| CGtina5533r6 a întrebat:

Buna! Stau cu un băiat si suntem impreuna de 4 ani. In cateva zile împlinesc 18 ani si imi doresc sa ma mut la el.
El este tigan, eu româncă. Famila mea a aflat de el acum 1 an jumătate si mi-au interzis să mai umblu cu el, eu de frica le-am zis ca nu o sa mai vorbesc cu el iar el în tot acest timp știa că părinții mei stiu de el si că nu au nimic impotriva cu relația noastră.
Am nevoie de ajutor si sfaturi cum să le zic alor mei ca vreau sa plec de acasă! Va rog mult sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Daca aveti unde sa stati si cu ce sa traiti nu vad unde este problema.Binele pe care ti-l vor parintii de multe ori nu coincide cu binele tau.
Este si asta o experienta, buna sau rea trebuie sa iti asumi responsabilitatea iar parintii ar trebui sa accepte ca ai dreptul sa-ti traiesti viata asa cum vrei si cum simti.

9 răspunsuri:
| AndreeaWTS a răspuns:

Sfatul meu e să nu te grăbești să fugi de acasă.
O să împlinești 18 ani, impune-ți punctul de vedere. Nu mai poate familia să te oblige cu cine să vorbești.
Dar nici nu sării în extrema cealaltă să fugi cu el. Pentru că n-ai de unde să ști cum o să fie după ce trece flama asta a dragostei dintre voi.
Și n-ai de unde să ști cum o să fie în familia lui. Altă cultură, alte obiceiuri.
Cui și cum o să-i ceri ajutorul dacă o să ajungi în vreo situație limită?

| Legion7X a răspuns:

Păi de ce să fugi de acasă. Ce fel de băiat este, și ce familie are?

| Freya1 a răspuns:

Cred ca inainte sa te pornești asa ar trebui să iti formezi tu o stabilitate.
Daca nu vrei sa faci o facultate macar gasesteti un loc de munca, strânge bani, mutația cu chirie pe teren neutru daca tot e neapărat si ai grija.Nu va mai aruncati cu capul înainte în a lua decizii până nu sunteti voi pe picioarele voastre.Ca daca cumva nu va mai merge relația, el devine violent sau ceva nu da bine tu o sa trebuiască sa induri si sa stai acolo, pentru ca bani nu ai sa te duci in alta parte, la ai tăi iti va fi jenă sau multi nu va mai primesc si uite asa apar fetele cu replici "mi-a dat numa o palmă nu m-a batut rau","așa sunt bărbați vânători mai trebuie sa plece si la altele ca toti insala","poti sa ma faci presi ca tot nu ma las de tine".

| Zuzu1991 a răspuns:

"El este tigan, eu româncă"
incepi cu inceputul, care incepe cu el este de ETNIE roma, iar tu SI EL suntenti romani, AMANDOI

cat despre familia ta, ai 18 ani, ii intrebi (pe familia ta) daca nu vor un sut in... aaaaaaaa, bijuteriile de familie, inainte sa pleci

pentru ca ai 18 ani... FACI CE VREI

| CGtina5533r6 explică (pentru Legion7X):

Nu mi doresc sa fug vreau sa ma inteleg cu parintii mei sa ma lase sa plec la el fără ceartă

| Mosotti a răspuns:

Pai pleaca si gata, nu hotarasc parintii pentru tine, ca doar nu e relatia lor, iti vezi de viata ta, gasesti de munca si devi independenta, daca depinzi de ei, cam grea e treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru CGtina5533r6):

Nu te vor lasa sa pleci, nu le vei schimba parerea, asa ca ori pleci, ori faci ca ei, una din doua.

| ania a răspuns:

Nu te muta cu nimeni fără căsătorie, vei regreta, sexul fără căsătorie nu aduce pe termen lung fericire în viața nimănui.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"...sexul fără căsătorie nu aduce pe termen lung fericire în viața nimănui."

Iti confirm din experienta ca nu e deloc asa. Nu ma crezi, incearca, si vorbim dupa aia.