| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de sarcina nedorita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi cat mai repede la ginecolog. Cu cat sarcina e mai mica, cu atat intreruperea ei este mai usoara. Orice alta metoda de intrerupere a sarcinii te poate omori. Sunt mii de femei care au murit sau au ramas mutilate pe viata incercand sa scape de sarcini nedorit cu frunze otravitoare, andrele si mai stiu eu ce dispozitive.
Dar gandeste-te bine, poate ar fi mai bine sa nasti pruncul si daca nici atunci nu ti-l doresti, sa-l dai spre adoptie.

10 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Poti face o intrerupere de sarcina... dar mai gandeste-te, un copil e minunat in viata fiecarui om!

assiris
| assiris a răspuns:

Dar cind ai ramas insarcinata ai dorit-o?

carla
| carla a răspuns:

Exista o singura metoda..doar la medic prentru o intrerupere de sarcina. Decizia este a ta, dar mai bine discuta cu un medic inainte, cu sotul, iubitul si dupa iei o decizie, sau cu parintii...depinde ce varsta ai.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Daca esti adolescenta... e mai bine asa.Nu stica doua vieti pentru niste greseli ale tineretii.
In primul rand mergi la un control, sa fii sigura ca esti insarcinata. E ok daca mergi la ecograf. Din a 5-a saptamana se poate vedea la ecograf embrionul. Poti si cu un test de sarcina si scapi mai ieftin.Depinde...cum doresti.
Sunt mai multe modalitati de avot. Cel prin aspiratie e cel mai eficient. Te anesteziaza local, dureaza cateva minute tot avortul. Vreo ora nu vei putea sta pe picioare prea bine(depinde de organism). In 2 zile iti revii.Probabil iti va prescrie medicul si ceva antibiotice.Depinde cat de avansata este sarcina.Cu cat mai repede, cu atat mai bine.In jur de 300 ron te costa avortul.
Acum...ramane la latitudinea ta sa decizi ce e mai bine pentru tine
Bafta oricare varianta ai alege`o!

| cribus a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te mai gandesti! cum poti scapa de sarcina mergi la doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intentia ta vad ca este clara"cum sa scap"! gandeste-te bine, mai ales daca e prima sarcina, eu am "vrut sa scap de o sarcina "dar am avut destula minte si m-am dat jos de pe masa de operatie in ultima clipa si am un baietel de 10 ani caruia i-am pus numele de BEE-albinuta in engleza, este cel din poza.aerisesteti gandurile inainte de a lua o hotarare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am facut`o acum 3 saptamani si cred ca am ramas deorace mi-a intarziat ciclul menstrual o saptamana. nu doresc o sarcina ce pot face acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alte metode nu exista?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sint insarcinata in a 4 saptamana, cum pot sa scap de sarcina fara avort?

| printesa9211 a răspuns:

Buna ziua numele meu ese ana si as dori sa va intreb ceva:sunt ca un baiat de aproape un an si ne-am inceput viata sexuala dar el acum vrea sa-si de-a drumul de cate ori o facem ce as putea folosi pentru a nu ramane gravida.imi puteti raspunde de urgenta la anne_maryy_92@yahoo.com multumesc