| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU! As dori foarte mult sa imi aflu arborele meu genealogic in detaliu...de la primul membru al familiei si pana in prezent happy.Ati putea sa imi dati mai multe informatii cu privire la pasii pe care trebuie sa ii parcurg ca sa aflu acest lucru? happy Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o munca destul de complicata, mai ales dupa strabunici si este greu, aproape imposibil, sa ajungi la origini.
Va trebui sa incepi cu parintii, apoi cu bunicii ambilor parinti, continui cu parintii tuturor bunicilor (strabunicii), apoi cu parintii acestora si asa mai departe.

| Biu90 a răspuns:

E imposibil ceea ce iti doresti deoarece ducandu-te spre "radacini" poti merge oricat. Dar daca totusi vrei sa afli cat mai mult doar rudele tale te pot ajuta.

| Kaℓi a răspuns:

Nu ai cum sa "iti afli" arborele genealogic, trebuie sa il construiesti. Exista programe care te ajuta, dar tot tu trebuie sa faci munca de cercetare :)
http://www.familytreemaker.com/
http://www.myheritage.ro/family-tree-builder

| Smile2BHappy a răspuns:

Sunt de acord cu Mircea, dar nu vei afla ceva mai departe de bunicii buniciii tale, iar daca pui pe hartie, cele mai batrane rude le pui la marginile foii iar pe cei casatoriti sau cu mai multi copii ii pui inspre mijloc.
P.S.: intreaba bunicii din partea mamei dar si a tatalui

| Adrianmircea7 a răspuns:

Intreab-o pe bunicata ca stie mlti membrii ai sa veziwinking