| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea s-a suparat pe mine, pentru ca eu am vrut sa ma sune acum, dar ea inceput sa bage motive gen trebuie sa ma duc la bucatarie si e frig acolo plus ca miroase a peste ca a facut mama peste azi,dar eu am insistat si ea mi-a spus ca de parca e prima oara cand te sun asa faci, apoi mi-a spus "Hai nb. Somn usor" Problema e ca eu nu stiu ce sa fac, in fiecare seara eu ii scriam de noapte buna toate cele, doar ca nu as vrea sa-i scriu, ea e foarte ambitioasa din fire, maine trebuie sa ne intalnim si nu stiu ce sa fac,vreau sa inteleaga ca ma deranjeaza unele lucruri si nu o sa fiu mereu la fel si o sa cad in limba de fiecare data, sa-i scriu noapte buna si toate cele pe care i le spuneam in fiecare noapte, doar ca maine nu stiu daca ma v-a suna si se va comporta ok, sau o va tine cu aceeasi ambitie a ei, ce sa fac, sa-i scriu sau nu? Un sfat doar, cum vedeti voi toata situatia, pentru ca eu nu stiu ce sa fac, daca nu-i scriu in ambitia ei prosteasca poate nu ma va suna maine si nu ne vom mai intalni... nu stiu...

7 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Sa aveti o discutie serioasa pentru ca? Nu a vrut sa se duca la bucatarie ca e frig? Uite, nici eu nu pot vorbi mereu la mine in camera si trebuie sa merg pe hol sau bucatarie unde e frig, si nu-mi convine mereu sa ma dau jos din pat ca sa ma duc sa vorbesc cu el la telefon, asa ca vorbim prin mesaje. El intelege asta. Ce a facut mai exact? Ca nu a vrut sa te sune ca e frig? E ceva normal.

Eu cand ma cert cu iubitul meu, de multe ori cand trebuie sa ne vedem unul din noi suna si zice" Ne mai vedem?", asteapta sa vezi daca te suna ea, daca nu te suna, sun-o tu! Dar intai asteapta pana la ora care ar fi trebuit sa va vedeti.

Orgoliul nu e bun pentru o relatie, am trait 3 ani cu un om orgolios, nu am putut sa mai suport. Asa ca cel mai bine cand va vedeti sa vorbiti absolut tot ce va deranjeaza unul la altul, daca veti fi rabdatori si veti discuta despre problemele deschis ( si veti tine si cont de parerea celuilalt) totul va fi bine.

Bafta!

| sofisis a răspuns:

Orgoliul asta despre care tot vorbiti voi poate ascunde de fapt o lipsa de sentimente. Asta nu inseamna ca nu ii esti drag. S-a atasat de tine, s-a obisnuit cu tine dar poate nu e data pe spate de relatia cu tine. De aici si lipsa de initiativa.
Oricum lucrurile astea se rezolva discutand fata in fata.
Si eu sunt de aceeasi parere ca antevorbitorii mei : intalneste-te cu ea si spune-i absolut tot ce ai pe suflet. Macar vei stii cum sta treaba... daca mai are sens sau nu sa continui.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Greseala e a ta.De unde pretentia absurda sa te sune cand tu ai facut acest lucru. Poate fata era la baie... Sa nu (mai) crezi ca o dragoste adevarata se manifesta prin convorbiri f. dese la telefon.Agasarea poate duce chiar la respingerea ta.Ma gandesc ce fel de sot ai fi daca si ea ar avea serviciu. Eu zic sa te limitezi la telefoane strict necesare si cu multe, multe intalniri face to face.

| ElenaDanielaE a răspuns:

Ce legatura are sunatul cu faptul ca in bucatarie mirosea a peste? rolling on the floor
Trebuie sa aveti o discutie serioasa!

| kaTTsu a răspuns (pentru ElenaDanielaE):

*** nici eu nu o inteleg, cateodata imi da impresia ca ascunde ceva fata de mine si cateodata moare de dragul meu, e foarte geloasa si foarte ambitioasa, orgolioasa... nu stiu unde se va ajunge probabil la o despartire, pentru ca eu cale de mijloc nu vad

| ElenaDanielaE a răspuns (pentru kaTTsu):

Cum am mai spus, trebuie sa purtati o discutie destul de serioasa!

| InceputulUnuiSfarsit a răspuns:

Aceasta problema pentru a fi rezolvata trebuie discutata fata in fata, nu la telefon. Urmatoarea intalnire ar fi momentul perfect pentru discutii.
Spune-i tot ce te deranjeaza, absolut tot. Nu evita niciodata sa-i spui ceva. Daca nu-i spui ceea ce te deranjeaza, in timp or sa se stranga mai multe iar tu te vei supara atat de tare incat va fi mult mai rau.
Este vorba despre o relatie in care ambii parteneri au drepturi egale. Nu e o regula ca tu sa-i trimiti mereu mesaje de noapte buna. Daca pentru ea conteaza cu adevarat iti va trimite si ea. Problema este ca foarte multe persoane asteapta sa se schimbe ceilalti dar nu inteleg ca ei sunt primii care ar trebui sa se schimbe.
Mi-ai cerut parerea si o sa fiu cat se poate de sincera.
O persoana care te iubeste cu adevarat, face tot posibilul pentru a putea comunica cu tine, pentru a va intalni. Restul sunt doar scuze. Ceva ciudat se intampla si trebuie sa afli ce.
De multe ori te gandesti la persoana iubita si uiti de fapt ca si tu meriti la fel de multa atentie, ca si sentimentele tale sunt importante. Asa ca, mai intai de toate pune-te pe tine pe primul loc.
Vorbiti si spune-i ce te deranjeaza si ce asteptari ai de la ea. Nu te astepta la o schimbare instantanee pentru ca nu se poate insa, macar sa vezi ca incearca. Cu timpul, sa speram ca se va mai ameliora situatia sau va reveni la normal.
In cazul in care da dovada de indiferenta, nepasare, lipsa de intelegere pune punct. Mai bine mai devreme decat prea tarziu. Nu astepta ca dezamagirea sa atinga cote maxime. Crede in tine! Ai timp destul sa-ti gasesti pe altcineva care sa te merite si care sa ti ofere atentia pe care o meriti. "Cu cat mai multe ciorne, cu atat mai buna lucrarea"
Bafta! kiss