| PinkTurcoaz a întrebat:

Buna seara, TPU! Am nevoie de un sfat.
Eu locuiesc cu bunicii. deoarece mama este plecata in afara, iar eu am ramas si sunt ok. n-am iesit din vorbele lor. le-am urmat sfaturile, cu scoala stau bine... Acum ca vine vacanta, m-am gandit sa merg si eu la mare, peste o luna. Dar mama nu e de acord, am o buna prietena cu care se cunoaste si cu ea si cu parintii.dar mi-a zis nu! Si nu stiu ce sa fac. un sfat va rog. Scuzati categoria! dar este cea mai vizitata

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar fi trebuit sa ne spui si ce varsta ai,sa stii.
Acum,fara nici o legatura cu varsta,spune-i mamei tale ca nu ai mai fost la mare de foarte mult timp asa ca,daca nu e de acord sa te lase cu prietena ta si parintii ei,sa trimita un bonus economic,asa incat sa poti merge cu bunicii, dar tu la mare trebuie sa mergi anul asta!
Si, probabil, din doua rele, il va alege pe cel mai mic si te va lasa cu prietena ta...
Incearca macar.Si nu te certa!
Eu o inteleg pe mama ta, sunt si eu parinte si ea cauta sa te protejeze, chiar mai mult decat ar fi nevoie, nu esti langa ea si nu se simte sigura sa te lase cu cineva din afara familiei...se teme!
Sa nu te certi cu ea, e departe si-i e greu fara tine, o cearta ar rani-o enorm!
Vorbeste frumos cu ea si spune-i.Si poti merge in aceeasi perioda cu prietena ta, chiar daca vine si bunica cu tine, de exemplu!
Mult noroc si o vara splendida!

| Zenithf a răspuns:

Este o problema mai de oameni mari, de ce nu te lasa? Poate se gandeste ca vei fi o povara pentru cunostintele voastre de la mare, si nu vrea sa abuzati de prietenia lor.
Incearca sa-i propui altceva, ca prietena ta sa vina mai intai pe la voi, sa stea o saptamana, si apoi tu sa-i "intorci" vizita, nici asa nu o sa fie bine?
Vorbeste mai mult cu mama ta, incercati alte forme de comunicare, poate messenger sau facebook, 5 minute abia ajung sa zici sarumana si ce mai faci.

| PinkTurcoaz explică (pentru Zenithf):

Ma enerveaza la culme. parca am 5 ani. si am 16! si tin sa mentionez k nu i-am facut niciodata nici o problema

| neutrino a răspuns:

Iata de ce nu este mama ta de acord, ea stie ca tu te gandesti la Dragoste si Sex, pentru ca este cea mai vizitata. Nu uita ca si ea este femeie, dar in plus mai este si mama, si trebuie ascultata.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Gandeste-te la urmatoarele, chiar daca poate fi dificil: daca tu ai fi in locul mamei tale si ai avea o fiica care ar vrea sa plece la mare in absenta ta, cum ai privi situatia? I-ai permite pur si simplu sa plece fara ati face niciun fel de griji sau a nu te gandi la nicio masura de protectie?

Probabil mama ta nu e de acord cu plecarea ta deoarece te iubeste si doreste sa te protejeze.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa o intrebi pe mama ta de ce nu este de acord si sa ii spui ca tu chiar iti doresti cu adevarat sa mergi si ca meriti si tu un "premiu" pentru ca stai bine cu scoala si ca esti cuminte sau chestii de genul big grin

Sper ca ti-am fost de folos, multa bafta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca daca mai gasesti pe cineva, un adult cu care sa mergi si in care ea sa ai aiba incredere te ar lasa
poate merg parintii prietenei tale.

| shadow72 a răspuns:

Asa e cu parintii, mai ales daca esti fata, sunt ingrijorati.
stii ce e amuzant? eu cand o sun pe mama si ii spun ca vina casa de la constanta ma ia din prima "iar ai terminat baniid e vrei sa vii? mai stai si tu pe acolo"
nu prea ai ce sa ii faci, daca un parinte e fixat pe o idee, greu o poti schimba.

| Sadop a răspuns:

Depinde şi de vârsta ta.
Încearcă să o înţelegi pe mama ta. E plecată din ţară, nu poate să aibă grijă de tine, îi e frică să nu păţeşti ceva.
Aşa sunt toţi părinţii care îşi iubesc cu adevărat copii, dar mai ales cei plecaţi în străinătate.
Încearcă să nu te enervezi, să o jigneşti sau lucruri de genul. Înţelege că nu o face din răutate, ci pentru a te proteja.
Mergi la prietena şi roagă-i pe părinţii ei să o sune şi să încerce să o convingă.
Sau pe bunicii tăi, dacă crezi că ei s-ar descurca mai bine.
Comportă-te frumos, promite-i că vei fi cuminte, vei avea grijă de tine, o vei suna, etc, etc.
Baftă şi distracţie plăcută!

| PinkTurcoaz explică (pentru Sadop):

Am 16 ani, fata cu care merg o cunoaste de cand eram mici. si ii cunoaste si parintii!

| AnnaFills a răspuns:

Buna,am si eu o prietena de genu si in august plec cu ea si familia ei in Italia la odihna, sincer am convins greu parintii dar uite cum:am petrecut cat mai mult timp cu ea in prezenta lor, le povesteam amintiri impreuna dat fiindca de cunoastem de la gradinita, le aratam poze, vorbeam astfel incat ei sa-si dee seama ca tinem intr-adevar una la alta si ar fi minunat ceea ce ne punem ca scop.Incearca si tu sa-i povestesti mamei tale toate avantajele acestei calatorii si fa-o sa-ti permita, incredere! Succes!

| PinkTurcoaz explică (pentru AnnaFills):

Ma suna si stam 5 minute pe motiv ca vezi doamne i se duc minutele si mai vrea sa ne sune. si nu apuc niciodata sa-i zic nimic. si m-am saturat! imi vine sa plang de nervi. ma enerveaza la culme, e chiar proasta in pnm. straight face o data ii cer si eu ceva si NU. poate numai vrea sa auda de mine niciodata. straight face sunt hotarata sa-i zic vreo 2 cand ma suna iar

| Yul_De_1995 a răspuns:

Bai cel mai bine iti asculti partinti pentru ca ei iti vor binele si o prietena te lasa la greu oricat de buna ar fi asa ca nu te du stai acas big grin

| PinkTurcoaz explică (pentru Yul_De_1995):

Ce sfat bun. dar mereu i-am ascultat. si chiar n`am ai fost la mare de mult straight face

| Yul_De_1995 a răspuns (pentru PinkTurcoaz):

Mersi oricum mai bine ii asc decat sa te certi cu ei si poate o sa ajungi la mare big grin