| Mascarade a întrebat:

HI!
Am o problema si am nevoie de ajutor caci am ajuns in situatia in care nu stiu ce sa mai fac? sad Pentru altii poate fi o gluma insa pentru mine e ceva serios si nu stiu cum sa o scot la capat... daca se poate asa ceva.
O iau cu inceputul ca sa pot sa va fac sa intelegeti cat mai bine situatia mea! Sunt baiat, ma numesc George am impliniti 18 ani recent si pot spune ca mi-a fost bine pana acum. Parintii mi-au oferit mai mult decat era nevoie, cu ei ma inteleg bine, de fapt cu mama chiar foarte bine, mai putin cu tata pentru ca din diferite motive personale nu detin nici un gram de afectiune pentru fata de el, anyway, la liceu totul e ok, am prieteni, am avut si prietena (va spun si de ce "am avut" si "nu mai am"), nu sunt un anti-social, stiu sa ma distrez si sa ii distrez pe ceilalti, sunt privit cu ochi buni de catre cei din jur, de invatat invat ca trebuie sa am si eu un viitor etc. etc... repet mi-a fost chiar bine!

Insa din pacate am o problema pe care multi adolescenti o au si nu stiu cum sa ma impac cu ideea ca probabil asa voi trai toata viata. Sunt homosexual! Mda... cam asta sunt!
Credeti-ma nu stiu, habar nu am, chiar nu pot sa imi explic de ce eu? Cum dintr-o data dupa varsta de 13-14 ani ajung sa imi placa baietii? Am stat si am analizat problema ani la rand in speranta ca poate, poate scap naibii dar mai rau se agraveaza. Cel putin in liceu cred ca nu a fost zi care sa nu fiu framantat de aceasta idee.
Am avut parte de o educatie de nota 10 pot spune, si in spiritul religiei am fost crescut indeajuns de mult incat sa cred ca exista EL si ne vegheaza dar tot nu imi pot explica de ce mi s-a intamplat asa ceva?!?
Din punct de vedere fizic nu o arat, nu ai sa ma vezi deloc efeminat la fata sau la gesturi, in fond pot sa o spun ca imi maschez orientarea sexuala destul de bine!
Fiind la un liceu de prestigiu doresc ca pe viitor sa fac Medicina. Am momente cand sunt impacat cu ideea ca "sunt ceea ce sunt" dar am si nenumarate zile negre in care ma gandesc ca din cauza asta mi se duce de rapa tot viitorul si Medicina, si prietenii si familia, asta fiind CEA MAI MARE TEMERE A MEA cea legata de cariera, cel putin in ultimul timp trec din depresie in depresie, pe care trebuie sa o maschez sa nu afle ai mei sau prietenii sau oricine altcineva. Nici nu am cu cine, si nici curajul sa vorbesc cu cineva, un adult de exemplu ca sa mai scap de o greutate de pe suflet, sincer as vrea din tot sufletul meu ca mama sa stie dar nu pot sa ii spune cand stiu cat de dezamagita va fi de mine, adica nu stiu cum va reactiona dar... crying
Prietena am avut pana mai acum 1 an jumatate, s-a despartit de mine din cauza ca devenisem distant fata de ea, efectiv nu mai cooperam deloc. Adica cel putin in vremea aia pe la inceputul liceului cand eram cu ea, socant eu eram indragostit pana peste cap de un coleg si prieten de liceu mai mare decat mine care nu banuia nimic (ma bucur insa ca a terminat a 12 sa nu-l mai vad).

Daca imi zice-ti vreo vorba buna va rog nu incepeti cu "Pune mana pe una si f***o si o sa iti treaca" ca mai mult ma enervez. Credeti-ma ca nu merge asa de usor. Cine nu stiu prin ce trec eu nu intelege cat de greu imi vine in unele momente sa trec mai departe.
Si ca sa fie pus capac la toate am mai inceput si scoala de soferi... cu un tip de vreo 30 de ani ca si instructor. El e foarte de treaba adica ce "povesti" am auzit despre instructori in general el e de nota 10 si la caracter si mai ales la partea profesionala. Toate bune si frumoase... dar daca nu m-ar mai alinta atat, pentru ca dupa cum v-ati dat seama a inceput sa imi placa de el, si dupa fiecare sedinta de conducere imi vine sa ma arunc de pe primul pod si sa ma duc naibii!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea oamenilor nu inteleg chestia asta si spun "schimba.te" sua "nu e bine, e un pacat" nu e un pacat, nu e o rusine. Nu e un lucru pe care il alegi tu si nu ai de ce sa te simti prost. Exista multi altii, si nu baga ins eama pe cei acre spun "uite ce gay, are tricou roz" e ca si cum ai zice "uite ce nespalat e ala cu parul lung" nu! iar cariera ta nu are nimic de suferit, a fi homosexual nu e o boala, nu e un blestem. Trebuie sa te accepti pe tine si sa nu te mai framante chestia asta. Bine eu nu sunt in situatia ta dar lupt impotriva discriminarilor de genul asta. Incearca sa gasesti un grup de acest gen, niste oameni care sa te inteleaga si sa te priveasca ca pe egalul lor. Si cel mai important vorbeste cu mama ta cat mai repede, nu are de ce sa fie dezamagita, explica.i ca nu este o rusine si nici o dezamagire.

6 răspunsuri:
| RoxxuInna a răspuns:

Buna! Cred ca ar trebui sa te gandesti mereu ca nu ai aceasta problema si sa iti spui mereu,, imi plac fetele nu baietii".
Eu am de abia 13 ani nu prea stiu cum sa te sfatuiesc.
Nu ar trebui sa iti pui in gand ca aceasta e o problema sa te sinucizi. Incearca sa te indragostesti de o fata.
Sfatul cel mai bun care il cred eu : Problema aceasta trebuie sa o gandesti totusi ca nu exista.

| helpu a răspuns:

Nu am citit tot ce ai scris. Incearca sa nu iti mai placa baietii. Daca nu poti...asta e. Treebuie sa te accepti asa cum esti...si lumea sa te accepte. Asta e parerea mea. Nu e nimic rau in a fi diferit. Totusi, du`te la un psiholog. happy Bafta!

| Alekzandra a răspuns:

Buna!
Sa nu te rusinezi niciodata de ceea ce esti,asta e!
Nimeni nu are dreptul sa te judece! Parintii tai, in special mama, va sti cum sa te ajute.Va fi(probabil)dezamagita pe moment dar crede-ma,toti parintii isi iubesc copiii, te va intelege!
Nu trebuie sa mai ai "ganduri negre", gandeste-te ca Dumnezeu ti-a dat o viata iar tu vrei sa o daruiesti Diavolului.Fii tu insuti si nu te izola doar pentru ca esti "altfel". Cine te iubeste si tine la tine cu adevarat te va intelege.
Te apreciez foarte mult, pentru ca ai taria de a recunoaste ceea ce esti.
Sa nu te simti inferior si nu pune la suflet rautatile celor din jurul tau.Incearca sa iti vezi de liceu,de viitorul tau,daca esti un baiat destept,muncitor si serios nimeni nu te va judeca in privinta orientarilor tale.
Pa,pa si nu uita, intodeauna parintii tai se vor supara pe moment dar ei te iubesc, ei ti-au dat viata si oricum ar fi ei te vor sustine si te vor iubi mereu!

| ZuZzA4eVeR a răspuns:

Daca sp c ai avut prietena poate nu esti homosexcual ci bisexual. Si crede-ma nu-i o rusine. Si ce are daca esti homosexual. familia te va sutine, pentru c e familia ta si te iubeste, prieteni adevarati vor fi acolo mereu, cariera nu vad dc sa tio afecteze, sincer.
Fiecare e dispus sa fie c vrea si sa aiba c orientare sexuala vrea. Oricum nu-i sfarsitul lumi. Poate o sa iti schimbi iar orientarea sexuala, c doar nu-i batut nimic in cuie. Si daca te incalzeste cu ceva, eu te sustin chiar daca esti homosexual. pentru c am prietene lesbiene, cu care ma inteleg f bine, chiar daca sunt fata si avem doar relati de amicitie. asa c calmeaza-tewinking

| cristina_8819 a răspuns:

Of! e destul de complicat ce ai zis tu aici.nici nu stiu ce as putea sa.ti zic.pana la urma daca asta e sa fii homosexual si chiar nu poti sa te schimbi ar fi bine sa vorbesti cu parinti tai, prietenii tai si cu siguranta ce.i care iti sunt apropiati te vor intelege.accepta.te pe tine insuti!

| cezara_8851 a răspuns:

Accepta ceea ce esti nu prea stiu nimic despre homosexuali dar sincer ar trebui sa vorbesti cu cineva, scrie la o revista cum ar fi BRAVO acolo vei primi raspunsuri de la psihologi. Cat despre mama ta cred ca va intelege daca te va ruga sa mergi cu ea la un psiholog nu ezita iti va fi de ajutor. Succeshappy!