| Deea a întrebat:

sora mea are 14 ani si umbla cu un baiat de 19 ani...nici nu mai e virgina. El face ce vreau cu ea de parca ar fi marioneta lui, dar in preajma parintilor mei este un baiat super. Ea lipseste de la scoala ca sa mearga la el ca daca nu merge el zice ca se desparte de ea. Eu ii tot zic sa nu mai face tot ce zice el si sa nu mai lipseasca de la scoala dar se ia de mine si zice ca ea nu se baga intre mine si prietenul meu. Ce as putea sa ii fac? E bine daca o parasc mamei?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu inseamna ca o parasti. Cu timpul iti vei da seama ca ai facut un mare bine. Se pare ca el nu este sincer si are mai multa experienta decat ea. Nici macar nu cred ca o iubeste prea tare. Doar o foloseste. Daca ai incercat totul in privinta ei si nu te-a ascultat, trebuie totusi sa treci si la aceasta masura mai drastica. Mama ta te va asculta cu siguranta si va lua masurile necesare. Si dumneaei ii trebuie finete in atitudine, pentru ca altfel nu va putea realiza nimic. Pana la urma si parintii tai au fost pacaliti de atitudinea lui, si au o varsta totusi. De aceea ar trebui sa inteleaga ca ceea ce li s-a intamplat lor, i s-a intamplat si surorii, doar ca la varsta de numai 14 ani. Este clar ca el este prea versat. Aceasta obraznicie a lui cu care incearca sa o determine sa renunte la scoala, trebuie data in vileag. Daca ar iubi-o ar sfatui-o sa invete si ar avea cu adevarat grija de viitorul ei. Sora ta ar trebui sa fie mandra ca te are in preajma si ca vrei sa o ajuti. Acest gest este o dovada de iubire sincera. Nicidecum para sau rautate. Mult succes iti doresc si multa intelepciune surorii tale.

23 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu e frumos sa parasti insa in sensul acesta e ceva crucial. Era mai bine sa fie prevenita relatia aceasta si cum nu s-a intamplat trebuie facut ceva. Incearca intai sa vorbesti cu sora ta si cu iubitul ei si vezi poate rezolvi ceva. Daca nu rezolvi nimic spune-i mamei tale. Trebuiesc luate masuri. Trebuie insa avut grija pentru ca poate face unele prostii. Nu trebuie indepartata de familie, mama ta trebuie sa fie constienta ca e o situatie delicata.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Gaseste o modalitate sa ii spui mamei tale de absentele de la scoala, asa o va intreba pe unde umbla cand lipseste.Mama poate sa ii spuna ca a primit telefon de la scoala ca lipseste de la ore si din informatii merge la un baiat acasa ca sa nu te implice.Mama trebuie sa fie foarte diplomata, sa incerce sa discute cu ea prieteneste altfel risca sa o indeparteze mai tare. Succes!

| Alisa a răspuns:

Ea inca este o copila si nu stie ce face. abia cand va creste mai mare isi va da seama ca in felul asta isi distruge viata. cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta pana nu este prea tarziu, asta nu inseamna ca o parasti. dar inainte de asta poarta o discutie cu ea, foarte serioasa si daca vezi ca nu se schimba situatia, atunci vb cu mama ta. bafta.

| deeea28 a răspuns:

Bataia e rupta din rai cateodata. Ea are 14 ani, nu stiu ce varsta ai tu, dar daca esti mai mare si poate si mai puternica, o mama de bataie nu i-ar strica. Si controleaz-o, ia-o dupa tine inainte de a o face baiatul asta. Sigur te va ura, dar ii va trece. Ea nu realizeaza acum ce face. Si daca nu merge si nu merge, mergi la mami, dar asa n-o lasa. Daca la 14 ani face asa, vai de ea mai incolo. Succes

| anna01 a răspuns:

La 14 ani e cam "zburdlnica", ma scuzi, iar daca parintii admit aceasta relatie, mult prea inadecvata ca ani...au o mare problema. Poate trebuie sa le luminezi vederea incetosata de acest baiat de treaba. Expune-le riscurile unei relatii cu baiatul care este cam posesiv:o posibila sarcina, renuntarea la studii, stagnarea intr-o viata care o depaseste. Ei nu ai ce sa-i faci, e mult prea mica si indragostita si prietenul ei stie asta.Trebuie sa vorbesti cu parintii tai, inca isi pot exercita autoritatea cu un motiv intemeiat.

| SufletDeCopil a răspuns:

Buna. Vorbeste cu ea. Ea, acum probabil este indragostita ff mult si nu gandeste prea clar. Acest baiat se joaca cu ea in timp ce ea crede ca o iubeste cu adevarat, insa cum sti si tu nu este absolut deloc bine ceea ce face. Daca ea refuza sa te asculte spnele parintilor tai ce se intampla chiar daca acum pe moment se va supara pe tine insa pe viitor o sa-ti multumeascawinking Probabil ea acum este in lumea viselor si nu realizeaza ca acest baiat isi bate doar joc de ea. Spunele parintilor tai si readu-o cu picioarele pe pamant! Tu esti singura care poate indreptaaceasta situatie si care poti face ca ea sa nu regrete mai tarziuwinking Bafta! kisskisskiss Si inca ceva ma bucur mult pentru ca esti alaturi de sora tawinking Te felicithappy Sper sa alegi calea cea buna!

| psihox a răspuns:

Ce sora incapatanata ai. Mai tarziu ii va parea rau ca si-a stricat viata si va da mereu vina pe parinti. Ar merita 2 palme sa se scoale la voiata. Ce, ii este frica ca baiatul o va parasi daca nu face ce zice el? Culmea ironiei. Sa tremure de frica in continuare daca vrea sa fie artagoasa cu ''Lasa-ma in pace, ca fac ce vreau in viata mea.''

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Inainte sa vorbesti cu mama ta incearca sa mai ai o discutie cat mai serioasa cu sora ta iar daca tot nu intelege cred ca mai bine vorbesti cu mama ta...

| hugo a răspuns:

Daca nu ati avut grija de ea...acum intr; un fel ati pierdut'o! Adica acum ei ii este frica, ca "prietenul"(wtf preten si-a gasit si ea de 19 ani)daca nu o sa faca, cum zice el si ce vrea el o sa il piarda, probabil el fiind cel care(poatE)a dezvirginat'o ea simte ceva pentru el, el pentru ea nu se prea poate spune! Treaba ei, o sa vada ea cand o sa treaca timpu si o sa realizeze ca nu a fost cu picioarele pe pamant, dai 2palme si trezeste'o, parintii vostrii ce zic despre asta?

| Manele Man a răspuns:

E destul de grav. Daca de la varsta asta se intampla asa, cine stie mai incolo?
E spre binele ei sa ii spui mamei...nu va intelege pe moment, dar asta este solutia corecta.

| Lora_6439 a răspuns:

Mama ar fi trebuit a aiba de la inceput grija de ea si sa n-o lase ca la 14 ani sa umble cu unul de 19. E urat sa parasti, relatia cu sora ta se va strica dar decat sa ajunga la produs mai bine spune-i mamei. E singura care mai poate face ceva.

| myrazvy a răspuns:

Singura solutie e sa-i spui mamei tale, apoi sa-i explici ca el nu o iubeste, isi doreste de la ea numai sex, o relatie nu consta numai in sex

Răspuns utilizator avertizat
| Mariinaa a răspuns:

Daca i-ai spune mamei tale nu inseamna ca ai parato ci i-ai facut un bine

| viki1212 a răspuns:

Exct acelasi lucru am patit si eu cu sora mea. La varsta de 14 ani si-a pierdut virginitatea cu un baiat de 20, a prostit-o a facut ce a vrut din ea. Acum a lasat-o insarcinata au o fetita impreuna, bine acum sora mea are 21 de ani si in tot acest timp a stat cu el, in fine s-au casatorit, el o bate a facut-o sa se certe cu noi propria ei familie si vreau sa spun ca nu o duce prea bine, dar prostuta de ea tot cu el sta. Este innebunita. Cel mai bine ar fi sa iti atentionezi parintii sa faca ceva, sa nu patiti la fel cum am patit si noi. Cel mai bine e sa actionezi acum nu mai tarziu.

| pinkiepie a răspuns:

Iti dai seama ca are 14 ani si nu mai e virgina? Mama voastra ar trebui sa stie si sa ia masuri! gandeste-te ca poate ramane insarcinata surprise Va fi un dezastru! Ia masuri! Mama mea a zis ca atunci cand se va afla la parinti vei iesi si tu rau ca nu ai spus! e pentru binele surorii tale! are 14 ani pentru numele lui Dumnezeu! e micasad

| Green a răspuns:

Eu zic sa o spui, chiar daca sora ta nu va mai vorbi cu tine o perioada... e spre binele ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentioneaz-o intii ca daca va mai lipsi de la scoala se va defecta capul la sifon si va rasufla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. e bine.nenorocitul a corupt un minor si-si bate joc de ea si de viitorul ei. daca vrei sa o ajuti, spune-le sa ia atitudinbe fiindca sunt iresponsabili.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce ar trebui sa faci?/sa o parasti si daca mama ta va spune nu? ar trebui sa ii faci sa se desparta pentru exista si alti baieti pe lumea asta nu e el singurul ai nevoie de idei contacteazana pe id adelina_maria97 si iti voi spune ce as face eu in locul tau. pa papapapapapap

| bobo_2128 a răspuns:

Nu m-ai sta pe ginduri parasteo

| sonia_9016 a răspuns:

Buna! referitor la intrebarea ta eu zic sa o parasti pentru ca e spre binele ei! si in caz ca nu te cred parinti tai ca s-ar puteasa se intample sa vorbeasca cu profesoi ei!

| alesy11 a răspuns:

Ar fi bine sa-i zici mamei tale
cum zicea si rontzylaughing (e singura care mai poate face ceva)crying
si tu esti singura care o poate salva pe sora ta de la...cine-stiu-eu ce baiat