| andromeda147 a întrebat:

Buna seara, trec printr-o perioada foarte grea si am nevoie de un sfat.Cei care vor doar să critice mai bine sa se abțină.La începutul anului, cu câteva luni înainte sa împlinesc 19 ani am rămas însărcinată. Sarcina a fost una nedorită, nici eu si nici prietenul meu nu eram pregătiți pentru asemenea responsabilitate.La momentul respectiv nu lucram, mi-am luat un job dar până am strâns banii pentru avort sarcina era deja prea mare si am fost nevoită să o păstrez.Noi momentan stăm la o rudă a mea, nu plătim chirie, plătim doar partea noastră la datorii dar nu se stie cat va mai vrea sa stam aici. Daca am plăti si chirie nu am putea sa trăim toți 3 din prenatalul meu si salariul lui si nici nu are cine să ne ajute cu copilul ca sa pot lucra până îl vom da la cresa.Eu mai am o lună și nasc iar în toată perioada asta m-am gândit daca ar fi mai bine pentru copil să-l dam spre adopție cuiva care e pregătit pentru un copil.M-am atasat de el,este copilul meu, dar nu stiu ce as putea sa-i ofer si cum ar fi viata lui alături de noi, nu as vrea sa-l chinuim lângă noi.Voi ce ati face in locul meu?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndeste te tu cum te ai fi simtit daca parintii tai te dadeau spre adoptie daca nu aveau nevoie de tine? Cind o sa creasca acel copil si o sa afle ca a fost adoptat va vrea sa i si cunoasca adevarata familie, vei putea da ochii cu el si sa i spui adevarul? Ca a ti fost doi tineri prosti care nu sau protejat si au facut un copil de care nu i-a interesat, crezi ca asa usor il dai spre adoptie? Sau ajunge in orfelinat ca tu nu vrei sa il cresti, ai vrut ftai, acum asuma ti respăonsabilitatea, vorbeste cu mama ta roaga o sa te ajute sa il cresti, si tu cauta ti serviciu si vezi ti de copil, ca asa cum l ai facut pe ăsta o sa mai faci si altii, de care tot asa vei vrea sa scapi de ei ca te incurcă. Sexul se face cu prezervativ desteptilor, nu face ti copii pe bandă rulantă ca are cine sa i creasca, îi dai spre adoptie, minte de gaină ai.

| Freya1 a răspuns:

Păi sa te rogi de acea rudă sa va tina până poti macar sa il duci la cresa.Sau vorbeste cu familia ta sau a lui sa va găzduiască macar până atunci.
Cum sa nu te gândesti ca părinții ar putea fi o optiune? Sau cum sa te gândesti mai degrabă sa lasi copilul decat sa te rogi de cineva sa te lase macar într-un metru pătrat de camera sa stai?
Luati o chirie si meargă el in strainatate macar o lună două sa puteti plati pe câteva luni chiria sa iesiti din iarna si pe urma mai vedeti.

| cristimihailov a răspuns:

As incerca cat as putea si apoi daca chiar nu se poate si nu se poate te poiti uita si dupa adoptie.

In afara de scutece, copilul nu prea are nevoie de mult lucruri.

Verifica daca esti eligibila pentru indemnizatia de mama. La un moment dat trebuia sa fii lucrat 12 luni in ultimele 24.

| zilog a răspuns:

TE DESPARTI DE PRIETENUL TAU SI II CERI PENSIE ALIMENTARA
CA SA IL BAGE LA PUSCĂRIE PE TRÂNTOR PARAZIT
Care vrea să fie doar întrețînut
el ti-a făcut copil ca să locuiescă gratis să nu plătescă chirie mâncare nimic
crede că a găsit o fraieră care să îl intrețină

Apoi apelezi la fundatia asta
ALEGE VIATA
fundatia asta daca nu mai esti cu trantorul
iti ofera ei un apartament gratis pana cand face copilul 1 an si ceva
si iti ofera ei un loc de munca

cu conditia sa nu te mai vezi cu parazitul social

http://signoflife.ro/

| Țoglă a răspuns:

Dă-l în adopție dacă nu ai putere de întreținere. Nu are rost să vă stricați viața și mai ales pe al copilului. Data viitoare folosește pastile, fiindcă nu sunt nocive.

| Ionelymary a răspuns:

Salut. Sunt fată. Daca vrei sa vorbim despre bebe și ce ai putea sa faci poți să îmi scrii pe mail. alegeviatasanatoasa@yahoo.com