| shakti a întrebat:

Sunt insarcinata si trebuie sa nasc luna asta am o intrebare:eu sunt angajata la aceasta firma din 18 iunie 2008 am intrat in postnatal la 1 iunie 2009 beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului?

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Da, vei putea beneficia deoarece conditia impusa de legislatia in vigoare, referitoare la stagiul minim de cotizare de 12 luni este indeplinita.
Totodata, trebuie sa mai indeplinesti, cumulativ, urmatoarele conditii: sa ai domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei si sa locuiesti impreuna cu copilul pentru care soliciti drepturile si sa te ocupi de cresterea si ingrijirea acestuia.

| littlesunshine a răspuns:

Da. Beneficiezi. Stai linistita ai 12 luni in cartea de munca.