| laur12 a întrebat:

Buna seara tuturor! Ăăă, nici nu stiu cum sa-ncep.Am 20 de ani si...intampin o problema ca sa zic asa.Trec printr-o perioada in care parca m-am plictisit de viata,m-am plictisit de tot,orice fac ma plictiseste,nu mai am chef de nimic,sa nu va ganditi ca am ganduri negre,sa ma sinucid sau alte prostii, nu! Doar vreau un sfat, atat.De 2 ani, de cand am terminat liceul, parca nu mai sunt eu.M-am chinuit putin sa iau bacul (din a2a oara,in toamna) si ambitia mea este sa merg la facultate, dar, timpul m-a presat si n-am mai avut timp sa ma inscriu.Deocamdata,spre rusinea mea, locuiesc cu parintii, care ma si intretin partial.Imi tot caut de munca dar nu gasesc ceea ce-mi doresc eu si ce as fii in stare sa fac si am in gand sa urmez si niste studii superioare dupa cum am zis,doar ca ai mei parinti, imi striga intr-una ca ei ma intretin si mai mult, pe undeva fac si "misto" de mine in ceea ce priveste facultatea.Toate chestiile astea mi-au adus moralul la pamant,dintr-o persoana ambitioasa si activa cum eram,am devenit o leguma, care nici cu prietenii nu mai iese, din cauza stresului ci anume cum sa ies din situatia asta.Anul trecut, am avut o prietena mai mica decat mine cu 4 ani si ne-am despartit acum cateva luni bune si...si despartirea asta si-a pus amprenta vizibil pe mine.Niciodata n-am cerut un ajutor nimanui,singur reusind sa-mi rezolv problemele mai mici,mai mari, dar acum am ajuns la o varsta la care ar cam trebui sa-mi iau viata in maini si imi doresc din tot sufletul sa plec de aici de unde sunt acum, sa fiu independent.Nu stiu incotro s-o iau,ce sa fac,pentru ca nimeni nu ma incurajeaza, din contra, ma critica.Mentionez ca sunt o fire puternica de fel,sunt amuzant,activ asa cum am spus,cuminte,la locul meu,care nu creeaza probleme si prietenos, dar in prezent traversez o perioada urata sa zic asa si am nevoie de-un sfat, macar de la niste oameni pe care nu-i cunosc si care ma inteleg. Multumesc frumos.O seara buna!winking

Răspuns Câştigător
| dandana2015 a răspuns:

Salut! Ca sa schimbi ceva in viata, trebuie sa schimbi ceva din tine. Sa iti alegi un tel si drumul pe care vrei sa-l urmezi ca sa ajungi acolo in punctul cel mai inalt. Deci hotaraste`te ce vrei sa faci cu viata ta. Te duci la facultate, inseamna inca 5 ani pana iti vei termina si masterul ca sa ai un job calumea. Vrei sa muncesti ( nu stiu ce profesie ai) atunci nu mai sta la mana parintilor si du`te si cauta`ti locul potrivit care sa te multumeasca financiar dar si sufleteste. Nu e normal ca parintii sa-ti "strige" ca te intretin, doar ca pentru unii e singurul mod de a face un copil sa se simta "prost"(figurativ) si sa il determine sa`si ia viata in mana. Cea mai mare greseala a parintilor si a copiilor este ca NU COMUNICA! Stati la un ceai de vorba ca la sedinta cu parintii, cu calm, explica`le ce vrei sa faci si sper sa te inteleaga si sa te sustina! Bafta!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Muncesti intr-un domeniu si mai incolo dupa ce termini studiile faci ce vrei altfel nu se poate

| KodrutZ a răspuns:

Nu mai cauta scuze si trage-te singur de cap sa iesi din mocirla in care te complaci. E si vina alor tai ca nu iti dau un sut in c00r sa te impulsioneze, e si vina ta ca iti convine asa. In loc sa cauti scuze, ar fi bine sa faci CEVA si sa nu mai visezi cai verzi pe pereti. Stiu caz de om care de la descarcat tiruri a ajuns manager zonal pe vreo trei tari. In ACEEASI multinationala. Ai net, daca zici ca te-ar duce capul, ai putea face bani de acasa (nu, fara porcarii de-alde click pe reclame, ci MUNCA).

| laur12 explică (pentru KodrutZ):

Tu crezi ca toate se fac asa,batand din palme? Mai ales sa nu ai nicio vorba buna de la familie, de la nimeni? Si cand zic vorba buna, ma refer la un sfat, la a te'ncuraja, nu la relatii. Si cred ca n-ai citit tot sau n-ai inteles.Nu caut scuze pentru ca am si mentionat ca spre rusinea mea inca locuiesc cu parintii, caut un sfat cat mai bun.Nu te inteleg de ce te-ai obosit sa tastezi?

| KodrutZ a răspuns (pentru laur12):

Nu e vorba de batut din palme, si daca stai sa studiezi un pic omuleti de succes o sa vezi ca multi au reusit fara nici o vorba buna, uneori chiar lasind familia in spate sau fiind renegati de acestia. Ia si citeste CU ATENTIE ce am scris in raspunsul precedent si o sa vezi ca are si sfaturi. Invata sa cerni un text de ce nu iti place. Poate ce printe reprosuri si ai tai iti dau uneori sfaturi, insa tu nu le prinzi...

| thewomaninwhite a răspuns:

Chiar daca momentan nu-ti gasesti un loc de munca pe plac, ar trebui sa accepti ce ti se ofera. Asa este in viata; nu poti sa ai totul dintr-o data. Incearca sa iei totul treptat si de la putin vei ajunge la mult. Decat sa nu lucrezi si sa stai acasa ascultand criticile parintilor, ar trebui sa te angajezi oriunde gasesti si sa simti ca totusi favi ceva si nu stai. Iar in legatura cu dragostea, ar trebui sa o pui pe al doilea plan, fiindca nu prea te ajuta cu nimic deocamdata.

| Laariss a răspuns:

Printr.o situatie similara trec si eu din pacate dar peste stresul care e atat de nimicitor trec rugandu-ma la D-zeu, la Sf Efrem cel nou pana la 19 ani mergeam doar la Paste la biserica dar dupa ce am term liceul am ajuns 2 veri la upu. Parintii sunt toti la fel deci nu dispera. Daca nu poti da la facultate ia un ziar cu anunturi si cauta cursuri sponsorizate de UE sunt de scurta durata dar macar mai cun pers noi, mai lasi plictiseala plus ca daca dai de vreun curs cu subventii ai si un banut in buzunar si iei si o diploma.
Hai capul sus asta e viata daca renunti acum la inceput de drum ce vei face pana la final.
Viiata e frumoasa, dar foarte grea mai ales in Romania.

| robertianum a răspuns:

Te înțeleg frate și eu sunt așa
Deci zici ca ești așa de când vați despărțit deci încearcă să te în păci cu ea și ieși cu prieteni alfel vei fi și mai plictisit