala. macar pitic si musculos laughing

| andreydumy23 a răspuns:

Bagate la baschet inot si in 5 luni esti k

| Biencoozta a răspuns:

Sa nu uiti niciodata ca esentele tari stau in sticlute mici...iar inaltimea ta nu ar trebui sa fie o problema, materializeaza cumva acest lucru, fa in asa fel in cat sa iti aduca avantaje.Cu siguranta dupa terminarea liceului colegii isi vor aduce aminte de tine, pentru ca nu esti o persoana comuna.ai ceva special,fa in asa fel incat sa vada latura ta buna nu cea rea,poti masca problema ta cu inaltimea printr-o atitudine de prietenie,incearca sa socializezi,vei vedea ca lucrurile se pot schimba, toti judecam dupa aparente insa abia dupa ce stam de vorba cu o persoana ne dam seama de caracterul acesteia, viata e dura ionut.Doar tu o poti infrumuseta.nu te lasa doborat de o problema asa minora.